Baja California 2008 všemi směry (16)

z deníku Vládi Šamalíka

17. den – 7. 3. 2008
V paprscích ranního slunce se můžeme dosyta kochat nádhernými burserami se spoustou plodů připomínajících mikrošvestky, o jejichž zralosti mám ale vážné pochyby.

Výstavní bursera

Vracíme se na hlavní silnici. V La Purisimě tankujeme v kuriózní pumpě v podobě chatrče s hromadou barelů. Panoráma okolí je ovšem okouzlující.

Linie horizontu neklamně naznačuje sopečný původ

Vracíme se 8 km zpět na křižovatku a pokračujeme po teraserii, která nás přivádí do pobřežního městečka San Juanico. Rozbíháme se každý dle své nátury. Marie hledá kešku, někdo okupuje krámek s pivem, i za kaktusy se excentrici vydávají, já obligátně na hřbitov.

San Juanico - hřbitov

Mexické hřbitovy, jak známo, působí v rámci možností docela vesele a tento nevybočuje. Některé náhrobky svým originálním keramickým obkladem připomínají koupelnu, jen osadit sprchovou baterii. Na pláži je vytažena spousta loděk, rybáři se vrátili z ranního lovu. V blízkých stržích narážíme na háčkovitou mamilárii s trny skoro do černa. Soudím, že to bude zase naše stará známá Mammillaria dioica, přizpůsobená místním poměrům.

Pěkně opálená Mammillaria dioica

Ani ferokaktusy nezůstávají pozadu, vypadá to na nějaké blízké příbuzenství Ferocactus peninsulae, možná onen Ferocactus santa-maria. Literatura významně mlčí, cestovateli poraď si sám. Ale je hezký, ne?

Ferokaktus z okruhu poloostrovního

Vydáváme se severozápadním směrem po nudné prašné cestě přerušované vymletými koryty. Krajina je poseta ohlazenými tmavohnědými valouny. Poblíž Laguny San Ignacio se osvěžujeme pohledem na mohutné porosty Opuntia invicta. V této podobě by byla ozdobou každé sbírky.

Klikněte pro detail

Opuntia invicta v plném růstu

Ani trsy Echinocereus brandegeei s neuvěřitelně dlouhými trny by určitě nikdo z nás nepohrdl, kdyby se takhle skvěly někde na skalce v Povltaví…

Echinocereus brandegeei

Míjíme saliny s podivně oranžovou vodou. Krystaly soli na slunku oslnivě září a někdy v součinnosti s kusy dřeva tvoří fantastické tvary.

Slanomilný kalifornský krokodýl

Zastavujeme se v nám již dobře známém San Ignacio dotankovat, nakoupit a zchladit se prostřednictvím Tecate. Vzácná příležitost zastihnout náš tým pohromadě.

Náš tým alibisticky se předvádějící s banány

Přes Vizcaino dojíždíme do Guerrero Negro, kde furiantsky okupujeme motel. Vyrážíme do blízkých provozoven různého ražení. Mně se líbí v hospůdce vyzdobené artefakty zašlé velrybářské a vůbec námořnické slávy.

Námořnická hospůdka v Guerrero NegroBaja California 2008 všemi směry, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8.
 9. | 10. | 11. | 12. | 13. | 14. | 15.
 

Text a foto © Vladimír Šamalík, 2009-2010
vladimir.samalik(at)seznam(dot)cz
 

zpět