Expedice Utah 2015 (11)

Tak jako již dvakrát v tomto roce jsme v pátek po práci vyrazili do našeho oblíbeného kempu Singletree nedaleko Capitol Reef NP. Po příjezdu jsme zkontrolovali pediokaktusy rostoucí v kempu a poté se vydali na krátkou procházku k vodopádům. Cestou jsme nalezli Opuntia fragilis a také další xerofytní zástupce, například juky.

Obr. 1 – Opuncie rostoucí pár kroků od kempu Singletree, Wayne County, Utah.

V sobotu byl plán celkem jasný. Ihned po ránu jsme se zastavili ve městečku Boulder, kde se v sobotu ráno konají trhy a setkání obyvatel. Mnoho z nich bych zařadil do kategorie svérázných občanů, od příznivců punku až po ženy oblečené do batikovaných šátků. Všichni však velmi srdeční a usměvaví. Poté jsme jeli na východ po Burr Trail Road až do národního parku Capitol Reef. Zastavili jsme všude, kde jsme fotili kvetoucí rostliny před několika týdny. Tentokrát zde již byly rostliny s plody.

Obr. 2 – Veliký trs Echinocereus triglochidiatus var. mojavensis,
Burr Trail Road, Garfield County, Utah.

Naše kaktusové hledání začalo u parkoviště k vyhlídce Water Pocket Trail, kam jsme jeli na jistotu. Tam jsme již viděli eskobárky, echinocereusy a sklerokaktusy v květu. Tentokrát jsme se na lokalitě zdrželi o trochu déle a zkoumali ji více do detailů. Všimli jsme si dvou barevně odlišných variant sklerokaktusů. Trny první z nich by šly popsat jako černé a bílé, v druhém případě se jednalo o odstíny od žluté po hnědou.

Obr. 3 – Sklerokaktus s trny černými a bílými (PS19),
Burr Trail Road, Garfield County, Utah.

Obr. 4 – Detail rostliny s černými a bílými trny, Garfield County, Utah.

Obr. 5 – A jeho žlutohnědá varianta (PS20) ze stejné lokality,
která se lépe maskuje v trávě. Burr Trail Road, GarfieldCounty, Utah.

Charakter tvaru celých rostlin nebyl již tak odlišný a u semen nebyl rozdíl postřehnutelný vůbec. Posledním druhem této lokality byly eskobárie se svými masitými plody plných hnědých drobných semínek.

Obr. 6 – Eskobaria s plody (PS21) ze stejné lokality,
Burr Trail Road, GarfieldCounty, Utah.

Obr. 7 – A detail rostliny, GarfieldCounty, Utah.

Cestou zpět na západ jsme ještě zastavili v místě křížení s Wolverine Loop, kde rostou opět sklerokaktusy.

Obr. 8 – Sklerokaktus u křížení s Wolverine Loop,
GarfieldCounty, Utah.

Pokračovali jsme do vesnice Boulder a jeho Anasazi Village State Park. Muzeum ošetřuje asi 1000 let starou indiánskou vesnici s vykopávkami a místními výrobky. Naše plány lehce upravil déšť, který je však v těchto horách častější než by se dalo čekat. Jedeme směr Torrey na lokalitu severně od této vesnice, kde by měly růst sklerokaktusy, juky a pediokaktusy. Už se zde ale nachází spousta parcel a tak nám nezbývalo než chodit jen podél silnice před ploty. Ája však přesto nalezla eskobárky (PS22) s plody.

Obr. 9 – Eskobaria (PS22) na parcele severně
od vesnice Torrey, Wayne County, Utah.

Obr. 10 – V trávě a s mraky na obzoru.

O kousek dále bylo i pár pediokaktusů (PS23), ale bylo zde velmi znát rozrůstání vesnice, které mění krajinu v neprospěch kaktusové vegetace.

Obr. 11 – Pediokaktus (PS23) na parcele severně od vesnice Torrey,
Wayne County, Utah.

Sklerokaktusy ani juky jsme v severním okolí vesnice nenašli, buď již zde tyto rostliny nerostou anebo jsou jen na soukromých pozemcích. Jeli jsme tedy na jistotu východně od Torrey, kde v hojném počtu rostou sklerokaktusy (Sclerocactus terrae-canyonae, PS24) s žlutými květy. Někdy se zpochybňuje opodstatněnost tohoto druhu, ale již charakter plodů v porovnání s jižněji rostoucími parviflorusy (například Sclerocactus parviflorus, PS19) napovídá k důležitému odlišování rostlin z těchto lokalit.

Obr. 12 – Sklerokaktus (PS24) východně od vesnice Torrey,
Wayne County, Utah.

Obr. 13 – Sklerokaktus na stejné lokalitě s mraky na obzoru, Wayne County, Utah.

Cestou zpět do kempu jižně od Torrey jsme ještě podél silnice zahlédli sklerokaktusy, čímž lze rozšířit areál jejich výskytu i na tuto oblast. V neděli jsme jeli dále na jih po silnici číslo 12 až k parkovišti u Calf Creek Trail. Kratší túrou jsme procházeli podél potoka až k vodopádům, kde jsme po celou dobu viděli mnoho opuncií a také echinocereusy.

Obr. 14 – Echinocereus na Calf Creek Trail, Garfield County, Utah.

Poslední zastávkou tohoto víkendu je již dávno zmiňovaná vyhlídka Larb Hollow s krásnými pediokaktusy (PS25).

Obr. 15 – Pediokaktus (PS25) z Larb Hollow,
Garfield County, Utah.

Utah 2015-1 | Utah 2015-2 | Utah 2015-3 | Utah 2015-4 | Utah 2015-5
Utah 2015-6 | Utah 2015-7 | Utah 2015-8 | Utah 2015-9 | Utah 2015-10

 

zpět

Text a foto:
Petr Šimon
shimon(zav)seznam(tecka)cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630