To nejlepší z Mexika
Deník z cesty po Mexiku 2012 (11)

12. 3. 2012 – den dvanáctý – To nejlepší z Mexika

 

Vypráví Petr Zeman: Ráno nás probouzí blankytně modrá obloha. Po včerejší bujaré noci mi není příliš dobře, ale při pomyšlení, že nás dnes čeká lokalita, kde roste Stenocactus multicostatus, zapomínám na bolesti hlavy, nervózně přešlapuji okolo stanů a čekám, až si ostatní konečně zabalí věci.
Před polednem zastavujeme na kraji silnice u lokality zvané La Muralla.

Jedná se o jakousi opuštěnou samotu, kde kromě několika rozpadlých budov a stáda krav ničeho není.

La Muralla

To ovšem neplatí o kaktusech, kterých jsme objevili celou řadu druhů. Kromě již zmíněného Stenocactus multicostatus, který roste pouze na omezené ploše tvořené skalkami z červeného kamene (nepamatuji se co Trafačka říkal, že to je za horninu), jsme dále objevili Mammillaria grusonii, Thelocactus bicolor, Echinocereus pectinatus, Neolloydia, Epithelantha a Coryphantha.

Echinofossulocactus multicostatus, červený květ, La Muralla, Coahuila

Dalším cílem dnešního dne je Sierra Paila. Odbočujeme z hlavní silnice do vesnice La Paloma a pokračujeme do opuštěné osady La Luz. Toto místo působí strašidelným dojmem jako vystřiženým z amerického westernu. Objevujeme zde nespočet druhů kaktusů- Ariocarpus retusus - nádherné velké kytky a několik úžasných kristát.

Ariocarpus retusus furfuraceus, bájná krystáta, La Lus, Coahuila

Nádherně rozkvetlý Echinocereus pectinatus, Epitelantha - prý tu rostou i se žlutými květy. Coryphantha. Thelocactus nidulans var. palomaensis.

Thelocactus palomaensis, La Lus, Coahuila

Jednu krystátu jsem si našel i dole kousíček od auta

Znaveni úmorným horkem popojíždíme o pár kilometrů dál, kde má růst Echinocereus delaeti. Bohužel cestu nám kříží pevně zamčená železná brána. Marně jsme si lámali hlavy jak dál. Objet to nikudy nešlo a od cíle nás dělilo asi 5 km.

Společné foto u zbytků vesnice La Luz (paprsek)

Až Péťa Trafina přišel se spásným nápadem použít hever a bránu vysadit z pantů. Plán vyšel a při zpáteční cestě jsme vrata opět nasadili. Na lokalitě jsme objevili nádherné trsy bíle vlasatých echinocereusů.

Echinocereus delaeti, Sierra Paila, Coahuila

Dále z kaktusové vegetace tu rostla Mammillaria candida, Escobaria, Echinocereus (zelený).
Odpoledne nás čeká poslední lokalita u městečka Fraustro, vedle trati. Roste zde Astrophytum capricorne var. major (myslím) a Thelocactus bicolor.

Astrophytum capricorne mayor, Coahuila

V pozdních odpoledních hodinách přijíždíme k městu Villa Garcia a hledáme nocležiště. Všudypřítomná inverzní oblačnost, vysoká prašnost a svérázné tipy lidí nás neubrání představě určité podobnosti Villa Garcia s naší Ostravou. Při výjezdu z města projíždíme předměstskými slamy a kvůli bezpečnosti zajíždíme nocovat několik kilometrů za město.

Pokračování příště…

Deník z cesty po Mexiku 2012 - 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7| 8 | 9 | 10

zpět

Autor:
Petr Zeman  

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630