To nejlepší z Mexika
Deník z cesty po Mexiku 2012 (3)

4. 3. 2012 – den čtvrtý – To nejlepší z Mexika

 

Vypráví Mirek Ježek:  Ráno v neděli 4. 3. jsme se probudili do husté mlhy, kdy bylo vidět sotva na 20 metrů. Teplota dosahovala 7 °C. Nocovali jsme pár set metrů od lokality Mammillaria herrerae v. albiflora, před Mineral de Pozos, Guanajuato, nedaleko cesty, ve výšce 2200 m. Na dnešní první lokalitu, u silnice MEX 70, jsme se dostali v půl jedenácté, po průjezdu malebnou mexickou krajinou.
 

Na nízkém kamenném vršku u cesty se vyskytovaly zelené mamilárie, Ferocactus latispinus a Stenocactus phyllacanthus.

V husté mlze…

Malebná mexická krajina

Stenocactus phyllacanthus

Po krátkém půlhodinovém přejezdu zastavujeme na druhé lokalitě u cesty, 62 km před Aguascalientes. Zde nacházíme několik desítek Stenocactus zacatecacensis v květu,

Stenocactus zacatecacensis

Biotop Ferocactus hystrix a Mammillaria jaliscana

dále Ferocactus hystrix a Mammillaria jaliscana. Rostou ničím nechráněné na holé skále.

Bursera sp.

V hlavním městě státu Aguascalientes zastavujeme na oběd. Tentokrát si dáváme všichni kuře s obvyklými přílohami jako nachos a salsa. Po tomto občerstvení vyrážíme na lokalitu Mammillaria perezdelarosae u El Sauz. Tyto rostou na vrcholcích skal, obklopených pestrou xerofytní vegetací, s hojným zastoupením burser.

Mammillaria perezdelarosae u El Sauz

Kromě živých je na skále také až překvapivé množství mumií M. perezdelarosae.

Naopak na vrchní skalní plošině, kde mají více půdy, než ve skalních štěrbinách, dosahují mnohem větších rozměrů. Společnost jim dělá také Stenocactus zacatecasensis. Při hledání cesty k Mammillariaperezbomba“ nám padla do oka hezká mamilárie, rostoucí v koruně stromu v jedné z osad, kterými jsme projížděli.

Mamilárie rostoucí v koruně stromu

Po několika zajížďkách a vyptávání se místních obyvatel neomylně nalézáme cestu, která nás vede do nádherných skal ne nadarmo nesoucích jméno Sierra Escondida (skryté hory).

Tam nacházíme, co jsme hledali, krásné mamilárie rostoucí v mechu, na hraně skalního útesu, několik stovek metrů vysokého.

Mammillaria u Sierra Escondida

Večer se blíží a tak zkoušíme najít nějaké místo pro stany blízko lokalitě. To se nám také po chvíli daří a jako bonus máme výhled do širokého údolí z výšky 2340 m.

Stanování ve výšce 2340 m n. m.

Pokračování příště…

Deník z cesty po Mexiku 2012 - 1 | 2 | 3

zpět

Autor:
Mirek Ježek  

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630