To nejlepší z Mexika
Deník z cesty po Mexiku 2012 (4)

5. 3. 2012 – den pátý – To nejlepší z Mexika

 

Vypráví Vláďa Nešuta: Po chladné noci strávené přímo u lokality Mammillaria bombycina, na místě s úžasným výhledem do okolní krajiny, se budíme okolo sedmé hodiny, balíme mokré stany, nakládáme je do auta, ale neodjíždíme. Za prvé máme skoro prázdnou nádrž, a benzínka daleko, a za druhé míříme ještě na lokalitu nové mamilárie, provizorně nazvané perezbomba, neboť má jít o přechodovou formu mezi Mam. bombycina a Mam. perezdelarosae.

Je to podle GPS navigace 1 km vzdušnou čarou. Jdeme tedy pěšky a odhadujeme návrat za 1 až 1,5 hodiny. Procházíme krásnou krajinou kolem přehrady Los Alamitos s pastvinami a občasným dubovým lesíkem.

Blížíme se k lokalitě Mammillaria “perezbomba“

Nebýt kvetoucích stromových juk a opuncií, připadali bychom si jak na výletě po Českém Středohoří. Po 3 km konečně obcházíme hřeben, který nám bránil v cestě v přímém směru na vyznačenou lokalitu.

Stenocactus zacatecasensis

Přicházíme k vyschlému korytu potoka, na skalkách kolem se začínají objevovat krásně vytrněné Stenocactus zacatecasensis, s velkými růžovofialovými květy, a po chvilce nacházíme i hledané mamilárie. Jsou to nádherné malé rostlinky, zřetelně se lišící od obou výše uvedených mamilárií. Část rostlin je v plném květu.

Mammillaria “perezbomba“

Na lokalitě dále rostou žluté válečky Mammillaria densispina, Echinocereus sp., Mammillaria sp., na skalách kolem potoka krásné bílé tilandsie a zahlédl jsem i nějakou nekvetoucí terestrickou orchidej.

Stenocactus zacatecasensis

Protože máme málo času, jako ostatně neustále, musíme tuto krásnou lokalitu opustit, aniž bychom ji důkladněji prozkoumali.

Mammillaria “perezbomba“

Odjíždíme a u nejbližší benzinky doplníme skoro prázdnou nádrž, 71 litrů nafty za 730 pesos, což je asi 1000 Kč, a pokračujeme ve směru na Villa Garcia, kde roste Mammillaria perezdelarosae v. andersoniana.

Na lokalitě Mammillaria perezdelarosae v. andersoniana u Villa Garcia

Na lokalitě u Villa Garcia

Po příjezdu na místo parkujeme, a odcházíme k asi 1 km vzdáleným holým pahorkům, na jejichž vrcholu roste hledaná mamilárka.

Mammillaria perezdelarosae v. andersoniana

Cestou fotíme Stenocactus zacatecasensis, kvetoucí na této lokalitě malými bílými květy s úzkým fialovým středním proužkem.

Stenocactus zacatecasensis u Villa Garcia

Dále Ferocactus hystrix, Mammillaria uncinata, Echinocereus pectinatus, a zatím pro mě neurčenou Coryphantha s dlouhými hákovitými trny a malým bílým květem, zřejmě Cor. clavata ssp. stipitata.

Coryphantha clavata ssp. stipitata

Po doplnění zásob vody a piva v městečku Villa Garcia, vyrážíme směr Zacatecas. Navečer zastavujeme na 99 km silnice MEX 45, mezi Fresnillo a Sombrerete. Po podlezení všudypřítomného plotu z ostnatého drátu, nacházíme kvetoucí Stenocactus coptonogonus.

Stenocactus coptonogonus KM 99 (1)

Stenocactus coptonogonus KM 99 (2)

Protože slunce rychle zapadá, spěcháme pastvinou na blízký hřeben, na kterém nacházíme luxusně vytrněné kvetoucí Stenocactus wippermannii.

Stenocactus wippermanii KM 99 (1)

Do auta se vracíme skoro za tmy a odjíždíme na večeři do Fresnilla. Po menších problémech se nám daří najít restauraci i s internetem pro Míru. Jídlo výborné, až při placení nás úsměv poněkud přešel.

Stenocactus wippermanii KM 99 (2)

Dnes nás ještě čeká dlouhý přejezd nocí do San Juan Capistrano. Na nocoviště dorážíme kolem druhé v noci. Za tmy stavíme stany, jak ráno zjišťujeme – přímo mezi krásnými Coryphantha tripugionacantha, a rychle usínáme.

Stenocactus wippermanii KM 99 (3)

Pokračování příště…

Deník z cesty po Mexiku 2012 - 1 | 2 | 3 | 4

zpět

Autor:
Vláďa Nešuta
 

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630