Od kaktusů rovnou na DAMU
Povídka od Miroslava Naxery

 
Má vlast

Zatím jsme tu na okraji městské čtvrti, v náruči zlaté pšenice, ale kdo ví, jak dopadne políčko za námi. Pro radní je zbytečností, pro majitele žlučníkovým kamenem. A každý jeho vlastník se rád připomene úřednictvu dárkem, aby navždy vymazal název orná půda z městských listin. Zatím ještě zaseli a nám je tu dobře. Dědovi, babi, mámě, tátovi a učenlivé sestřičce a hlavně kaktusům, protože pole otevírá oblohu a vpouští čerství větřík. Jenom když kombajny sekají, máme pokryté skleníky lehounkými plevami. Ten největší skleník se starými kvetoucími grusony, stavěl děda. Těžké zlaté koule už se nedají přenášet, jsou pevně na místě jako viklany. A kolik že je jim? Děda je pěstuje od třiceti, 80-30=50. Padesát let jsou v dědově péči. A tak trochu od prvního zakvetení v péči táty. Nebýt ale květů, hleděl by si táta jen svých rarit, za kterými se honí, když zbude trochu času ve vědeckém životě. Ano táta je vědecký pracovník, ale takový co nekouká jen do grafů vědeckých lejster, má laboratoř, kádinky, tyglíky, kahany, byť k nepoznání moderní. A vědci přece nemohou vonět astrofyta, rebucie, notocactusy, to jen dědovi, táta se honí za novinkami, které po prvotní horečce končí stejně v dědových rukách. A sestřička? Ta kaktus do ruky nevezme, leda by zkameněl a mohla by jej ta mineraložka vědecky zkoumat. Bude vědkyně po tátovi. A co bude ze mě? To kdybych věděl. Tátovo vytrvalý pokus, mít ze syna vědce selhává už několik let. Já měl odmala rád divadlo, a když jsem po gymnáziu, kde jsme měli divadélko ochotnické, musel na technický obor, raději jsem utekl na socialistickou vojnu. 

Půl roku po oslavě konce mého dvouletého vojančení jsme socialistickou vlast přeměnili na kapitalistickou. Kasárenská hesla spadla i s tím nejotřepanějším, „Sloužíme socialistické vlasti“, ale už nikdy vojákům nerozvěsili, „Sloužíme kapitalistické vlasti“. Vím, že to zní divně, ale kdybych zůstal tehdy na vojně, komu bych sloužil? Žoldáka na zakázku bych dělat nemohl. A tak mě táta opět zahnal na technický obor, kde jsem se mučil a přestupoval ze školy na školu, až jednou táta dostal nabídku výnosné a zajímavé práce v zahraničí, s maminkou a sestřičkou zradili kapitalistickou vlast, odjeli a mě tu ve svobodě nechali.

Odjezd mámy s tátou a učenlivou sestřičkou, a rošťácký kapitalismus, obojí mi přišlo k duhu. Studium jsem usekl jako slepičí hlavu, tělo ještě běhalo po školní chodbě, ale odkysličený mozek ležel na venkovním schodě. „Vědce nevychováš, vědec se musí zrodit a jenom ho trošku pošťouchat!“ Ale když jsem tu zůstal, rád bych vědecky sloužil kapitalistické vlasti! Jenomže jak se slouží vlasti kapitalistické? V socialistické bylo jednoduché, držet hubu a krok. Ale tady, kde vám zavezou i obyčejnou sychrhajsku do domu když povolí guma trenýrek? Čím jí proboha mám ještě posloužit? V té malé, zaprášené pokřivené uličce, do jejíž podzemí jsem chodíval za minulé vlasti na utajované koncerty, napasovali dva gambler-house a klidně přímo proti sobě, exchange office, nehtové studio, dancing saloon, sekretariát strany Zašedlých poutníků, všichni vlasti slouží do roztrhání. I když bych babi s dědou snadno obalamutil, že pokračuji ve studiích, přiznal jsem prohru. Babička byla moc mrzutá. „Co tomu řekne táta, víš, že si mu slíbil. A co chceš dělat Adámku? Gymnasium na vědce nestačí. Víš, jak si táta na tom zakládá. A co já mu řeknu, až zavolá a ty budeš v trapu?“ Byla z toho nešťastná. Děda si nezoufal. „No co, tak z tebe vědec nebude, stejně to nejlepší už vymysleli, ženskejm podvazky, nám destilaci, a na tu mrchu vlnatku zabral nový preparát, co sehnal táta, jdi se na ní podívat, jak popadala i s bílou houní.“ A já se tehdy díval na naše kaktusy více než kdy jindy. Na wigginsie obalené chmýřím jak mláďata sněžné sovy, na drzý pohled fraileí, staré polyancistrusy se mně uctivě klaněly, magnificusy a uebelmanie dopnuté jako hradní stráž, zaklepal jsem na myriostigmu co se rozezněla tónem zralého melounu, pilosus  mi na oplátku bolestivého pohlazení zahrál na xylofon.  Vždyť my tu máme všechno od A do Z, všechny rody, tátovi vzácnosti, děda vyséval, rouboval a hrnkoval jako by mu bylo třicet a měl ještě černou hustou kštici co znám z fotografií a já si tehdy řekl. „Poťouchlé období slaměných kaktusových květů končí, budu sloužit kapitalistické vlasti kaktusařením!“ 

Naplno rozjařeného dědu z mého rozhodnutí jsem naposledy uviděl, před pěti léty, když Barčuk, to politické zvíře naší ulice, jelo ráno do práce jako vždycky služebákem a zpátky jako ještě nikdy autobusem a ožralé. Ani svobodně zpívající Kubišová, ani návrat miláčka Kryla tehdy tolik dědu nepřesvědčilo, že stará vlast konečně padla. „Tak ty by ses vážně chtěl živit kaktusy?“ „Zkusil bych to, dědo, alespoň do doby než vymyslím nějakou nevědátorskou vejšku.“ „Snad bys nechtěl na faráře?“ S tou školou jsem to řekl jen tak před babičkou, aby neztrácela naději.  Dobře věděla, že děda obětoval kaktusům desetkrát více času než babičce a jestli to vyvážily penízky, co tržil na trhu, to jsem nevěděl. Já se tehdy za dědu styděl, když prodával po poutích, vyhnul bych se obloukem jeho stolečku. Ale dědu to ohromně bavilo. „Kdybys viděl těch pěknejch ženskejch, co projde kolem, kdybych tak nemusel řídit a měl pod stolečkem rozmáčený švestky.“ Kolikrát si takhle mimo babičky postěžoval.  Dobře jsem věděl, že se mu stýská, proto jsem s chutí kývl, když prstem pohrozil. „No jo, kamaráde, ale to si budeš muset pořídit řidičák a oprášit křápku.“ Křápka, byl dědy škoda forman.  „A taky se musíš připravit na dobu hladovou a hlavně zatloukat berňáku. Čím víc jim budeš dávat, tím víc budou politici prožírat a brát míň bohatejm. To si zapamatuj!“  A touhle dědovo moudrou radou začala má služba kapitalistické vlasti.

V květnu, když keře bezinek nazdobilo tisíce řízků a mou kapsu čerstvý řidičský průkaz jsem s dědou, křápkou  a kaktusy vyjel na první jarní pouť. Křápky jsem se bál víc než berňáku. Dlouhá, hlučná, škytavá a dědovo rady do řízení, horší než hodina fyziky.  „Podívej, co kvete bezinek. Večer uvidíme, jestli se zejtra nacpeme řízků z vepřový panenky, nebo kosmatic z navážky.“ Už po poledni jsem věděl, že zítra budou řízky pravé. Náš živý stůl byl nejbarevnějším stolem pouti. Rozkvetlé rebutie, žlutě, červeně, oranžově, zlatozelení leninghausii, bílé myriostigmy, kvetoucí hahniany, nakvetlé bicolory předčily i stánek žužu a perníkových srdcí. „ Dědo, ještě vonět jako ten chlápek s klobásama a můžeme zejtra zapíjet řízky portským.“ Děda se za stolečkem proměnil v kejklíře a herce.  Z počátku jsem se styděl a odbíhal, později jsem jen otočil tělo a přerovnával kaktusy v zásobních bednách, do kterých jsem odkládal smích z jeho průpovídek. „Slečinko, haló, vy si jenom tak projdete a nepodíváte se na tu nádheru, pro koho myslíte, že tady kvetou? Pro mě ne slečinko, mě je osmdesát pro mě kvete na zahrádce máta na prdy a slaměnky na hrob.“ A jak uměl vychvalovat a kde všude se dají kaktusy pěstovat, od skleněné skříňky na hrobu po střechu paneláku.  Ale nikdy ne vprostřed cimry, na to byl děda pedant. „Kaktusy milujou slunce, jako herci aplaus! Bez něj odumírají!“ Dědovo stříbrná kštice přitahovala nejen babky, ale i děti. Jednou celé plato krásných bílých ornát přišlo o kořeny, děda si dal práci, ořezal krčky na zdravé pletivo, nechal zaschnout, ze špejlí a velkých kovových podložek vyrobil klícky na ježky v kleci, na ten známý hlavolam, ve kterém bylo zavřeno místo ježka bílé trnité ornátum. Že většina nešla vytáhnout, s tím si děda hlavu nelámal. Vypadaly hezky a do jednoho je prodal, za neuvěřitelných sto padesát. Brzo jsem se otrkal a stihl koukat po ženskejch jako kdysi děda. 

Pár krátkých známostí jsem navázal, když nějaká slečinka projevila zájem o sbírku. Když jsme týden nikam nejeli, byl jsem nervózní, stýskalo se mi a tak jsem přibral středeční tržnici v našem městě. Dobře se tam zajíždělo, byla prostorná a poprvé jsem si troufl vyjet bez dědy, kterému stejně babička nadávala, že si nedá chvíli pokoj.  Tržnici děda oželel. Někdo přece musí hrnkovat, opylovat, psát jmenovky. Městská tržnice byla o hodně slabší než poutě, výstavy a slavnosti. Do tržnice chodili lidé účelně s jasným cílem a jen zřídka vydali korunu navíc. Musel jsem nakládat opravdu ty nejhezčí kaktusy. Samozřejmě, že si děda rýpnul, že vyžírám to nejlepší a že tím doháním, kde on chybí. Kvůli školním dětem jsem zůstával až do odpoledne, naučily se chodit prevíti, vyčmuchaly mě a to bylo dobře. Na klidnou tržnici jsem si brával roubování a přímo před diváky řezal, někdy i pikýroval. Nějakým zázrakem si mojí snahu předali jeden druhému a návštěvnost začátečníků stoupala.  Jedno středeční odpoledne jsem rouboval pro sebe do sbírky větší eriosyce na pasacany. Byl jsem trochu nervózní, to jsem si mohl přece nechat na doma. To nebylo šmik, šmik, prsk. Podložky byly tuhé zbytečně vytrněné a mě dalo práci ostny ostříhat. Jenomže kupodivu bylo čumilů dvakrát více než jindy. Rovněž dotazů. A jak že můžu vědět, že jsem rouby správně posadil a proč zrovna takhle. Jedné paní jsem odpověděl. „Vemte si, kdybyste jste ze vzteku uřízla manželovi hlavu a chtěla jí nasadit zpátky, protože zjistíte, že má před výplatou, taky byste musela tepnu na tepnu, žílu na žílu, obratel na obratel, jinak ho budete mít jen na praní ponožek.“ „To mám stejně! Tomu kdybych hlavu uřízla, otočila nosem dozadu, bude chodit tak!“ „Hahahaha“, tak se zasmál takový podmalovaný chlápek a drze si přidal. „A co kdyby mu uřízla, pane péro a přišlo to na ní?“ Svoje přirovnání jsem obhájil a tu nechutnost odrazil. „Pane, pořádnejm chlapům péro dorůstá, a padavky ať se nemnoží.“ Tehdy jsem rozesmál celý hlouček. Rozesmál a já se dal hbitě do práce. A zrovna když jsem ostříhával pasacanu, uslyšel jsem z hloučku zabědování, takové holčičí, a hned slabé volání. „Martine, Martine, něco mně vletělo do oka, bolí to, bolí.“ Na okraji jsem uviděl holku otočenou na toho, podmalovaného chlápka co před chvílí vtipkoval, žadonila, aby se jí do oka podíval. „Já to nevydržím Martínku, hrozně moc to bolí.“ Všichni se dívali, všichni chtěli pomoci. Dívčina bolestí chvíli mačkala spánky, kroutila se, krčila nohy v kolenou, hrbila záda. „To bude dobrý, neboj!“ Odtáhl dívčinu stranou a ubrouskem pomáhal. Potom jsem uviděl, že jí položil na pult prázdného stánku a jako ve vojenském lazaretu operoval. Bylo mně jí líto, ale kdybych tak věděl, že chlápek za chvíli přijde a spustí. „To je vaše práce, pane, podívejte! Tohle jsem chudince vytáhl.“ Ten divoch držel mezi nehty kaktusový trn. „No nekoukejte, já dobře viděl, jak to lítá vod vašich nůžek!“ Nezmohl jsem se na slova a styděl se. „Pane, my máme před sebou svatbu, jo slyšíte dobře, nevěsta bude jako pirát, to se vám povedlo!“ Podíval jsem se na holčinu, držela si přes oko dlaň a z druhého přimhouřeného jsem i na dálku viděl stékat slzy. „Až půjdeme vod doktora, pane, zastavíme se!“ Nevěděl jsem, jestli je to výhrůžka, nebo jen případné sdělení o výsledku ošetření, dostal jsem strach a chtěl dnešek zabalit. Nečekaný nával, mě ale tolik zaměstnal, že jsem zapomněl na čas. 

Kde se najednou vylíhlo tolik koupěchtivých a zvídavých? Až ve čtyři hodiny, když jsem hladový balil, uviděl jsem v téměř opuštěné uličce mezi zastřešenými stoly tržnice podivné stvoření. Nebylo pochyb, že je to ona. Šla, jako kdyby pod narkotiky utekla z operačního sálu. Od jednoho stolu k protějšímu, v uměle rozervaných džínech a hlavou zafáčovanou jako by měla koupací čepici. Z ničeho nic vystartovala, nakopla petku se zbytkem limonády pohozenou mezi stánky, s jedním okem trefa výborná a u stánku sousedního zastavila, ohnula tělo k prázdnému stolu, ruce za hlavu, jako kdyby jí přepadlo policejní komando, lokty opřela o stůl a zadupala. Zrychlil jsem balení, nepotřebuju poslouchat kydy feťačky. Jenomže ona jako na zavolanou přiběhla rovnou ke mně. „Jo! A vy ste tady ještě! A vy ste mi dal, podívejte, jak vypadám!“ Z pod fáčů kolem celé hlavy a protažených přes zraněné oko na mě civěl měsíc. To její zdravé oko bylo jako kulatý měsíc, co mi kolikrát svítil při lovu úhořů. „Nechce mě, pane, že tu svatbu ruší!“ „No já bych vás taky nechtěl, paní, kdo vás takhle obvázal? Pan primář?“ „Nesahejte mi na hlavu! Mám tam chladící gel a vy máte prsty samou bodlinu!“ Zakřičela na mě, když jsem jí chtěl plácnout do temene. „Víte co já zkusila? Propíchl jste mi oční verv, musím si chladit bolavou hlavu. Jo a buďte rád, že sem vás nenaprášila, jak mi doktor nabádal. Vy už sklízíte?“ „Jo paní, sklízím, sloužím tu kapitalistické vlasti vod rána.“ „Vy sloužíte vlasti? Vy se akorát kapsujete! Víte, jak já bolestí zkusila? Mohl byste mi dát odškodný, když jsem vás nenaprášila.“ „Odškodný? Z čeho? Za kolik myslíte, že jsem prodal? Vezu všechno zpátky, paní!“ To paní jsem vždy zdůraznil, byla mladší než já určitě o dva roky, rty měla pěkně vykrájené tmavé jako jelení játra. „Já nechci peníze, pane, ale kaktus byste mohl za tu bolest dát.“ Nakonec, měla pravdu, mohla se na mě hojit a já měl na krku bezpečáka, co by nařídil všem přihlížejícím rozdat ochranné brýle, helmy a vymezit pracoviště. Vrátil jsem tři bedny na stůl. „Tak si jeden vyberte paní.“ „Jeden? To by mu bylo smutno, pane. Tenhle, tenhle a ještě tenhle pane, ten je poslední bylo by mu zase u vás smutno. A co máte v dalších bednách? Víte, jak já zkusila? To žádnýmu nepřeju!“ Natahovala se přes pult s vyšpulenou zadnicí, že jsem měl chuť stánek oběhnout a plácnout. „Ten s červenými trny, ten by se mi hodil k tomuhle. A kdyby vám nevadil ten v rohu, má vlasy jako náš třídní.“ Já jenom nevěřícně kroutil hlavou a pochyboval, že do nějaké školy chodí. Ale hezky vypadá ten její díl kušničky. „Jeden dva tři čtyři pět,… sedm je moje šťastné číslo, dáte ještě dva? Ale to byste musel nadzvednout horní bednu. Tyhle už mi nepasujou.“ A já tu bednu zvedl. „Jo, to jsou voni, ty si vezmu klidně dva stejné, pane, ty za bolest stojí, ale ty větší!“ Tehdy si vybrala bílé myriostigmy. „Jsou jako sloupnutý z korálovýho útesu, pane, co? Počkejte, ještě jeden pro pana doktora až pudu na kontrolu aby mi dřív sundal fáč.“ „Paní, nechcete ještě výpalné po chudém kaktusáři? A nemám vám skočit do hračkářství pro dřevěného bubeníčka na kolečkách? A pro šmoulí zmrzlinu?“ Našpulila játrové rty, „Pane, vy myslíte, že jsem nějaká zlodějka? Zabalíte mi to prosím vás?“ Sáhla do kapsy, jako padák máchnutím rozevřela igelitku a do ní skládala kaktusy, které jsem vzteky balil do novin. Už nepromluvila, popotahovala a měsíc uronil slzu. „Nashledanou, pane.“ Tak tuhle službu kapitalistické vlasti raději dědovi zamlčím.


Ne, že bych na to stvoření nemyslel, to bych nedokázal. Dokonce jsem si představoval, jak asi vypadá bez omotané hlavy, vidět dvě luny na noční obloze to se žádnému astronomu, pakliže není pod obraz, nepovede. Po čase jsem ale pro jiná děvčata kolem trhoveckého stolu zapomněl, nebýt jedné náhodné procházky městem. Cuklo ve mně, když jsem je míjel. „ Podívejme, tak si jí přece jen vzal? Kecala tenkrát, že svatbu zrušil.“ Já se otočil a z přebytku času šel za nimi. Docela rychle pelášili na spoj ulice Svatojanské a Mostní, kde před rohovou cukrárnou zbrzdili, rozmlouvali a potom trapem do Svatojanské. Doběhl jsem na roh a díval se za nimi, jak obchází na širokém chodníku stavební lešení, z něhož opravovali farní dům. Najednou se ta „ženská“ chytila za hlavu, zhroutila se na chodník a já si říkal mrtvice! Jo mladistvá mrtvička. Ten její „postarší mužíček“ k ní přiskočil, pomohl jí do sedu, zvedl hlavu, křičel a hrozil na zedníky. Pět pracantů vyklonilo těla přes zábradlí lešení a pozorovali, jak okaté stéká krev po čele.  Postarší mužíček mával na zedníky ulomenou cihlou. Žádná mrtvice, lezla, kam neměla, jako tenkrát na tržnici, prostě smolařka. Kolik padlo nadávek nevím, ale po chvíli ze vchodu pod lešením vyšel zednický mistr na první pohled. Společně pomohly ženské na nohy, postarší utřel okaté krvavé čelo, jednou rukou jí podpíral, druhou rozhazoval všemi směry a určitě láteřil, že chodník není označený, dokud mistr nevytáhl náprsní tašku. Najednou se uklidnil a dlaní naznačil, to jako že v žádném případě peníze ne. Zakrátko mistr zavolal na zedníky a po chvíli jeden podával ze dveří postaršímu papírový pytel vápna, nebo štuku. Ten si jej hodil na rameno a s okatou odešel. Už jenom ze zvědavosti, jak daleko těžký pytel donesou a taky trochu pro její zaprášenej pěknej zadeček, jsem pokračoval obloukem kolem lešení se živou zednickou diskusí. „To by mě zajímalo na co zrovna pytel sádry.“ „Třeba si jí chce vodlejt, je pěkně vyvinutá!“ „Nebo vona jemu posmrtnou masku!“ Ztratili se za dalším rohem, já popoběhl a uviděl je vcházet do starého baráku kde místo bývalé hospody vítal zcela jiné klienty nápis „Divadlo z masa a kostí“ a z otevřeného okna jsem zaslechl radostné zvolání, „Kosťáci, akce sádra úspěšná! Žitě dva body navrch!“ „Takže, pánové a dámy! První historický český Viktor může být odlitý a za mimořádné herecké úspěchy naší Žitě udělený!“ „Hů, hů, Žita na hrad!“ A potlesk a radostné pištění mě přivedlo na myšlenku, že tahle okatá je asi jenom nevšední straka.

Myslím, že tenkrát jsem jim záviděl společnou radost, byl jsem poslední dobou jenom s dědou a babi, vzpomněl jsem, kolik srandy jsme zažili v našem školním divadle, kolik chytrých výtržností, ale jestli je pravdou na co myslím, tak mě okatá chytře sprostě okradla o kaktusy a já bych jí měl chytře naprášit. Nedošel jsem daleko, v první hospodě jsem u piva obrátil směr a běžel zpátky před divadlo, kde otevřené okno vyhlašovalo povedené odlití českého Viktora. Napadl mě ten výborný český herec Viktor Preis, je dobře, že mají úctu k takovému muži, stokrát lepší než odlévat vopičáka Schwarzenegera. Strčil jsem do vchodových dveří, dřevěné vyřezávané a pevné, když přežily desetiletí hospody. O pět schodů výš, co vedly k širokým dveřím do sálu, jsem pootevřel ty menší na boku pro pány herce a už na chodbičce na mě vydechlo divadlo tu voňavou zatuchlinu z hadrů a kulis a nebít strachu, přenesl jsem se do gymnazijních let. Hlučné dveře na konci chodbičky někdo otevřel a já skočil do nejbližších pootevřených a vyčkával. A vyčkával jsem v maskérně. Také jsme měli na škole kumbálek s líčidly s podobnou vůní, co se nezapomíná. Chvíli jsem nemyslel na strach a vzpomínal. Najednou, jako by mě volali na scénu, popadl jsem ze stolku hnědavý knírek, nalepil pod nos, před zrcadlem rozcuchal vlasy, dopnul se jako voják a s hereckou vášní zaklepal na rozjařené dveře. „Nerušit!“ Nedbal jsem a otevřel. 

Asi z patnácti herců kolem hodovního stolu se stali kabaretní diváci a od svých skleniček s vínem pozorovali neznámého komika. I v tom děsu, jenž mi lezl po zádech, jsem si všiml okaté.  Jediná stála a v úrovni prsou držela sádrovou hlavu Viktora. Bleskově jsem si uvědomil svojí mýlku, když jsem v bystě místo pana Preise poznal Viktora Koženého. To privatizační dítko, to prasátko, co nedávno nenávratně fouklo s kufry peněz důvěřivých Čecháčků.  Roztopil jsem se jak rychlovarný plát a spustil. „Nerad ruším panstvo, jsem poručík Pilka z městské.“ Na dálku jsem mžikem ukázal propadlou studentskou legitimaci a pokračoval. „Je mi moc líto narušovat vaši oslavu, ale svojí práci udělat musím. V poslední době se v našem městě rozeběhly zvláštní nenásilné krádeže, kterými snad ani krádeže nazývat nemůžeme, spíše se jedná o vyděračství, ale ani to není pravé, řekl bych, že jde o hereckou výuku, nějaké chmatácké party co se možná připravuje na velký lup. Naši detektivové jsou jim na stopě.“ Nikdo mi neodporoval, nevyháněl a já se procházel kolem stolu jako doma a hovořil.   A ještě když jsem na parapetu uviděl svoje kaktusy, mé herectví nabylo přesvědčení. „Zatím nevíme, kolik lidí čítá tenhle gang, ale některé jejich akce máme již zdokumentované a nafocené, například tu na tržnici, kde jistá dáma fingovala zranění a po chudáčkovi trhovci co si vydělá akorát na pronájem místa, chtěla vysoké odškodné. A před malou chvílí jsme přijali hlášení ze Svatojanské ulice, kde vymohli podvodně pytel sádry.“ Znovu jsem sáhl do kapsičky a tak aby do ní nikdo neviděl, jsem si prohlížel svojí novou občanku. Potom jsem se rozhlédl po hercích a uviděl, jak okatá skrývá měsíce za mraky, jak ohýbá hlavu k zemi, jak spouští Viktora na stůl. „Popis odpovídá tak trochu na vás, slečno!“ Řekl jsem rozhodně a cítil, jak se můj knírek na jedné straně odlupuje, proto jsem raději zakončil slovy. „Zatím ty krádeže nejsou tak velké, abychom se s vámi nedomluvili. Vy toho prostě necháte, nestojí vám to za to a my budeme dělat potřebnější práci. Panstvo poroučím se!“ Sotva jsem zavřel dveře, knírek se odlepil a moje oči dopadly na barevně napsaný plakát ve dřevěném rámu proti dveřím.

Sedmero  pravidel získání ceny českého Viktora:

Odškodné za bolest musí dárce vydat dobrovolně a v přesvědčení. 

Poškozený nikdy nesmí přijmout peníze, nýbrž jen věcný dar.

Nikdy nesmí dojít k opravdovému úrazu a dojde-li, poškozený za mizernou práci nesmí přijmout ani dar věcný.

V případě odhalení je poškozený povinen dar osobně vrátit a omluvit se!

Při akci nesmí dojít k úrazu jiné osoby.

Celou operaci provádí poškozený za přítomnosti svědka.

Věcné dary slouží pouze ku prospěchu ochotnického divadla „Z masa a kostí“.

Trochu jsem se zastyděl za nevděčnou roli, že jsem něco přehnal a k tomu za dveřmi ta tříštivá rána o zem rozbité sádrové bysty a za ní výkřik „Debil jeden“, to nebyly manželské střepy pro štěstí. Tyhle mně nahnaly strach a já vyběhl na ulici s pamětí zatěžkanou tím jejich divadelním sedmerem, hlavně větu o navrácení daru při prozrazení, „Tu si hlavně vemte k srdci, komedianti!“ Jak jsem od divadla pelášil, zaslechl jsem posměvačný hlas, „Vod kdypak čmuchalové šmelí na trhu?!“ a v okně uviděl vykloněnou okatou a hned vedle si přidala další saň, „A kde si nechal knírek Holmesy?“. A do ženského hlasu mužský, „A připrav si papíry pro berňák fízle“. Poznali mě a výhrůžkou zaskočili, celou dobu jsem se řídil dědovo radou, „Čím víc berňáku nasypeš, tím víc budou politici prožírat“. A je dost možné, že tihle divadelníci při jejich hereckých schopnostech si budou hrát na komisaře mstitele, kontrolovat mě, otravovat. Ale nadzvedl jsem je! Jak můžou mít Kožeňáka za maskota? Děda tomu podvodníku nemůže přijít na jméno. Svěřil mu svoje kupónové knížky a ještě přemluvil babičku, a když byl slíbený zisk nenávratně pryč, babi to dědovi nevyčítala, „Vidíš, jak jsem ti oddaná? I do pekla bych šla za tebou. Jak to ten Viktor na tebe krásně zahrál, tomu všechna čest!“. I na tyhle babi slova jsem si vzpomněl. „Jak to ten Viktor krásně zahrál.“ Začalo mi svítat. Žádný Preis, Hrušínský, Voska, Roden a jiné plevy. Kdo z nich dokázal co Viktor? To byl herec! Ovládl český lid jako krysař s píšťalkou! Vybavil jsem si okatou, jak držela za své zlodějské zásluhy Viktorovu bystu z ukradené sádry. Vlastně, vždyť to nebyla zlodějna, jen odměna za odehranou ochotnickou roli. Pomalu jsem začal chápat jejich divadelní sedmero.

Od návštěvy divadla jsem trpěl představou, že se na mě chystají. Buďto si na berňák zahrají nebo ho pošlou. Rozeznám komedianty od pravejch úředníků? Ztrapním se, nebo to projedu?  Dokonce jsem si založil účetní knihu a zapisoval každý kaktus koupený podezřelým člověkem. Děda si mě dobíral, kdy s tím románem půjdu k nakladateli. Také jsem často myslel, co spolu divadelníci prožívají, představoval jsem si jejich zkoušky, táhlo mě to k nim, parta, diváci, vymýšlení, potlesk to všechno jsem zažil před vojnou a stýskalo se mi. Tři neděle trvalo, než okatá splnila pravidlo sedmera. Ve středu odpoledne se objevila na tržnici s igelitkou. „Jdu vám je vrátit, už je nechci! Stejně na vokně překážely.“ V duchu jsem si řekl, „Ne že je nechceš, ty je vrátit musíš, zrovna jako bys měla vrátit sádru zedníkům. Špatně si hrála, holčičko“. Dělala jako by nic, ale já si dobře všiml, jak ke mně zvedá měsíční oči, jak čeká, až řeknu, nechte si je. Zbrzdila vybalování a nejednou vyštěkla. „Proč jste se do toho sral? Mohla jsem mít Viktora jako první! Na tu sádru jsme, pane, čekali půl roku!“ „A to si jako nemůžete dovolit koupit sádru v drogerii?“ „Ne, pane, Viktor musí být odlitý ze sádry kradené, tedy darované za bolestné, jak jste se jistě dovtípil.“ „A proč jste si, paní, zvolili zrovna toho podvodníka Koženého?“ „Mírněte se, pane, komu jste dal kuponovku? Jemu, že jo! Tak řekněte komu?“ Zastyděl jsem se, opravdu jsem dal obě, na radu dědy Viktorovi, ale okaté jsem to zapřel. „Kdepak, paní, já to rozstrkal, abych to měl jistý! Koženýmu  bych já… nenaletěl!“ „Tak jste ho chudáka vokrad, protože nikdo jinej si důvěru nezasloužil! Celej náš soubor mu dal knížky, když jsme začínali.“ „To vás vzal pěkně na hůl, paní.“ „Vzal, nevzal, ale je to zlatíčko, něco nás naučil. Viktůrek je pan herec, pane, I samotný Václav Nejchytřejší mu zatleskal za jeho umění!“ Přestával jsem tu holku chápat. Hraje to na mě, nebo je s celým souborem praštěná? Najednou začala být uspěchaná, otáčela se někam k protějšímu stánku, kde paní Báňská prodávala kuchyňská struhadla a škrabky a zrovna předváděla nacvičenými pohyby vylepšený „Vé“ krouhač. „Tak tady jich máte, pane všech sedm, já se ještě podívám naproti.“ Otočila se, něco hledala v kabelce, kterou nesla přes rameno. „Moment, paní, osm jich má bejt, jeden chybí.“ „Jak to, že chybí? Sedm jste mně jich daroval, pane, daroval, slyšíte? Stejně jako je moje šťastné číslo!“  „Sedm pro vás a jeden pro doktora, paní.“ Chvíli zaváhala a něco žmoulala ve dlani. „A já jsem mu ho nedala? Příště vám ho přinesu, zůstal na okně!“ Odsekla. Díval jsem se na její zadeček a přemýšlel, jak se může někomu narodit tak drzé stvoření. 

Času na prohlížení jsem měl dost. U protějšího stánku vyčkala, až bude prázdno, nechala si předvést struhátko a po něm ten slavný „Vé“ krouhač.“ Drzá, ale hezká. Nakonec si krouhač koupí, zkouší ho. Ale tahle a horlivá do vaření? To mi nesedí. V kuchyni by jí to slušelo, ale běda tomu kdo by si postěžoval, že něco zpackala. A v hotelové kuchyni by jí nařídili síťku přes vlasy. Najít takovej černej vlas v knedlíku, host by si myslel, že už i české knedlíky vaří Tahiťanky. Ale krouhá s radostí, na paní se usmívá, ještě kroutit zadečkem a podupávat teniskami, holka nemít tak drzou hubu. Najednou byl konec krásy, klobouček krouhače jí vylétl z ruky, klepl o stůl, ze stolu o zem, kde se vykutálela krouhaná cibule, okatá praštila s druhým dílem na stůl, levou rukou sevřela pravou dlaň a obě spojené ruce strčila mezi kolena. Paní Báňská oběhla stánek, „Co je vám slečno? Co se stalo? Vy jste se pořezala?!“. Okatá nemohla pro hluboké oddechování promluvit, jenom pootevřela dlaň, co byla plná krve. „Kriste pane, slečinko, vy jste se pořezala, mladý pane, nemáte lékárničku? Slečno, neomdlívejte, proboha, mladý pane, mladý pane!“ Vyběhl jsem na pomoc, okatá si dřepla na asfaltovou zem, že to až zadunělo a dívala se nepříčetně před sebe. „Slečinko, lehněte si na zem, dáme nohy nahoru.“ Přikázala starostlivě paní Báňská a běžela pro židli. Zvedli jsme jí nohy na sedátko, pod hlavu prosezený polštářek a já běžel do auta pro lékárničku. Nikdy v životě jsem neviděl svůdnější pohled, když jsem okaté vysoušel krev z polootevřené dlaně. Černé řasy zastřely lehce obě jasné luny, jako půlnoční červencový beránci, hubu nastavila, že by hluchý ze rtů odposlechl, „miluju tě“, prsy přibývaly jako policejní balonky při silniční kontrole a já si uvědomil, že tomu nádherně drzému stvoření asi dělám vola. 

„Tak co mladý pane je to hluboko? Slečinko, mluvte, nebo nám tu omdlíte.“ Rychleji, než se ta silnější paní sehnula, jsem přiložil fáč a dlaň omotával.“ „Asi jí to paní moc bolí, ale není to hluboko, slečna se uzdraví, nebojte.“ Viděl jsem, jak se jí rty přešouply do jiné polohy, co by teď asi odposlechl hluchoněmý? Na zraněnou ruku jsem vytočil celý fáč, a když jsem zajišťoval náplastí, paní se zděsila, „Mladý pane omdlela, honem vodu!“. Nad námi bylo pět přihlížejících, a já jí nemohl pošeptat, to už stačí. Jeden poklekl a raněné vrazil čtyři pleskance na tváře, „Tohle vždycky pomáhá!“. Přidal ještě dva, než se záchrany vzdal. „Je to silnější než jsem si myslel.“ I já zaváhal a zkoušel tep na zápěstí. Paní od krouhačů naklonila láhev a jako z kohoutku lila všechnu vodu okaté do obličeje. Sevřel jsem jí rty, co byly našpulené akorát na párek. „Aby, jste jí neutopila.“ Pán přidal ještě dva pleskance, tentokrát na mokré tváře, to byl jinačí zvuk a z něj se okatá posadila, nohy svezla ze židle, „Jo, namažu si rohlík s máslem mami!“. Vykřikla, než se rozhlédla kolem. Pak zvedla raněnou pacičku, „Promiňte, já byla doma s maminkou“. Děvenko, vy jste mi nahnala strachu, pojďte, pomůžeme jí.“ Zvedli jsme jí na nohy, opřela se o stoleček s kuchyňskými nástroji, zadívala se na krouhač, „Ten mně dal prevít, ale jel jako stroj, jen nebýt tak nešikovná, au, moc to bolí.“ „Tak já vám, slečno, za tu bolest jeden daruju pro vaši maminku. Vy s ním nesmíte! A vám děkuju, mladý pane, vemte si ode mne strouhátko, je z nerezu. A hlavně neříkejte nikomu, co se stalo! Já nakoupila krouhačů na rok, kdo by je potom chtěl?“ Když jsem okatou vyprovázel, čekal jsem, že se podělí o zážitek, pochválí snahu pomocníka, na místo toho mě přitáhla za lokty a procedila, „Ne, abys ceknul, máš nerezový struhadlo. A stav se někdy v divadle, hrajeme novou hru!“ Díval jsem se za ní, že se otočí, zamává, usměje. Ne. Nekompromisní krok neúplatné úřednice, s tvářemi zarudlými od dlaní žárlivého manžela, rovná a tvrdá, hotový doutník z rákosí. Když jsem se vracel, u mého stolečku bylo podivně prázdno, paní odnaproti balila a jen jeden človíček stál mezi stánky. Po zážitku, ze kterého má hlava přetékala, jsem měl v úmyslu také sbalit a doma jít na pivo. Ten jediný človíček se ale opřel o můj stůl, „Dobrý den, jsem Martin Douděra z finančního úřadu“.

Naposledy se mně takovou silou sevřely hýždě ve strážní službě, když jsem z těžké služby socialistické vlasti usnul za stolečkem vrátnice kasárenské brány, samopal opřený o rozpálená kamínka a nade mnou půlnoční kontrola dozorčího útvaru. Jak jsem byl tehdy hloupý a nezkušený, když jsem kontrolora naložil do auta a vezl domů. Pořád jsem doufal, že je to pomstychtivá návštěva divadelníka, chtěl jsem ho přehrát, zahrát si na milionáře s kaktusového good businessu, když si ale vyžádal čistý stůl v pracovně, otevřel úřednický kufřík a spustil, „Tak si připravte pokladní výkaz, evidenci zlomů, slev, knihu jízd, inventurní soupis a vedení skladu“, zrudl jsem jako červený mihanovič a začal zbrkle pobíhat a vysvětlovat, že začínám, že jsem jen na chvíli přerušil studium. Běžel jsem do domu alespoň pro výpis zdravotního a sociálního pojištění, obojí jsem poctivě platil. A když se mi děda zeptal co se děje, „Dědo jsem v prdeli, je tu z berňáku“. „Cože? A jak se sem dostal? Ty sis ho přivez až domů?“ „Jo, dědo nezdržuj mě.“ „Babičko, to je vůl!“ Tehdy roli herce, převzal suverénně děda, když vletěl s mávající rukou do pracovny. „Pane, my s tím končíme, nenamáhejte se, kluk jde zpátky na studie, kdopak by se chtěl živit takovou volovinou? Na to je kluka škoda, nevím, která by ho chtěla s takovou bídou. Víte, jak dlouho roste tenhle kaktus? Já vám to povím, čtyři roky! A víte, za kolik ho prodává? Já vám to povím. Za dvacet korun. A kde jsou náklady, topení, květináč, hlína, poplatek na trhu, benzín, pane, nezbude vám ani na žrádlo pro psa.“ Sám kontrolor byl tehdy z dědy překvapený. „Já vám to věřím, pane, ale musíte to doložit!“ Já se omlouval, že dám všechno do pořádku a byl jsem rád, když se děda zdvořile zeptal, „Máte jistě malé děti, vemte si tohle“ a podal úředníkovi bedýnku nádherných kaktusů. Viděl jsem, jak se ten chlap usmál a znovu jsem byl podezíravý, že je to mizera divadelník. Když ale vytáhl prázdné evidenční knihy, včetně knihy jízd, „Vezměte si tohle a dejte to do pořádku“, podezření jsem zavrhl a odvezl jej domů. „Tak vidíš, tak na ně musíš!“ Chlubil se děda po mém návratu.

Pokračování příště


Další povídky Miroslava Naxery:
Tulačka - díl 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | Soudkyně| MOP

Text a foto Miroslav Naxera
Povídka byla otištěna s laskavým svolením Míry Naxery.
Další krásné čtení najdete na adrese
www.horizonthalonius.eu
 

zpět