Mexiko 2008 – poprvé v domovině kaktusů (10)

Den 19. - 11. listopadu 2008

Jezdci na koních

Ráno necháváme stany oschnout od rosy a jdeme na průzkum směrem k úpatí zdejších kopců. Nacházíme ještě další Ariocarpus fissuratus v. lloydii, Epithelantha greggii, Mammillaria lenta. Při návratu se k nám blíží dva jezdci na koních, nejdříve si myslíme, že je to nějaká kontrola, ale pak se ukázalo, že jsou to dva domorodci, kteří jedou zkontrolovat svoje krávy. Chvilku s nimi povídáme a pak mě nechali nasednout na koně. Do žádných větších akcí jsem se nepouštěl, protože jsem na koni seděl poprvé.

Epithelantha gregii ZRI 99/08, Lagua Viesca

Rozloučili jsme se s Mexičany, zabalili stany a vyrazili na další cestu. První zastávka dnešního dne je kousek za vesnicí El Cuatro de Marzo. Nevysoký kopec s kameny zbarvenými do rezavé barvy. Tady nás upoutaly především Epithelanta greggii s rezavými trny.

Epithelanta greggii (petri) ZRI 102/08, El Cuatro de Marzo

Počínaje touto lokalitou se ve větší míře začaly vyskytovat Echinocactus horizonthalonius a tak si přišel na své i náš „seňor Horizontík“ Pepa Hodyc, velký příznivec a znalec tohoto druhu.

Echinocactus horizontalonius ZRI 103/08, El Cuatro de Marzo

Další zastavení bylo před Emiliano Zapata, odbočili jsme na prašnou cestu pod sloupy vysokého napětí a chtěli jsme pokračovat dál podél skalnatého hřebenu. Bohužel cesta se zhoršila tak, že jsme dál jet nemohli. Tak jsme zastavili a šli se podívat alespoň na začátek tohoto skalnatého hřebenu.

Čistě bílé rostliny Thelocactus bicolor v. bolansis ZRI 105/08 Emiliano Zapata

I tak se bylo na co dívat. V plném slunci zářily sněhobílé trsy Thelocactus bicolor v. bolanesis spolu s Escobaria strobiliformis a Epitelantha greggii (petri) s rezatými trny. Na úpatí byly nádherné exempláře Coryphantha poselgeriana, Mammillaria grusonii a také mnoho velkých Echinocactus horizontalonius.

Echinocactus horizonthalonius ZRI 103/08 Emiliano Zapata,
9 rostlin na malém kousku

Čas běží opravdu rychle a my musíme pokračovat dál v naší cestě. Dojeli jsme k přehradě Francisco Zarco, tady nás zastihla tma tak jsme rychle našli tábořiště a postavili naše stany. K večeři zase tradiční polévka tentokrát se zeleninou a bramborami.

Krásná rostlina Coryphantha poselgeriana, Emiliano Zapata

Mexiko 2008 – poprvé v domovině kaktusů, díl 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

zpět

Text © Zdeněk Richter
e-mail: kaktusy.richter(zav)seznam.cz
foto © Zdeněk Richter, Libor Mejstřík 

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630