Mexiko 2008 – poprvé v domovině kaktusů (4)

Encephalocarpus strobiliformis ZRI 045/08

Den 9. - 1. 11. 2008
Protože jsme spali na lokalitě, kterou chceme prozkoumat, necháváme stany oschnout od rosy a jdeme za kaktusy. Toto místo je opravdu hodně pestré, co se týká množství druhů. Tady, na jednom místě jsme napočítali 15 druhů kaktusů, hlavně Encephalocarpus strobiliformis, Thelocactus bueckii, Mammillaria albicoma, Coryphantha glanduligera.

Coryphantha glanduligera ZRI 048/08 před La Escondida, N. L.

Projíždíme městečko Aramberri a hledáme odbočku na Marmolejos. Na druhý pokus se nám to daří. Cesta vede přes větší potok, ve kterém je asi 30 cm vody. Chvilku váháme, jestli jet dál přes potok. Za tu dobu potokem projela dvě mexická auta. To nás přesvědčilo a rozhodli jsme, že potok projedeme.

Mexičané projíždějí bez problémů

To se nám však nepovedlo a v polovině potka se auto zahrabalo do kamení a nešlo to tam ani zpátky. Za chvilku zhasnul motor a už nešel natočit. Vydal jsem se s Milošem pro pomoc.

Takhle jsme dopadli my

Ochotní Mexičané nás vytáhli z potoka a ani za to nic nechtěli. Auto nejde nastartovat, rozděláváme filtr a snažíme se ho vysušit. Než filtr uschne, tak jdeme na nedalekou lokalitu. Jsou tady krásné ariokarpusy a thelokaktusy.

Porada nad porouchaným autem. Nejede, musíme do servisu

Odtáhli nás do servisu, auto opravit neumí, musíme počkat na jiné. To bude až za dva dny v pondělí. Jdeme do hotelu Maria Luisa na náměstí v Aramberri.

Krásný Ariocarpus confusus na lokalitě za potokem u Marmolejos

Mexiko 2008 – poprvé v domovině kaktusů, díl 1. | 2. | 3. | 4.

zpět

Text © Zdeněk Richter
e-mail: kaktusy.richter(zav)seznam.cz
foto © Zdeněk Richter, Libor Mejstřík 

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630