Mexiko 2008 – poprvé v domovině kaktusů (5)

Aramberri - hotel na náměstí

Den 10. - 2. 11. 2008
Ráno po snídani vyrážíme na průzkum kopců v okolí Aramberri. Udělali jsme docela zajímavý objev na jednom kopci roste Turbinicarpus gracilis. Kytiček jsme zde našli jen několik a některé z nich i kvetly.

Turbinicarpus gracilis, Aramberri, N.L.

Den 11. - 3. 11. 2008
Je pondělí a my čekáme jak to bude s novým autem. Po dlouhém vyřizování až přes pana konzula v Monterrey nám slíbili, že auto dovezou. Celý den trávíme v hotelu. Nějaké to pivo zlepšuje náladu v mužstvu. Pro celé městečko jsme velká atrakce. Seznámili jsme se s policisty a nezbytné foto na památku.

Foto s policisty

Den 12. - 4. 11. 2008
Ve 13 hodin nám konečně přivážejí nové auto. Předání auta proběhlo rychle a my konečně odjíždíme z Aramberri. První zastávka je mírný kopec mezi Aramberri a La Escondida. Tady jsou Ariocarpus trigonus – confusus. Na jednom místě jsou ariokarpusy jak s bílými, tak s červenými kěty.

Bílý i červený květ na jedné lokalitě Ariocarpus tritonus – confusus

Jedeme na další místo, které je mezi Sandia El Grande a La Ascencion. Zde rostou Coryphantha glandulifera, Echinofossulocactus erectrocentrus, Neolloydia conoiea, Coryphantha delicata, Thelocactus conothelos v. argentheus, Th. multicephalus a ještě několik dalších. Na nocleh zajíždíme kousek za San Ignacio de Texas.

Thelocactus multicephalus ZRI 054/08 za Sandia El Grande, N.L.

Den 13. - 5. 11. 2008
Ráno po snídani a tradiční kávě jdeme prozkoumat lokalitu, na které jsme nocovali. Miloš nachází první lophophoru na naší cestě, roste tu také zvláštní forma Ariocarpus retusus aff. furfuraceus a také Thelocactus bicolor f. Huizache. Je to místo pestré co se týká počtu druhů. Já jsem jich napočítal třináct.

Lophophora wiliamsii ZRI 060/08 za San Ignacio deTexas

Aricarpus retusus aff. furfuraceus N.L.

Kousek před Santa Fé del Rucio jsme objevili velmi zajímavé místo. Mírné sádrovcové kopce kde roste Gymnocactus beguini ssp. hintoniorum.

Pohled na lokalitu Santa Fé del Rucio. Sádrovec je tady někde měkký,
jinde zase tvrdý jako sklo

Gymnocactus beguinii ssp. hintoniorum, Santa Fé del Rucio, N.L. (1)

Gymnocactus beguinii ssp. hintoniorum, Santa Fé del Rucio, N.L. (2)

Pokračujeme v cestě a na dalším místě nacházíme krásnou a bohatou populaci Encephalocarpus strobiliformis v. elephantidens. Některé rostliny mají až 8 cm v průměru.

Krásné exempláře Encephalocarpus strobiliformis v. elephantidens
u odbočky na El Reparo, N.L.

Přejíždíme hranice a dostáváme se znovu do San Luis Potosí. Nedaleko za vesničkou Antonio de Los Castillos je lokalita s velkými Ariocarpus retusus ZRI 062/08. Podle plánu jedeme na další lokalitu, kde budeme nocovat a ráno ji prozkoumáme.

Ariocarpus retusus ZRI 062/08

Mexiko 2008 – poprvé v domovině kaktusů, díl 1. | 2. | 3. | 4.

zpět

Text © Zdeněk Richter
e-mail: kaktusy.richter(zav)seznam.cz
foto © Zdeněk Richter, Libor Mejstřík 

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630