Co nového – duben

V minulém příspěvku jsem vám podal základní informace o vlivu Měsíce na pozemský život. Nás však zajímají především kaktusy a sukulenty a tak se v dalším pokračování omezíme na ně. Předem je nutno vzít na vědomí, že popsaná pravidla nejsou příkazy. V přírodě je to už tak zařízeno, že existuje vždy více mechanismů, které mohou napravit předchozí omyly či nedostatky.

Při kultivačních pracích (výsevy, přesazování, kypření půdy, řízkování, roubování, ale i zkracování výhonů) se vyplatí vyčkat na vhodné období. Již minule bylo řečeno, že pro růst kořenů je vhodné období sestupného (klesajícího) Měsíce, to je doby, kdy se Měsíc pohybuje ve Zvířetníku od znamení Blíženců po Střelce. Před Blíženci je Měsíc na obloze nejvýše a postupně se jeho oblouk na jižní obloze snižuje, vychází stále více na jihovýchodě a zapadá na jihozápadě. Kořeny rostlin se rychle vyvíjejí a spojují se substrátem. Této doby tedy využijeme pro výsevy, přepichování a přesazování rostlin. Chceme-li ještě více prospět svým miláčkům, pak ve dnech Blíženců Vah pracujeme s rostlinami, kde nám jde především o květ, ve dnech Raka a Štíra o list a ve dnech Lva o semena či plody obecně. Nejlepší dny jsou ale dny Panny. Tyto 2-3dny jsou z celého měsíce nejlepší pro sázení, protože v nich se nejlépe vyvíjejí kořeny. Využijeme je tedy hlavně pro obtížně kořenící řízky a přesazování choulostivých rostlin nebo kultivaci rostlin, kde nám jde především o rozvoj kaudexů, cibulí a kořenů.

Jak to ale udělat, když ve vhodný den nemám zrovna čas nebo není vhodné počasí či chuť do práce? Zde můžeme využít synodického rytmu Měsíce. Jak jsme si již minule řekli, při ubývajícím Měsíci putují šťávy ke kořenům a při přibývajícím Měsíci naopak. Nutno přiznat, že tato metoda je nejjednodušší a ve většině případů nám stačí respektovat tento rytmus. Nepotřebujeme žádné tabulky či kalendáře, stačí pohled na oblohu, jestli Měsíc dorůstá nebo couvá a máme jasno. Další záchranná metoda je ve využití vhodného impulsu siderického Měsíce a rostliny, které byly ošetřeny či zasazeny v nevhodném termínu alespoň okopat či zkypřit ve vhodném období. Do půdy se dostane vhodný kosmický impuls a rostlinám to prospěje ve vývinu kořenů, listů, květů či plodů.

Pro nevěřící Tomáše mám jeden návrh: nejrychleji se o působení vhodných dnů přesvědčíte, když si zkusmo vysejete či vysadíte na záhonek nebo do truhlíku ředkvičku nebo salát. Ředkvičku vysejte ve dnech kořene (Panna, Býk nebo Kozoroh) a pak opět za 2-3 dny ve dnech květu. Během měsíce uvidíte, že první rostliny vytvořily krásné kořeny, zatímco druhé vybíhají do květu. Ještě výraznější je to u salátu. Ten, který vysadíte ve dnech listu (Rak, Štír nebo Ryby) se vyvíjí do krásných hlávek, zatímco ten, který byl vysazen 2-3 dny předem (ve dnech květu), vyběhne do květu.

Ale pro dnešek dosti teorie. Ve skleníku je už vše nastartováno, ale k plné zálivce se stále neodvažuji (s výjimkou semenáčků) vzhledem k rozmarům počasí. Tak připojuji jen pár fotek z minulého týdne.

Aloe plicatilis roste do krásy s věkem. Ve svých 6 letech poprvé vykvetla, letos opět, bohužel druhá rostlina pokvete až za měsíc, takže semena nebudou.

Trichodiadema densum

Trichodiadema densum je tak obyčejná rostlina, že je až stydno o ní psát. Je ideální pro hluboký řez a výrobu bonsají. Odmění se bohatým květem a pokud se ocitnete ve skleníku za sluníčka s fotoaparátem, jistě neodoláte.

Pachyphytum oviferum

Pachyphytum oviferum je také obyčejný nenáročný sukulent. Kvést začíná již v zimě, ale květenství se postupně rozvíjí až do jara. Světelné podmínky a lenost bohužel nedovolily více zaclonit objektiv, takže se omlouvám za nedostatečnou hloubku ostrosti. Jinak je ale květ pěkný, že?

První jarní den je za dveřmi, tak to už vydržíme a pak hurá do další sezóny. Nashledanou na stránkách našich novin se těší Sváťa Ryba.


dr. Svatopluk Ryba