Co nového – březen

A už je to zase tady, přátelé. Měsíc uběhl, a abych neprošvihl termín, musím rychle napsat příspěvek do březnového čísla. V tom únorovém mě zaujal příspěvek o výsevních termínech a zálivce rostlin. Jelikož se už dlouho zabývám kromě jiného i astrologií (samozřejmě amatérsky), vítám podobné příspěvky. Jako astrolog věřím, že kosmos, příroda a život se navzájem ovlivňují. To bylo již nesčetněkrát dokázáno. Na rytmické kosmické vlivy, z nichž nejzřetelnější je právě vliv Měsíce, reaguje příroda zcela prokazatelně (příliv a odliv, u lidí např. náměsíčnost, zvýšená krvácivost při úplňku), takže je logické, že reaguje i půda. Rostliny, které jsou s půdou pevně svázány, reagují na tyto vlivy, i když je rostlina jen v květináči. Cyklické stahy půdy kolem rostlin působí na zakořenění, květ i tvorbu plodů. Pokud se s těmito vlivy blíže seznámíme, můžeme těchto znalostí využít ku prospěchu rostliny i nás samých.

Poprvé jsem více o vlivu Měsíce na rostliny četl v Technickém magazínu 93, č. 10. Pro informaci to trochu zjednodušeně opíšu:

Měsíc, jako naše nejbližší kosmické těleso, má na Zemi a život na ní obrovský vliv. Zvláštní význam má:

  1. poloha Měsíce vůči stálicím v souhvězdí Zvěrokruhu
  2. fáze Měsíce
  3. jeho vzdálenost od Země
  4. a jeho poloha nad obzorem při oběhu kolem Země.
  • Ad 1 – jde o siderický rytmus, to je doba oběhu Měsíce zpět ke stejné hvězdě, trvá 27 dní, 7 hod a 11 min. a má vztah ke klíčení, vývoji a zrání rostlin i k jejich zdraví.
    Pro rozvoj kořenů je optimální období,když Měsíc přechází přes zemská znamení – Býk, Panna a Kozoroh
    Pro rozvoj listů je nejlepší průchod vodními znameními – Ryby, Rak a Štír
    Pro kvetení rostlin je to průchod vzdušnými znameními – Váhy, Vodnář a Blíženci
    Pro rozvoj plodů je nejpříznivější průchod ohnivými znameními – Lev, Střelec a Skopec
    Siderický rytmus spolupůsobí s dalším rytmem a posiluje jeho efekt.
  • Ad 2 – synodický rytmus (doba od novu k novu) je 29 dní, 12 hodin a 44 min. souvisí s příjmem vody a transportem živin v rostlinách. Aktivita rostlin se zvyšuje od novu k úplňku a za několik dnů po úplňku se snižuje a klesá až k dalšímu novu. Zjednodušeně – Když Měsíc dorůstá, rostlina roste nad zemí a když Měsíc ubývá, rostou kořeny. (Sázet řízky a přesazovat budeme při ubývajícím Měsíci, roubovat při přibývajícím)
  • Ad 3 – rytmus vzdálenosti Měsíce a Země – drakonitická doba oběhu mezi perigeem a apogeem je 27 dní, 5 hod. a 5 min. Přibližování Měsíce je vhodné k výsevům a působí příznivě na růst a vývoj rostliny. Okamžik perigea, tj. největšího přiblížení Měsíce k Zemi, je nepříznivý pro klíčení i rozvoj rostliny a celá další perioda vzdalování Měsíce od Země je méně příznivá.
  • Ad 4 – Stoupání a klesání Měsíce během oběhu nad obzorem se střídá se siderickým rytmem. Nejpříznivějším obdobím pro řez, odběr řízků a roubování je stoupající Měsíc (od Střelce po Blížence), naopak pro prořezávání, sázení řízků a přesazování je klesající Měsíc (pohyb od Blíženců po Střelce).

Jelikož to zní trochu složitě, mnohého to odradí. Ale věřte mi, není to tak složité, když si koupíte lunární a astrologický kalendář, který je k dostání v každém papírnictví a knihkupectví, nebo přímo příručku o výsevních dnech, kterou už od začátku devadesátých let vydává Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO.

Pokud bude zájem, ozvěte se, v příštích číslech se dozvíte něco praktických rad (zalévání, hnojení atd..) Opravdu to funguje.

Jelikož jsem se nezmínil vůbec o kytičkách, tak alespoň v krátkosti. Ve skleníku, jak víte, je zmatek. Rostliny se v lednu budily teplem a teď nevědí (já taky ne), jak se zachovat. Prostě se už musím přizpůsobovat situaci a to, co se moc probudilo, trochu zalít. Však to jaro bude co nevidět. Všiml jsem si, že Fockea natalensis má už dlouhé výhopny, takže ji musím již zalít. Nic platné, jde o jiný druh, není to totéž, co Fockea angustifolia, jak někteří tvrdili. Rozdíl vidíte na archivním snímku.

Doma zatím vesele kvetou a po opylení tvoří plody Euphorbia francoisii a Euphorbia millothii, které z tohoto důvodu přezimuji na okenním parapetu nad mírně vlažným topením. Takže i jejich snímečky přikládám (pozn. redakce: obrázky budou doplněny dodatečně).

V inkubátoru klíčí již druhá porce výsevů, třetí vyseji tento týden, je vhodné období. V potu tváře se připravuji sestavit seznam přebytků, které budu nabízet na jaře. I když budu zasílat i poštou, vítám osobní odběr, protože je mi líto některých rostlin, které prostě poště nesvěřím. Takže – pokud máte zájem o seznam, který bude tak asi za měsíc, napište si. Těm slušnějším, kteří pošlou i známku, děkuji.

Tak si připravujte prsty a substráty na výsevy, s vodou to zatím nepřehánějte a těšte se, už je to za dveřmi!

Váš spolutrpitel Sváťa Ryba    


dr. Svatopluk Ryba