Americký duben 2016 (8)

Sobotní poledne, u Pediocactus paradinei. Obědváme rybičky z plechovky a bagetku, ryba má plavat – saháme do kuleru s ledovou plzničkou. Příliš mnoho přepychu na této cestě. Ale zvládáme to, přebytek se snáší mnohem lépe, než nedostatek.

Pediocactus paradinei

Pediocactus paradinei

Pepík nás láká na poslední lokalitu Navajoa fickeisenii, už nám končí čas, v pondělí musí Pepa dělat business. Tak poslední dva paradinei, ani se nám odtud nechce.

Pediocactus paradinei

Pediocactus paradinei

Je duben, a tak je taky dost chladno. Nemylte se, že je Emil jen v košili. Pod ní má teploučký nátělník. Usmívá se spokojeně, neboť se rád fotí, vědom si, že mu to sluší.

Emil Vašíček

Emil Vašíček

Já se přetvařovat nemusím, v pohodě se zabalím do péřovky, už maminka mi říkala, abych si dal bacha na zádíčka.

Pavel Pavlíček a Josef Mikuláš

Pavel Pavlíček a Josef Mikuláš

Tím, že chceme naposledy vidět nějaké „navažky“ – opět se na dohled blížíme ke komplexu kaňonů, přiléhajících ke Grand Canyon. A rostou tu krasavci, Echinocactus xeranthemoides. Svými zářivě vybarvenými trny upoutají už z daleka.

Echinocactus xeranthemoides

Echinocactus xeranthemoides

Tento záběr v pozadí naznačuje, že už jsme zase blízko, u jednoho z postranních kaňonů Grand Canyon.

Echinocactus xeranthemoides

Echinocactus xeranthemoides

Jsou tu nádherné scenérie, kde se lze pohybovat naprosto volně, bez zábradlí a množství turistů.

Nádherné scenérie

Nádherné scenérie

O kytičky tu také není nouze, je jaro, kvete tu mnoho bylinek, které by jistě v našich skalkách dělaly parádu. Naše zraky ovšem patří sukulentům, nepřehlédneme tedy ani tuhle dekorativní agávku.

Agave spec.

Agave spec.

Přijíždíme hledat navachoe na poslední vytipované místo, a pochopitelně – jako první nás upoutá drobný trsík, který se prozradil krásnými kvítky.

Navajoa fickeisenii

Navajoa fickeisenii

Rostou tu i další kaktusy, echinocereusy, eskobárie - na obrázku Escobaria vivipara. Škoda že nekvetou, neboť květy vivipar jsou okouzlující.

Escobaria vivipara

Escobaria vivipara

A teď už jen smutné ohlédnutí, poslední kytička před odjezdem z poslední lokality. Zastávek jsme za těch pár dní kolem G. C. viděli desítky, kytiček snad i stovky. Cestu jistě prostřídána místa, kde jsme za hodinu hledání nenašli ani trn. Ale i to patří k tomu našemu koni.

Navajoa fickeisenii

Navajoa fickeisenii

Za tu dobu bloumání jsme taky nakrmili zrak mnoha a mnoha nádhernými scenériemi, které jsou kolem Gran Canyonu naskládané jedna vedle druhé. Patří za to náš velký dík našemu průvodci – plzeňskému kaktusáři, Pepíkovi Mikulášovi. Byla to dobrá cesta, o tom není sporu. Po špatné zkušenosti z předchozího roku, kdy jsme podstoupili ponižující prohlídku na letišti, kde nás svlékli (skoro doslova) donaha, jsme po celou cestu nesklidili ani jedno semínko. No, ono to nebylo až tak těžké. V tuto dobu totiž nikde žádné nebylo, vše už dávno stačili sklidit jiní hospodáři - ptáci, myši, mravenci…

Emil byl fajn parťák, s ním bych cestoval kraj světa. Když se má jíst, tak to dělá poctivě. Když se má pít, nezahálí. Raduje se z každé kytičky. Už i jeho jméno – Vašíček – je takové laskavé. Moravák z Blanska, je to tam asi už v genech populace.

Josef Mikuláš

Josef Mikuláš

Pepík – dobrej chlapík. Ví o mně, že mám rád plzeňské – zásobil auto kupou kartonů. Jsou to sice jen třetinky, no tak si jich člověk vyžahne více. Zná ta místa, kde rostou suprovky, taky se s náma o ně bratrsky rozdělil. Nerad jezní na místa, kde už jednou byl – ale i to v sobě překonal, a vrátil se na ně, abychom je viděli i my. Má jen jednu, drobnou, nectnost. Bojí se hadů, štírů a jiné havěti. Proto nenocuje tak, jak bychom nocovali rádi my, hezky v přírodě, na kamení, u ohýnku.

Končí naše cestování s Josefem, míříme do Albuquerque, přespíme a ještě pár dní se v Novém Mexiku budeme potulovat. Ale o tom zase příště…

It has continued, příště opět hezký americký kytičky - Pavel Pavlíček.

Americký duben 2016 - díl 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7.

  zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630