Mexikem nejen za rodem Thelocactus
Jarní cesta 2015 - Díl 4.

 

Den dvanáctý, 22.2. 2015
Nuevo Yucatán – Parreños – Saltillo


Autor:
Vlasta Lukeš

Noc na lokalitě „U astrophyta“, ráno příjemně slunečné. Po snídani jsme ještě rychle proběhli okolní terén a nafotili znovu zdejší bikolory wagnerianusy, pár astrofyt senile aureum a několik lofofór williamsii. Všimli jsme si, že zdejší porosty Agave lechuguilla, které na jaře 2012 vypadaly opravdu velmi bídně, se již částečně vzpamatovaly a vegetují dál, s veškerou svou zlomyslností, tak dobře známou všem mexickým terénním kaktusářům.

Thelocactus bicolorwagnerianus“ v ranním slunci

Nedělní sváteční den byl určen pro další průzkum Paily a naším cílem bylo známé údolí Parreños, kde jsme v roce 2003 viděli a fotili Echinocereus delaetii (Echinocereus longisetus ssp. delaetii). Celkem snadno jsme u Nuevo Yucatán našli správnou odbočku vedoucí na východ dovnitř Paily a vydali se po ní v dobré víře, že bude sjízdná i pro náš VW Transporter. Naštěstí bylo dosti sucho, a tak jsme pomalu projeli jindy zřejmě hodně bahnitou cestou až do rozsáhlého údolí Valle Seco s obdělávanými pozemky a pokračovali dál ke kopcům na jeho východní straně. Tady jsme k našemu překvapení již z dálky viděli, jak proti nám v kroucených serpentinách pomalu jede dolů typický mexický pick-up. I pro něj však byla cesta sjízdná jen tak tak, my jsme museli nahoru pěšky. Trošku jsme se prošli a zadýchali, ale za chvíli jsme už byli nahoře v sedle, s hezkým výhledem na údolí Valle los Parreños na východní straně a Valle Seco na západní.

Pohled do údolí Valle Seco s cestou do Nuevo Yucatán, po které jsme přijeli

Pohled do údolí Valle los Parreños

Hned jsme se ale začali věnovat kaktusům a rychle našli první exempláře gymnokaktusu, kterému někteří říkají Gymnocactus beguinii var. pailanus, jiní zase Turbinicarpus mandragora ssp. pailanus, Turbinicarpus pailanus nebo Rapicactus pailanus. No je to blázinec, ale kytičky jsou pěkné, pár jich dokonce právě právě kvetlo, velmi pohlednými růžovými květy s tmavšími středovými proužky.

Turbinicarpus pailanus“, Parreños

Turbinicarpus pailanus“, detail květů

Hlavním zdejším cílem ale byl již zmíněný Echinocereus delaetii. Našli jsme několik menších trsů, které tady rostou v dosti vysoké trávě, a ne v lese, jako na jiné známé lokalitě El Cedral na východní straně Paily.

Echinocereus delaetii, Parreños

Echinocereus delaetii, velmi mladá rostlina

Je třeba se zmínit také o přítomnosti Neolloydia conoidea a Mammillaria chionocephala.

Mammillaria chionocephala, Parreños

Lokalita Parreños je moc pěkná a zajímavá, ale stejně nakonec nezbylo než se pomalu vrátit k autu a vyrazit na drkotavou zpáteční cestu k Nuevo Yucatán, a pak dál k El Pilar. Cestou jsme podnikli ještě krátkou kontrolní zastávku na lokalitě s nidulansy z předchozího dne s nadějí, že se snad otevřely další květy. No moc jich nebylo, ale měli jsme další příležitost obdivovat tyto pozoruhodné teláky, z nichž největší kusy měly teď, v napitém stavu velikost kopacího míče. Kolem El Pilar jsme projeli už bez zastavení a vyrazili směrem na Saltillo.

Na asfaltu naše auto ze sebe nejprve setřáslo silný nános prachu, nasbíraný v Paile a za chvíli se ozvalo odněkud zdola hlasitým klepáním. Brzy jsme zjistili, že pravá zadní pneumatika má potrhaný plášť, jehož cáry bouchají při jízdě do blatníku. Než jsme vyložili kufry a dostali se k rezervě, zastavil u nás místní „zelený anděl“ v naleštěném pick-upu a nažehlené uniformě a bezplatně nám poskytl mnohem výkonnější hever i jeho osobní obsluhu.

„Angeles verde“s na silnici do Saltillo

Pomalu nastával čas označovaný jako pozdní odpoledne, ale stejně nám to nedalo, abychom se cestou ještě nezastavili u vesnice Plan de Ayala a nepodívali se na zdejší Thelocactus rinconensis ssp. rinconensis, Thelocactus bicolor a Astrophytum capricorne. (Této známé lokalitě se často říká El Chiflon a zdejším rinconensisům nidulans, ale jsou to opravdu rinconensisy.)

Thelocactus rinconensis ssp. rinconensis, Plan de Ayala

Thelocactus bicolor, Plan de Ayala

V Saltillu jsme plánovali nocleh v našem známém a oblíbeném Motelu Marbella, ten však byl již plný nedělně roztoužených párů, a tak jsme chvilku hledali, než nás ubytovali v Motelu Plaza. Jak známo motely v Mexiku plní jednoznačně funkci hodinových hotelů, ale poskytují i unaveným kaktusářům celkem velmi příjemné pohodlí. Jejich personál však obvykle kouká chvíli docela překvapeně, když vidí auto ve kterém je jedna ženská a šest chlapů…

 

Den třináctý, 23.2. 2015
Saltillo - Mina


Autor:
Maria Lukešová

Z Motelu Plaza v Saltillu jsme ráno museli vyrazit už v 7, abychom nepřekročili zaplacenou dobu 12 hodin. Bohužel se přes noc zcela změnilo počasí a ráno, ještě v pološeru, jsme viděli, že je pořádná mlha. Po nezbytné kávě v bistru 7-eleven, jsme se rozjeli do Arteagy, na známé naleziště Thelocactus rinconensisphymatothelos“ a Thelocactus macdowelli. Mlha byla i tady opravdu hustá, a tak jsme dokonce měli menší problém najít správnou cestu ke známé strži. Cestou jsme viděli dost různých kaktusů, mimo Thelocactus rinconensisphymatothelos“ to byla Mammillaria chionocephala, Echinocereus pectinatus, Lophophora williamsii, Ariocarpus retusus a Coryphantha spec.

Mlha na lokalitě Arteaga

Thelocactus macdowelli

Po cestě strží nahoru jsme brzy našli první exempláře Thelocactus macdowelli a nakonec jsme viděli i pár kousků tohoto krásného teláku s dosud nerozvitými poupaty. Mezi tím se mlha začala rozplývat, a tak jsme na focení měli i trochu lepší světlo. Cestou dolů jsme až skoro u auta objevili phymathotelosy s poupaty, které by se v poledne určitě otevřely, ale nemohli jsme tak dlouho čekat.

Mlha se pomalu stáhla někam nad Monterrey

Thelocactus phymathothelos s poupětem

Zamířili jsme dál na Monterrey, ale počasí se opět velmi zhoršilo. V 11 hodin dopoledne bylo venku 7°C, mrholilo, fučelo a mlha houstla tak, že jsme minuli hledanou odbočku k microondas u La Rinconada. Vzhledem k počasí jsme plánovanou návštěvu této lokality, se známou populací žlutokvětých Thelocactus rinconensis ssp. rinconensis úplně zrušili a jeli dál směrem na Paredon. Zastávka na kopečku u trati nedaleko tohoto městečka nás potěšila, jednak se na chvíli zlepšilo počasí a také jsme našli Astrophytum capricorne major, Thelocactus bicolor s odlišným habitem než na předchozích lokalitách a nechyběl ani Echinocactus horizonthalonius a jakási koryfanta. Za chvíli se počasí opět zhoršilo, bylo zataženo a velmi chladno, chtěli jsme se ohřát v termálních lázních Termas de San Joaquín, ale bohužel v pondělí mají zavřeno, tak jsme to měli „bez“.

Lokalita Thelocactus rinconensis ssp. rinconensis u Icamole (asi 6 km směrem na Mina) nás potěšila jen tak na půl. Thelokaktusy měly sice hodně poupat a už i odkvetlých květů, ale vzhledem k počasí právě nekvetl ani jeden. Roste tady i pár dalších kaktusů: Echinocactus horizonthalonius, Neolloydia conoidea, Astrophytum capricorne, Coryphantha spec., Echinocereus pectinatus a spec. zelený.

Thelocactus rinconensis ssp. rinconensis s poupaty

Dojeli jsme až do městečka Mina, kde se nám podařilo koupit starší pneumatiku jako náhradu za tu, která nám dosloužila předchozího dne někde v Paile. Poznávací značka na našem autě již také držela jen tak tak – gumička a špagátek posloužily v terénu velmi dobře, ale pro jistotu jsme značku nechali ještě přišroubovat.

Ben se postaral o výměnu zničené gumy

Značka na autě visela na vlásku…

Při obědě v hospůdce v nedalekém San Nicolas Hidalgo jsme probírali nejen náhradní program pro tento den, ale zejména místo, kde budeme nocovat. Vzpomněli jsme si na lokalitu nedaleko Mina, kde se vyskytuje Mammillaria plumosa, a kde jsme nocovali s Romanem Staníkem v roce 2004. Počasí se stále horšilo, mlha pomalu padala k zemi a začínalo mrholit. M. plumosa tady roste na dosti vysoké a strmé skále, je třeba se tam za ní dosti pracně vyškrábat. Moc se nám do toho sice nechtělo, ale nakonec jsme se tam vydali všichni a několik kousků M. plumosa jsme našli. Roste tady i Astrophytum capricorne, Hamatocactus hamatacanthus, Mammillaria spec. zelená a Agave victoriae-reginae. Ani všechno dohromady to sice za daných podmínek nebylo nic moc, ale jeli jsme sem hlavně přenocovat.

Mammillaria plumosa

Počasí se zhoršilo, hustě mrholilo

Ale díky počasí ani ten nocleh za moc nestál. Bylo hodně chladno a mrholení zhoustlo tak, že se začínalo podobat dešti. Postavili jsme stany, rozdělali oheň a uvařili horkou „polívku z pytlíku“ a otevřeli láhev tequily. Nikdo ale neměl náladu na delší posezení, a tak jsme brzy zalezli do spacáků. Do rána byli ti z nás, co měli jen jednovrstvé stany pěkně promočení a prochladlí.

Den čtrnáctý, 24.2. 2015
Grutas Garcia - jeskyně i rinkonensisyAutor:
Honza Provaz

Deštivá noc je za námi, stejně jako Mammillaria plumosa. Ráno sušíme svršky a vyrážíme. První zastávkou nejsou kaktusy, ale nádherná jeskyně Grutas de Garcia. Na můj vkus trochu moc barevná, prostě jsme v Mexiku.

Jeskyně Grutas de Garcia

Kousek za jeskyní na svahu u silnice klopýtáme do strmého svahu. Odměnou je nám velké množství Thelocactus rinconensis ssp. freudenbergeri.

Thelocactus rinconensis ssp. freudenbergeri

O kousek dál na druhé straně silnice nalézáme rostliny Th. rinconensis „apricot“. Rostliny nekvetly, takže barva květu neznámá. Věřím svým zkušeným kolegům, že mají barvu meruňkovou.

Thelocactus rinconensis „apricot“

Po cestě za Monterrey u Montemorelos telokaktusová lahůdka. Tedy alespoň pro mne - Thelocactus bicolor var. commodus. Večer spokojeně usínám v hotelu v Linares.

Thelocactus bicolor var. commodus - zlatá tečka tohoto dne

 

Den patnáctý, 25.2. 2015 
Aztekium valdezii


Autor:
Karel Pavlíček

Ráno se budíme do rozmáčeného rána. Sotva se rozednívá. Městečko Linares. Po cestě na snídani přeskakujeme kaluže a začínáme rozvíjet debatu o strategii dnešního dne. Máme dnes velký cíl - Aztekium valdezii. Nepříznivých okolností, které by mohly náš cíl znemožnit, je ale celá řada. Od počasí, přes vysoký stav vody a zahrabání auta v řece až po bídné zahynutí následkem střelných poranění neslučujících se se životem. Posledně zmíněná možnost byla vpravdě spíše z oboru sanfiction, zato ty předchozí se vysloveně nabízejí. Deštivé počasí se nás drží už několik dní, slušně řečeno, jak žvýkačka na botě.

Aniž by kdokoli ze skupiny cokoli tušil, provádíme duchovně meditační cvičení - Vizualizaci. To totiž funguje skvěle. Myslíte na svůj cíl a představujete si, jak skvěle všechno funguje a vychází. Možná, že po přečtení těchto řádků, mě někdo z aktérů napíše, že on nikdy nemeditoval a nikdy a nikdo ho k tomu nepřinutí. To nevadí, hlavně že meditoval. Už cestou k výchozímu bodu, po ještě „normální“ cestě, vykouklo sluníčko a všichni jsme věřili, že to vyjde. Ve vesnici, ze které cesta již dál nevede, se pokouším pronajmout pořádné terénní auto. Daří se to prakticky na první pokus. Ještě doplnit naftu a vyrážíme.

Cesta k Aztekium valdezii

Příroda je tady opravdu úchvatná. Kamenité koryto řeky lemované horami. Stav vody v řece zdá se přijatelný. Už po jedné minutě se dostáváme k prvnímu brodu. Všichni si klademe otázku, jak by si s tímto poradil náš WV. Odhadli jsme to tak padesát na padesát. Druhý brod přijde vzápětí. Tady už není pochyb. Se zatajeným dechem čekáme, jak si s ním poradí terénní Chevrolet. Bravurně projel. Po asi dvacátém úspěšném průjezdu hlubokou vodou se na sebe s Vlastou podíváme, pochvalně pokýváme hlavou. Ještě jsem ani nedořekl větu, ve které jsem opěvoval kvality řidiče a jeho auta, když jsme se zastavili uprostřed řeky. Kola se točí naprázdno, vůz se pohybuje, místo dopředu, dolů. Ještě pár pokusů, ještě pár centimetrů hloub a řidič rozmrzele vyskakuje z auta a beze slov odchází. Asi po čtyřiceti minutách vidíme přijíždět jiné auto i s naším řidičem. Za pomoci lana, silné vyprošťovací větve a druhého auta se nám daří to naše vyprostit.

Jeden ze stošesti brodů byl příliš hluboký i na terénní Chevrolet

Zbytek cesty proběhl hladce. Dojeli jsme až k lokalitě. A po pár minutách hledání už cvakají fotoaparáty. Vidíme desítky, možná stovky rostlin. A to z časových důvodů procházíme jen úsek o pár desítkách metrů. Květy nejsou, ale v tuto dobu se ani očekávat nedají. Tady nepomůže ani Vizualizace.

Aztekium valdezii (foto Karel Pavlíček)

Aztekium valdezii (foto Karel Pavlíček)

Aztekium valdezii (foto Karel Pavlíček)

Krátce pohovoříme s manželi Valdezovými (foto Karel Pavlíček)

Večer se odměňujeme bohatou večeří ve městě Galeana

Závěrem chci poděkovat Jardovi Šnicerovi za nezištné poskytnutí mnoha cenných informací.

Pokračování příště…

Mexikem nejen za rodem Thelocactus, díl 1. | 2. | 3.

zpět

Karel Pavlíček
e-mail: 
 

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630