Americký deník aneb poprvé v JA

tak, jak jsem to vnímal já, Martin Tvrdík, začánající gymnofil
část 9.

20. 1. 2006 - Ráno je vidět, že včera byla pěkná tma. Horší místo jsme si nemohli vybrat  Všude plastové lahve, pneumatiky a Venca dokonce spal na nějakých drátech

 

Nocování z 19. na 20. 1. 2006

Ale i to je Argentina. Rychle balíme a prověřujeme několik lokalit až po Las Ventanas- El Obelisco.

El Obelisco

Zde všude roste forma punillense. Nádherné rostliny, většinou světlé a přilehlé silnější trny. Pro gymnofila „pastva pro oči“.Jako doprovodná vegetace žlutěkvetoucí Acanthocalicium thionanthum brevispinum a Parodia rubristaminea. A to nádherné skalnaté okolí. Uprostřed monumentální Obelisco.

El Obelisco

Jelikož se chceme pokusit přejet do Salty přes pohoří Sierra de Los Pastos Grandes, tak se vracíme zpět do Cafayate. Asi  10 km před městem ještě jedna lokalitka, kde má růst Pterocactus, který nenalézáme. 

Acanthocalycium brevispinum

Je zde však několik G. spegazzinii a tak jsem rád , že si nafotím i tuto likalitu. Odbočujeme směr Molinos,Cachi . V městě nakupujeme suvenýry, benzín a měníme peníze. Brzy končí krásná asfaltka a začíná praška. 

Dalších 20 km projíždíme místem, kde jsou neskutečné skalní útvary. Na další lokalitě San Filipe je jen několik spegazzinni, jedno je však krásné s krátkými trny. Opět všudypřítomné Acanthocalicium brevispinum.

Cesta s Cafayate do Mollinos

Ty co tam již byli ví, o čem mluvím. Potkat tady dinosaura, tak se vůbec tomu nebudu divit.To místo je  součástí pohoří Valles Calchaquies. Lokalita Angostaco- La Cabaňa10 km před La Angosturou), je pro gymnofila veliký zážitek. Spegazzinii jsou zde do 20 cm výšky.

Gymnocalycium spegazzinii, 10 km před La Angostura

Mají dvoubarevné přilehlé trny a je jich zde veliké množství, všechny s nezralými semeníky. Přejíždíme k La Angostura, což je jen cedule u silnice. Vesnička je asi někde poblíž. Rostliny jsou zde podobné jako ty předešlé, ale je jich tu podstatně méně. Kousek odtud je nalevo malý plácek, kde má nějaký místní jezeďák balíky slámy. Snad mu to nebude vadit. V dálce hřmí a blýská se. 

21. 1. 2006 - Ráno jen sbalíme stany a už prší. 

Přenocování z 20. na 21. 1.

Dalo se to čekat. Zatím nám počasí docela přálo. Přijíždíme k Molinos a pořád prší. Nedá se nic dělat. Beru oblečení do deště, foťák a vyrážím

Gymnocalycium spegazzinii, 2 km za Mollinos

Kluci zůstávají v autě. „Jseš gymnofil, tak běž“!. Postupně to nevydrží a vylezou taky. Špatně se fotografuje, ještě že mám taky světlý deštník. 

Gymnocalycium spegazzinii, Seclantás

Na lokalitě Seclantás jsou již spegouši se světlezeleně zbarvenou epidermis. Je zde jedna rostlina, která má krátké placaté trny. 

Gymnocalycium spegazzinii, Seclantás

Městečko Cachi je zase výletní oblast. Jsou zde prodavači suvenýrů a poměrně plno lidí. To není nic pro nás. Pořád prší a jsme již celý promočení. Dnes to bohužel bude na spaní v nějakém penzionu. Zkoušíme to v La Poma, což je vesnička na upatí pohoří, přes které se pokusíme projet. Teď v době dešťů to rozhodně nebude žádná sranda, ale Brian se tváří, že mu to moc nevadí. Penziónek nalézáme. 

La Poma

Zvenku docela pěkná stavba, v pokojích palandy a hlavně sprcha. Po ubytování se vydáváme s Jirkou hledat hospodu. V místním obchodě  nám ochotně poradí. Nikde žádná cedule, je ale otevřeno a tak jdeme dál. Všude je tma a když rozsvítím, tak přiběhnou dvě indiánské holčičky. Pak maminka a po chvíli dorazí i Vašek s Brianem. Dostaneme nový ubrus a nakonec i velice dobrou domácí stravu za levný peníz. Člověk zde nemůže dát na první dojem.

 Pokračování příště…

část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. 


Autor: Martin Tvrdík
E-mail:
tvrdikmartin@seznam.cz