Pavel Pavlíček

A toto o sobě napsal náš dlouholetý (bývalý) předseda: 

Počátek mého kaktusaření se datuje někam do roku 1970, kdy jsem jako řádný, čtyřiadvacetiletý otec rodiny postavil skleník na salát a okurky, s představou, že tak pro rodinu zajistím část obživy. Do skleníku se mi jednou vloudila také maličká Opuntia microdasys, ani nevím odkud. To se už ve mně probudil sběratel a brzy jsem těch opuncií měl celou škálu od světle žluté do tmavohnědé - a každá byla "malinko" jiná.

Na pouti pak – tuším pan dr. Drbal - prodával notokaktusy, a to už jsem byl ztracen. V roce 1971 jsem pak s přáteli založil klub kaktusářů v Chrudimi, schůzky jsme mívali u dlouhého stolu v restauraci v muzeu, často jsme pak sklouzli o patro níže do vinárny, takže schůze se někdy dost protáhly.

Pěstoval jsem všechno a postupně jsem zjišťoval, co se mi tu daří více a co méně. Časem se má sbírka stávala specializovaná na Mexiko a USA, z toho zejména echinocereusy Moje žena Lída se současně začala zaobírat jinými sukulenty. Ty samozřejmě sbírku kaktusů vždy oživí.

Někdy koncem sedmdesátých let jsem zjistil, že v kaktusech je šance dostat se do balíku, to když jsem na pardubické výstavě za své přebytky utržil skoro pětistovku. Tehdy jsme v klubu vydávali vlastní cyklostylovanou nabídku semen i rostlin z přebytků svých členů. Amatérská snaha udat přebytky své i přátel postupně přerostla do profesionální činnosti a v Chrudimi jsme při Svazu zahrádkářů založili "účelové zařízení" - prodejnu Chrudimský kaktusář a v roce 1982 jsme (díky účasti specialistů z celé republiky) vytiskli první velký nabídkový katalog, kterým jsme převálcovali všechny nabídky, jež do té doby v Československu existovaly.

Tak, jak se rozvíjel náš obchod, tak se rozšiřovaly i prostory pro pěstování kaktusů určené. Na velmi malé ploše při rodinném domku tak vznikl rodinný podnik, kde nalezli zaměstnání členové rodiny, zejména manželka Lída a dcery Šárka a Pavlínka

Pod sklem je ke dnešku plocha asi 200 m2. Nejlépe se daří dorůstajícím semenáčům, které jsou ve stolových sklenících, kde pod trvalým větrání dostávají tu nejtvrdší školu.

 

Kontakt
 
  CHRUDIMSKÝ KAKTUSÁŘ:
  Lída a Pavel Pavlíčkovi
  Gorkého 886
  537 01 Chrudim
 
  www.cact.cz
  chrudimsky.kaktusar@seznam.cz
  605301683
 
 
  čísla účtů dle faktury :
  210 928 4149 / 2700
  240 213 2611 / 2010                  
 

 OTEVŘENO od 1.5. a potom každou  SOBOTU od května do konce září od 9 do 16 hodin, poslední sobotu v září se koná tradiční burza kaktusů. 

 

Rychlá zpráva

V případě zájmu o naše služby nás neváhejte kontaktovat!

 

Překlady
 

       

Mohlo by vás zajímat