Miroslav Konupka

Moje kaktusářské curiculum vitae.

Ke kaktusaření jsem se dostal před 30. lety. Jako budovatel Práchovické cementárny jsem uvízl v Chrudimi a při jedné nedělní procházce jsem s manželkou navštívil výstavu kaktusů. Líbily se mi nejen kytky, ale také, pro tuto zálibu zapálení lidé, takže slovo dalo slovo a navštívil jsem Pavlíčkovi. Co následovalo nemusím vysvětlovat. Navíc manželka měla v zaměstnání kolegu Vráťu Tomáška z Trhové Kamenice, také kaktusáře, od něj jsem dostal pozvání na pravidelnou schůzku s promítáním diáků ze sbírek a bylo vymalováno. Za zmíněnou dobu jsem kaktusy třikrát stěhoval – to je třikrát začínal téměř od začátku.

Dnes bydlím v paneláku a sbírečku mám v nedaleké zahrádkářské osadě (bez el. proudu) což vyžaduje, každoroční stěhování na zimoviště do bývalé prádelny v domě, kde bydlím a zpět. Mám na rozdíl od většiny kaktusářů, kteří vydávají nemalý peníz na temperování, problém zimní stanoviště uchladit. Horší je to o to, že jsem si oblíbil mrňousky z And a ti teplé zimování přímo nesnáší, ale tomu kdo i po 30. letech zkušeností, dělá takové věci, tomu není pomoci!!! Ještě bych měl na sebe prásknout, že nejsem fanatik – všechna ta polní čísla (pro každou jednu rostlinu, alespoň deset označení) a různé „ špekovky „ nemusím. Naopak každý kousek z hybridního chamacereusu, nebo nějaká „ rebucka „ která kvete jinak než by měla to je něco pro mne. Každý ortodoxní kaktusář (botanik) vám poradí, od takové sbírky se držte dál, to aby se nešířil plevel. Přebytky na prodej nepěstuji, přitom si nepamatuji, že by někdy návštěva odcházela, bez nějaké té maličkosti. 

Závěrem : Těch 5 – 6 m2 kytiček mám pro svoji potěchu, na návštěvy chodí jen pár stejně postižených jednotlivců – zato jsem za svou dlouhodobou činnost ve spolku,  poznal spoustu skvělých přátel z celé republiky i ze zahraničí, což činí můj život bohatším.

 

Mirek Konupka – pro přátele strééc…

A toto je jeho galerie: http://mirkon45.rajce.idnes.cz/fotky/

Kontakt
 
  CHRUDIMSKÝ KAKTUSÁŘ:
  Lída a Pavel Pavlíčkovi
  Gorkého 886
  537 01 Chrudim
 
  www.cact.cz
  chrudimsky.kaktusar@seznam.cz
  605301683
 
 
  čísla účtů dle faktury :
  210 928 4149 / 2700
  240 213 2611 / 2010                  
 

 OTEVŘENO od 1.5. a potom každou  SOBOTU od května do konce září od 9 do 16 hodin, poslední sobotu v září se koná tradiční burza kaktusů. 

 

Rychlá zpráva

V případě zájmu o naše služby nás neváhejte kontaktovat!

 

Překlady
 

       

Mohlo by vás zajímat