Zájezd 2015

23. - 24. 5. 2015 zájezd Jižní Čechy - Tábor

Výlet do Jižních Čech

 

        Konečně je tu sobota 23.5.2015. Na parkovišti před restaurací Neuperský dvůr se schází v 6:30 hlouček jedenácti nadšených chrudimských kaktusářů. Zanedlouho skupinka odjíždí na výlet do Jižních Čech. První zastávka se koná ve sbírce v Táboře, jejíž majitelem je Karel Lexa. Jeho vřelé přivítání a odborný výklad v nás zanechal velmi dobrý dojem. Sbírka se chlubí nejenom krásnými rostlinami, ale zároveň i stářím. Loučíme se a odjíždíme do Tálína k Rudovi Slabovi.

      Po vstupu na jeho zahradu u chalupy jsme byli ohromeni vzorně udržovanými skalkami, pozemkem a především skleníkem. Takto uspořádaná sbírka nám všem brala dech. Také jeho poutavé vyprávění o stěhování sbírky a z jeho cest bylo velmi zajímavé. Ale nedá se nic dělat, čas je neúprosný a musíme dále, do Písku, kde na nás čeká Eda Vodička.

       Také tato sbírka je chloubou majitele. Udržovaný skleník se spoustou nádherných kytek svědčí o dlouholetých zkušenostech s pěstováním kaktusů a sukulentních rostlin. Příjemné povídání  jsme přerušili procházkou k panu Kovářovi, kam nás Eda zavedl. 

       Ojedinělá sbírka tefrokaktusů v Čechách se hned tak nevidí. Nikdo z nás nepředpokládal, že tolik rostlin pohromadě je vskutku něco tak nevšedního. A aby to bylo umocněno, nabídl nám majitel 80% „slivovici“, která byla tak vynikající, že někteří jedinci si dali repete. Nechtěli jsme uvěřit, že se dá udělat z kompotů tak dobrý nápoj. Byla to prostě parádní tečka. Rozloučili jsme se a hurá do miniautobusu a odjíždíme na Penzion – Živec. Skromné ubytování i večeře, personál vcelku dobrý, večer nabitý všemožnými i nemožnými tématy. Zkrátka: dobře jsme se pobavili.

     Po snídani vyrážíme do Čenkova k Milanu Krátkému. Tento kolchoz se nedá popsat, to se musí vidět. Skleníků mnoho a kytek ještě víc. Člověk neví kam dřív. Je vidět, že pěstování nejen kaktusů má celá rodina v krvi. Prostě tisíce exemplářů v perfektní formě. Honem zaplatit, nastoupit a odjezd.

     Další sbírka v obci Želeč u pana Josefa Soukupa je poměrně dost vysoko na střeše. Ale tento vitální důchodce si užívá nejenom ve skleníku, ale také na zahradě, kde má velmi pěknou skalku a neskutečně velkou rostlinu kanadské borůvky. Rozlučka a spěcháme do Soběslavi.

    Tady nás vítá pan Jindřich Kaisler a vede nás do skleníku, který je naplněn rostlinami jak z Mexika, tak i z jižní Ameriky. Pravda je, že tyto kytky již něco pamatují, ale je to vzorně udržované. Po prohlídce přejdeme pár metrů k sousedovi. Tady se nám u Zdeňka Koukala otevřel překrásný pohled na voliéry s exotickým ptactvem a vedle nich nacpaná pařeniště s kaktusy. Skleník plný skvostů, no paráda.

   Přejíždíme pár set metrů k dalšímu fandovi a tím je Jarda Janoušek. Bezvadně udržovaná sbírka,  skleník i pozemek. Je na co se dívat. Utahaní si na chvíli sedneme, s Jardou  poklábosíme, popijeme, loučíme se a plni dojmů odjíždíme do Chrudimi.  

                                                     

                                                                                                           Pavel Čejka

Kategorie
Kontakt
 
  CHRUDIMSKÝ KAKTUSÁŘ:
  Lída a Pavel Pavlíčkovi
  Gorkého 886
  537 01 Chrudim
 
  www.cact.cz
  chrudimsky.kaktusar@seznam.cz
  605301683
 
 
  čísla účtů dle faktury :
  210 928 4149 / 2700
  240 213 2611 / 2010                  
 

 OTEVŘENO od 1.5. a potom každou  SOBOTU od května do konce září od 9 do 16 hodin, poslední sobotu v září se koná tradiční burza kaktusů. 

 

Rychlá zpráva

V případě zájmu o naše služby nás neváhejte kontaktovat!

 

Překlady
 

       

Mohlo by vás zajímat