Průvodce internetem (6)

Milí kaktusářští příznivci (i nepříznivci?),

brouzdám po internetu při lahvince Modrého (= moudrého) Portugalu, ročníku 2001, z Dolních Kounic, a hledám, co by stálo za to Vám představit v dalším čísle Novin. A jak jsem tak trošilinku komunikativnější a mám více času (manželka není doma), tak jsem si řekl, což takhle Vám přiblížit proces tvorby mých komentářů. Je k tomu vhodná příležitost. Našel jsem totiž novou stránku. Čili, vzhůru na to (v Praze zasedá NATO).

Otevřel jsem poštu - a ejhle - záplava e-mailů. Dnes jich bylo 56,
valná většina nestála za nic, byla z práce - úkoly, upomínky.... pak jsem
dostal od kamarádů několik zajímavých, no řekněme, "pikošek" - to jsem se
pobavil, a taky pár mailů z nejrůznějších konferencí, jichž jsem členem. A v
jedné z nich, kaktusářské, jsem objevil příspěvek nějakého pána se jménem
"Ardisson Gerard", který se chlubí, že aktualizoval svoji stránku a přidal
na ní okolo stovky nových fotografií. Koukám, je to Francouz, uvidíme, co se
z toho vyklube.

Pracuji pro francouzskou firmu, mám už určitý náhled na jejich superlativy, nebudu rozvádět (co kdyby si u nás ve firmě dovolil někdo bez mého vědomí pěstovat kaktusy, to bych se na to podíval). Tak si kliknu na


a šuuuuuuup - už se to načííííítáááá - a jsem tam. Ihned se bryskně zorientuji: Home (úvodní kecy) - nezajímá, Little about me (sebechvála smrdí, do toho taky nejdu) a už je tu má oblíbená záložka CACTUS Gallery. Inu, kliknu na to a už to jede z kopce! Jsem 29343. návštěvník. To mě trochu štve, tak pozdě zjistit tuto stránku. Kdy že to byla aktualizována naposled? Aha, Updated 11/12/2002 16:43:57. To by šlo.

Vcelku přehledná stránka. A-B, C-E, F-K..... a pod tím výčet odkazů na rody. Letmo to prohlídnu - vcelku bohatá nabídka. A tak jdu po tom, co mě baví nejvíce - ariáky. Kliknu na odkaz "Ariocarpus" a už se rozbaluje nabídka. Začnu "agávkou". První zklamání - obrázek není moc ostrý ani kontrastní. Kytka pěkná, ve sbírce by potěšila, sám nevím, zda je to pravokořenný semenáč nebo roubovanec. Obojího mám ve sbírce snad několik desítek a tak bych se spíše přiklonil k tomu, že je to poprvé kvetoucí roubovanec s dobře schovanou podložkou. Pravokořenný semenáč by možná neměl tak rozevřené tuberkule, ale jiní znalci nechť mě zatratí!

A jdeme na další ariáček. A. fissuratus var. hintonii - tady už jde opravdu o roubovance, nepříliš vzhledného, avšak pěkně kvetoucího. Je ze stejné sbírky jako agávka, tak to bude asi opravdu taky roubovaná. A co tu máme dále? Ariocarpus aff. fissuratus ze sbírek Jardin Exotique de Monaco? To bude jistě zajímavá kytka - a ejhle! Už vím, co je to "aff:" Je to Matehuala, že? Pane Lüthy, kde jste byl a kde jste měl oči, když jste byl v Monaku? Asi se vám trochu oslabil zrak v kasinu, kde jste hýřil penězi, které vám platí za dohled nad CITES, že? Možná mi zkalil zrak "moudrý Portugal", ale jestli tohle není hintoňák, tak příští rok v Chrudimi prosím, aby mi byl udělen titul "Kartoffelcurt", čili Bramborový Kurt (Backeberg) pro největšího kaktusářského ignoranta v zemích Českých, Moravských, Slezských a Slovenských.

Procházím mizerné fotky kočky a retusáku a celý namlsaný se těším na mého snad největšího miláčka - skafíka. A - do prčic (správně do Prčice)! Vedle, jak ta jedle. Milý pane, to je malá násobilka. To se ve škole zkouší, a kdo neumí, propadá. Ale za snahu, a že jste se sám přihlásil, dnes vás známkovat nebudu. Ale co příště, jakou habaďůru na mě vytáhnete? Kdo má věřit všem těm arochádojím, cereusům, atd. Vždyť vy neumíte ani napsat Carnegiea! Když už jsem u ní, tak na ni kliknu - jéje, to je ale potvora. Sice kvete, ale ten zřetelný přechod ve vytrnění.

No...., jedu dále. Cintia, rozmazaná, zkusím gruzóna, těch jsem viděl v Monaku snad stovky....no, tak tenhle připálený bych si do štítu nedal, a hle, monstrosa, to by mohlo být zajímavé. Máme je tu taky, jen je označujeme jako f. inermis. Tak jen ze zajímavosti procházím zbytek a hledám některé pro nás už bývalé "špeky". Má tu "lytku". Mrkněte se do starších čísel Novin, jak
vypadá palouk kvetoucích M. luethyi. Taky sančézmechoradka je obludná, steně tak jako valdeziána (pelecyfóra?!). A prezentovat tuto fotografii Puna
boniae? To je fakt zločin! Ne, ne, končím. Ještě mrknu na turbiňáky - první
mi padl do oka "panarottoi". Objevil se alonsoi.

Zavírám zkušební blok, stránka a autor propadli. Špatná kvalita obrázků, neadekvátní fotky pod odkazy, (ne)vědomé lhaní návštěvníkům (Arioc. aff. fissuratus) atd., atd. Asi jsem dnes nějaký naštvaný, že jsem tak přísný, co naplat, zkuste projít i jiné obrázky, snad Vás potěší. I mě alespoň trochu potěšila fotka prosperujícího importu P. strobiliformis. Nepropadám skepsi, příště snad budu úspěšnější a naleznu pěknou stránku, kterou Vám nabídnu.
 
Dobrou vlnu pro surfování na moři kaktusářského netu Vám přeje
Petr AntálekPetr Antálek
21. 11. 2002, 00.07 hod.
e-mail:
petr.antalek@tiscali.cz

 
 Související články
Moje zkušenosti s kaktusy a s elektronickou sítí (1/2001)
Kaktusový vyhledávač (9/2001)
Zajímavé weby (12/2001)
Pruvodve internetem 1, 2, 3, 4, 5 (3-5, 7, 11/2002)