Reakce Petra Trafiny na poznámku Mirka Luňáka

Zmíněný článek byl napsán a cílen obci kaktusářské, se zaměřením sdílet letité zkušenosti a problematiku výsevů do tohoto substrátu. Jen pro upřesnění a okrajově se měl dotknout objasnění mineralogického zařazení tohoto materiálu.

Jakožto letitý člen redakce a redakční rady jediného u nás vydávaného periodika časopisu Minerál, který patří na tzv. Seznam recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR si dovolím prohlásit, že musím znát, co vše předchází zveřejnění odborného článku. Píšu to proto, že jsem rozhodně nic nezapomenul a dokumentace producenta je mi velmi dobře známa. Nepovažuji to ale za věc podstatnou (znám celou problematiku takovýchto rozborů i související geologie či mineralogie).

Dále bych rád upřesnil to, že nepíši v žádném případě nic o špatném vzorečku, ale o chybně uvedené minerální formě. A to je rozdíl zcela zásadní. O špatném vzorečku není v mém pojednání ani zmínka.

Ano, to je právě přesně ono - v článku jsou jenom materiály, které dodal výrobce. To ale v článku není nikde uvedeno a vyznívá to v duchu, že si autor nechal udělat odbornou analýzu a rozbor a na základě toho publikuje.

Bohužel literární opisování bez ověření a podkladů jest v této zemi běžné, a to bohužel i v poměrně vysokých odborných sférách. Toto není naprosto nic proti autorovi, a ani v článku toto nebylo cílem. Jen jsem investoval nemálo času a prostředků na to, abych podal fakta podložená skutečnými rozbory a měřením. Opravdu bych toto ponechal stranou, neboť to není pro kaktusáře zásadní.

To, že není lom jako lom je zcela jasné a protože (a to byl primární účel mého odborného vysvětlení a rozboru v článku) onen „zeolit“ je pokaždé jiná směs s jinými vlastnostmi, obsahem a poměrem složení, protože jak uvádím, tak „zeolit“ vlastně není nic a není ani konstantní.

Základem odborného výkladu tedy je, že se u dané problematiky, kterou je výsev do tohoto materiálu, budeme bavit o alespoň stejném složení nebo o hornině ze stejného zdroje. Pokud tomu tak nebude, tak potom mohou být pochopitelně rozdíly zcela zásadní. Přišlo mi tedy nutné jako základ stanovit a přesně definovat o čem se bavíme, a ne opsat z pytle něco, co má ke skutečnosti hodně daleko.

Mirku, ruku na srdce. Ty jsi opravdu tak skálopevně přesvědčen o tom, co jsi napsal tady dole ohledně „certifikace“, neustálé kontroly apod.? :-)) Mohu tě ubezpečit, že tento, tedy jeden a ten samý „tvůj“ certifikovaný zeolit se dále na trhu nachází v tak rozličném podání (a i složení), že bys tomu ani neuvěřil. Dle toho, kam je potřeba si to „přiohnout“ si jednotliví další „výrobci“ poupraví k duchu svému: pro krmiva to nemá určitě kovy, pro teraristy to bude mít víc vápníku nebo sodíku, do stravy pro zeštíhlení zas není vhodné, aby to obsahovalo hliník… Přitom je to pořád jedno a to samé, stejný zdroj, stejný lom, stejný dodavatel.

Takže bych to neřešil a viděl bych to tak, že se pojďme zabývat tím, jestli nám to v tom roste nebo ne a co s tím dál. A protože běžný kaktusář má možnost si zeolit opatřit v Chrudimi (kde by ho taky jinde lítal shánět), tak jsem za základ rozboru vzal právě tento. Osobně se taktéž domnívám, že i přes případnou rozdílnost chemického složení, které mimochodem není pro naše účely výsevů semen naprosto zásadní, jsou daleko důležitější strukturální a mechanické vlastnosti tohoto materiálu, které při výsevu či přidávání do substrátu využíváme.

Jsem rád, že jsme to probrali, a že si rozumíme.

Ať nám to hezky roste přeje Petr
 

zpět

Autor:
Ing. Petr Trafina
 KK Čelákovice
www.kaktusy.org 

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630