Mexický deník aneb poprvé v Mexiku

tak, jak jsem to vnímal já, Martin Tvrdík
část 3.

16. 10. 2004. Ráno opět budíček klasickým způsobem.Vylézám ze stanu, abych se podíval, co Vašek uvařil. Beru sebou zubní kartáček, hrníček na polívku a foťák se stativem. Chci si nafotit všechny nocoviště. Další dni kopíruju Jirku a začnu fotit i východy a západy slunce. Jak se doma ukáže, jsou to docela zdařilé fotky i když někdy docela kýčovité. Ta nálada však dokonale vystihuje ranní a večerní Mexiko.

Slunce zde strašně rychle vychází i zapadá. Zdá se to jako několik vteřin. Zkušený mořeplavec Vlasta mi vcelku logicky vysvětluje, že jsme podstatně blíže rovníku než Čechy a tudíž země zde má větší obvodovou rychlost. Budu mu to raději věřit. Je docela dobře stavěnej. Po uklizení bordelu (po mexicku basura) do igelitové tašky a většinou i jejím ponechání na místě (v Mexiku se skoro nikde nevyskytují odpadkové koše), balíme a odjíždíme směrem na známé Rio Verde.

Brzo vjíždíme jakoby do docela jiného světa. Po sluníčku ani stopa. Všude je přítomná mlha a vegetace tomu také odpovídá. Dle sdělení kolegů, je to tady často. Po několika zastávkách spěcháme na Rio Verde.Ve městě zajíždíme do místního obchoďáku s honosným názvem Supermercado. Nevím jestli mají taky nějaké menší jen s názvem Mercado. Musíme doplnit zásoby piva a já poprvé nakupuji místní sladkosti, pro pocit mého bezpečí balené v originálních obalech. Později již rezignuji a nakupuji i v normálních obchodech volně ložené. Chuť na sladký mě k tomu poměrně brzo donutila. 

Musím říct, že i Jirka mě velice rychle napodobuje. V obchoďáku, v oddělení potravin, se pohybují zaměstnanci s rouškami přes pusu. Hodně mě to překvapilo. Brzo zjišťuju, že Mexičani jsou velmi čistotní. Přes podmínky, které panují ve většině vesnic, ale i v některých městečkách, chodí velice čistě oblečeni a totéž platí i o většině dětí. Jediný kdo tam byl špinavý, jsme většinou byli my. 

Taky nejsou vidět krátké kalhoty (opět kromě turistů). V obchoďáku je Jirka brzy upozorněn, že se zde nesmí fotit. Mě si naštěstí nikdo nevšiml. Nakupujeme led, kterému se zde říká „Hielo - vyslovuje se jélo”. Piva budou opět pěkně vychlazená, jako v dobrém restauračním zařízení. Z města odjíždíme směr Las Tablas. Zde už vjíždíme na první prašnou silnici, které Pavel říká důvěrně „praška”. Tyto silnice nás dále budou provázet na většině našeho cestování.

U Las Tablas zastavujeme na dnes první lokalitě. Vencův ostříží zrak bude zaměřen na kočubejky. Místní krajina je pro ně jako stvořená. V období dešťů je jistě zaplavená vodou. Místy je to ještě vidět. Kočkám to ale, jak je známo, nevadí. Přežijí klidně několik týdnů pod vodou. Bohužel však žádné nenalézáme. Vidíme však poprvé krásné trsy Coryphantha maiz-tablescensis a Lophophora koehresii

Coryphantha maiz-tablasensis, Las Tablas
Coryphantha maiz-tablasensis, Las Tablas

Kousek za touto lokalitou zastavujeme za malou vesničkou u místního hřbitova. Jdeme si nafotit místní barevné hrobky. Na duchy nevěřím , ale právě zde se mi u mého nového foťáku podělal autofokus. Další moje focení bylo odkázáno na ruční zaostřování. Musím ale říct, že to bylo bez problému. Jak se doma ukázalo, většina fotek dopadla dobře. Pomalu se přesouváme na další nocování. Kluci mají připravené opravdu výjimečné místo. 

Laguna u Las Tablas
Laguna u Las Tablas

Tím mi udělali obrovskou radost. Kdo by v této vyprahlé krajině čekal termální jezírka propojená krásným potokem. Bude opět koupání a jak nádherné. Bohužel na delší dobu poslední. V jezírkách je křišťálově čistá, průzračná voda. Jezírko je ve tvaru trychtýře, kde od spodu vytéká teplá voda. Hloubku odhadujeme v nejhlubším místě na 20 metrů.

Laguna u Las Tablas
Laguna u Las Tablas

Při koupání prý člověka okusují malé rybičky, kterých je všude plno. Toto jsem však bohužel nezažil. Musel bych ve vodě asi vydržet několik hodin, aby si na mě zvykly (pozn. red.: rybičky okusují jen tehdy, je-li člověk bez hnutí). V okolí této scenerie se vyskytují krásní statní jedinci stromu, pravděpodobně Taxodium distichum nebo Metasequoia.

 pokračování příště…


Mexický deník, část 1. | 2

Autor:
Martin Tvrdík
E-mail:
framaka@cmail.cz