Leden 2015 ve sbírce u Pavlíčků

Tentokrát tu fakt není ani kvítek. A abych šťáral ve starých zásobách…? A tak, protože jsem zrovna dočetl Naxerovo povídku o trnech, co by z nich šly kudly vybrousit, podívám se, co tady ve sbírce vyfotit. Ony totiž u těch kaktusů nemusejí být květy tou hlavní okrasou. Podívejte se třeba na tenhle diskokaktus. Zaujme návštěvníka sbírky na první pohled, i když stojí někde v koutě.

Discocactus latispinus HU 639, Francisco Dumont, Minas Gerais, Brasilia

Tahle teplomilná kytička mi ještě nekvetla, těším se, už letos by snad mohla. Do oběhu kdysi poslal semena zahradník W. Uebelmann (HU = Horst Leopold z Brazílie a Uebelmann Werner ze Švýcarska), pod číslem HU 639.

Astrophytum niveum

Když jsem ze střechy skleníku před dvěma zimami vyhodil drátosklo, a nahradil ho šestnáctkou makrolonem, měl jsem trochu obavy. Co tomu ty moje kytičky ve finále řeknou? Jak budou reagovat za dva, za tři roky? Zatím se to moc neprojevuje, alespoň ta astrofyta nijak nereagují. Například přenádherné Astrophytum niveum. To jsem už jako velikou kytku dostal před 9 lety od gymnofila Ládi Šormy k šedesátinám, trny nijak neredukuje, přímo ho miluju.

Astrophytum senile, forma s rezatými trny

Také Astrophytum senile, velmi zajímavá forma s rezatými trny, se do nich halí pod makrolonem stejně intenzivně, jako pod drátosklem. A na závěr další Astrophytum niveum, formu, která se nabízí pod názvem „brněnský zlaťák“. Též na ni se dá se zálibou dívat, i když kytička zrovna nekvete.

Astrophytum niveum, forma „brněnský zlaťák“

Zdá se, že letošní předjaří by mohlo oplývat sluníčkem více než vloni, zima snad ani do konce ledna nebyla, ve skleníku sepnulo topení snad jen dvakrát, třikrát. Mohlo by se to projevit i na kvetení, uvidíme. 

Tak zase za měsíc – Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630