Září 2014 ve sbírce u Pavlíčků

V září kvetly ariokarpusy jako o závod. A tak se stalo, že o zamykání sezóny jich kvetlo ve sklenících u Pavlíčků jen nemnoho, ostatní už byly odkvetlé. Vykvetl ale jeden ze dvou dětí od maminky v Sierra de la Paila – od gigantické rostliny Ariocarpus fissuratus (intermedius?). Fotka divoké rostliny je publikovaná v Atlasu kaktusů 1992, byla široká skoro 40 cm a vysoká přes půl metru. Vsadím se, že nikdo a nikdy nic podobného neviděl, samozřejmě mimo Stevena Bracka, se kterým jsem v Sierra Paila v roce 1999 byl. Ve vlně na temeni jsem našel pár semen, z nich po 25 letech vyrostla tato kytka, která už nyní svými rozměry přesahuje ostatní fisuratusy v mé sbírce. Druhá rostlina je ještě větší, ale má teprve jen poupata. Takže semena letos nebudou – k mému smutku.

Ariocarpus fissuratus

A když už je řeč o Atlasu kaktusů, místo nějaké propagace si přečtěte diskuzi na plzeňských stránkách. Skutečnost je opravdu taková, že podobná publikace na světě neexistuje, a potvrzuje to i fakt, že české kaktusářství je počtem pěstitelů na počet obyvatel ve světě absolutně na špici. Jednotlivé výtisky Atlasu je možné objednat v naší prodejně, podrobná nabídka je na www.cact.cz v sekci LITERATURA.

Atlas kaktusů

Konec sezóny byl úředně vyhlášen při Zamykání sezóny (jako vždy poslední sobotu v září). Slavnostně byl vyhlášen i Zlatý Alberto 2014, kterým se stal Ing. Zdeněk Červinka, můj dobrý přítel z Čelákovic, vyhlášený pěstitel rodu Echinopsis (také dodavatel semen pro náš Nabídkový katalog). Na obrázku je vidět, že k sobě máme blízko.

Z. Červinka a Pavel Pavlíček na posezení při Zamykání sezóny (28. 9. 2014)

O Zamykání sezóny se píše na jiném místě novin. Já jenom dodávám, že akci opět (stejně jako poslední 3 roky) navštívilo 1000 lidí, vyskytli se i návštěvníci z Turecka, Rumunska, Litvy i Ukrajiny, o Polácích a Němcích nemluvě. Přijelo 80 prodávajících a obsadili 180 prodejních míst. Jako vždy – další prodejní místa nejsou, ale zájemci se mohou ohlásit na adresu konupkovi(zav)centrum(.)cz, může se stát, že někdo během září odřekne…

Burza při Zamykání sezóny 2014

Nabídka semen je právě zpracovávána, je předpoklad, že do konce října se dostane na web. Kdo vysévá pod zářivky, pak ideální doba pro výsev (postavení měsíce) je mezi svátky – po vánocích a do Silvestra. Aby bylo možné dodávku semen obdržet do vánoc, je třeba objednávku odeslat do 20. listopadu. Kdo vysévá pod přirozené světlo, pak je ideální doba k výsevu březen, opět asi 14 dnů před úplňkem.

Výsev kaktusů

Rostliny v prodejním skleníku nabízíme až do konce října. Jestliže na Zamykání sezóny tradičně prodáváme rostliny s 10% slevou, pak od začátku do konce října je sleva celých 20%!

A ještě drobnost. O kaktusářích se říká, že trpí jakousi úchylkou. Ale když se podíváme na hobby mého zetě (pro informované – manžela naší Pavlínky), pak kaktusáři jsou naprosto normální. I když třeba pro získání trošky semen Agave albopillosa by se podobná průprava docela hodila. A kdo vydrží těch pár minut do konce, tak uvidí, jak se pro albopillosu, na ty jehlám podobné skály, nechá vylézt s jednou rukou v p… :

Rádi se s vámi potkáme ještě do konce října ve sklenících, jsme ale k službám i během zimy, pokud potřebujete jiné zboží, po tel. domluvě – tel. 469 688 366.

Za měsíc zase na shledanou – P. + L. Pavlíčkovi

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630