Ahoj v Čechách (3)
Quadalupe Mountains, Nové Mexiko

Jedna z mých posledních služebních cest mne zavedla na jih Nového Mexika – do předhůří Sierra De Quadalupe – Quadalupe Mountains. Pravý ráj pro milovníky rostlin a historie. Epithelantha micromeris, Glandulicactus wrightii, Mamillaria lasiacantha, meiacantha, Escobaria leii, qudalupensis, Echinocereus dasyacanthus, viridiflorus a to jsem jistě ještě pár echinocereusů zapomněl. Stran historie – v horách bydlelo několik kmenů Komančů, a také je tam jediné místo v USA, kde jsou zachované zbytky dostavníkové stanice (Pinery Station) na trase St. Louis (Missury) – San Francisco (California).

Quadalupe Peak, Texas

Quadalupe Peak je nejvyšší hora Texasu – ne, není to překlep (2 667 m n. m). Celé pohoří leží v Novém Mexiku – kromě několika set metrů jižního okraje, kde je nakreslena hranice s Texasem. Texas je jeden z nejdůležitějších států Unie, také má nesmírně zajímavou historii.

Mexiko se stalo nezávislé v r. 1821. Obrovské plochy pozemků v severních částech Mexika byly velice řídce obydlené - hlavně území nynějšího Texasu. Mr. Austin – bankéř z Missury, získal povolení od Mexické vlády osídlit území severně od Rio Grande, Američany ze severu. Jeden z důvodů byl ten, že si Mexická vláda nevěděla rady s nájezdy Komančů, hluboko do vnitrozemí Mexika, kde nemilosrdně vraždili rodiny farmářů. Brali do zajetí mladé ženy a kradli vše, co mělo cenu, hlavně koně, zbraně a dobytek. S příchodem civilizace „děti přírody” velice rychle vyměnily životní styl a z lovců zvířat a sběratelů plodů přírody se stali zloději a vrazi. Mr. Austin sliboval Mexičanům, že „anglo settlers” vytvoří blok mezi kmeny Komančů a Mexikem.

Během osmi let bylo v Texasu vice Američanů, než původních obyvatel – Mexičanů. Mexická vláda zakázala otroctví a nařídila vybírat daně. To se samozřejmě „Texasanům”, jak si začali říkat, nelíbilo a začali uvažovat o nezávislosti. Vytvořili dobrovolnou armádu pod vedením syna pana Austina. Mexická vláda reagovala tak, že poslala do Texasu armádu. První bitvu u Alamo generál Santa Ana vyhrál, ale v druhé bitvě u San Jacinto těžce prohrál (Texaské armádě velel generál Houston) a Mexiko bylo donuceno souhlasit s nezávislostí Texasu. Tak vznikla Republika Texas v r. 1836. V dohodě o nezávislosti byla nejasnost stran jižní hranice – Texasané mysleli Rio Grande – Mexičané měli na mysli řeku Nueces, 240 km severně.

Mexiko City bralo nezávislost na lehkou váhu – stále považovali Texas jako nezávislou část Mexika. Většina obyvatel Texasu si ale přála připojit se k Unii – což se stalo v r. 1845. To popudilo Mexičany, kteří poslali 2000 vojáků na sever od Rio Grande. Tam mexická armáda napadla americkou hlídku a 16 Američanů přišlo o život. To vedlo k vyhlášení války Mexiku v květnu r. 1846. Během let 1846 až 1848 Mexiko vše rychle prohrálo. Důvodů bylo hned několik. Mexická armáda používala muškety z doby Napoleonských válek – US armáda měla moderní pušky a revolvery Colt. Morálka Mexičanů byla špatná – neměli zájem bojovat a spousta jich dezertovalo.

Mexická armáda neměla ani podporu obyvatel severních provincií – ti vítali Američany jako osvoboditele od nájezdů indiánů. USA získaly kromě Texasu s hranicí na Rio Grande také státy New Mexico, Arizona, California, Colorado a Utah. Mexiko se celkem snadno vzdalo státu, kde žili Komanči (Texas), nebo Apači (Arizona) a Navajo (New Mexico).

V mírové dohodě Američané slíbili, že zastaví nájezdy indiánů do mexického vnitrozemí. To se samozřejmě nikdy nepodařilo, a když indiáni rozšířili přepadávání a vraždění i na americké farmy, US vládě nezbylo jiné řešení indiánské otázky, než vystěhovat kmeny Komančů, Apačů a Navajo do hlídaných rezervací. Mírumilovných kmenů se stěhování netýkalo – v Novém Mexiku žije 23 kmenů, z nich pouze Navajo byli vystěhováni. Postupně bylo všem indiánským kmenům povoleno vrátit se na jejich původní území, do nově vytvořených rezervací, kde se státní podporou žijí dodnes.

Cynthia Ann Parker   Náčelník Quanah Parker

Cynthia Ann Parker

 

Náčelník Quanah Parker

Ještě jedna zajímavost. Ne všechny unesené mladé ženy skončily jako otrokyně indiánských náčelníků. Cynthia Ann Parker, unesená v 9 letech (1836), vzala věci do svých rukou. Vdala se za syna náčelníka jednoho kmene Komančů (dala mu svoje jméno – Parker) a její syn Quanah Parker se stal náčelníkem všech kmenů Komančů, a také zakladatelem Native American Church. Potom, co byl při návštěvě anglo rodiny z matčiny strany zraněnný býkem, ho použitím Peyote vyléčil mexický šaman. Quanah tehdy prohlásil: „Američané jdou do kostela a mluví o Ježíšovi. Indiáni jdou do Tee-Pee a mluví s Ježíšem!”

Když inspektoři najdou lophophoru ve skleníku, tak člověku hrozí vězení. Členové Native kostela (nejen indiáni) se mohou nadrogovat používáním Peyote kdykoliv. V Texasu rostou dvě formy L. williamsii. Jedna je soliterní (var. echinata – snese teploty „pod” nulou), druhá roste v trsech – má malé hlavičky a naprosto nesnáší nízké teploty. Tahle forma se pěstuje na farmách ve velkém právě pro ceremoniální použití v Native America Church.

zpět

Josef Mikuláš
Nové Mexiko, USA

 
 

Související články

Ahoj v čechách (1) (03/2014)
Ahoj v čechách (2) (04/2014)
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630