Listopad 2013 ve sbírce u Pavlíčků

V listopadu mi překrásně zakvetl květináček s litopsy, jméno jsem si nezapsal, a teď už je květináč někde mezi ostatními na zimovišti. Kytičky teď odpočívají ve tmě někde mezi kaktusy a pozvolna tvoří své plody, jež čekají na jaro, aby pukly a vydaly svá semena.

Kvetoucí lithopsy

V sezóně průběžně kvete i Discocactus horstii. Vřele doporučuju tuto miniaturku roubovat. Není-li dost času starat se o ni jinak (pečlivěji), než o ostatní běžné kytky, obvykle dlouho nevydrží. A když zakvete, pak provoní celý skleník, a u nás, protože roste pod oknem do obýváku, pak voní i vevnitř.

Discocactus horstii

Thelocactus bicolor var. flavidissimus, rostlina na obrázku nese mé polní číslo PP 03. Vzpomínám na ten nález z mé první cesty, i na to místo moc rád. Když jsme po cestě z Nového Mexika (1990) dojeli v Texasu k malému městečku s velkým názvem – Marathon, odbočili jsme na křižovatce, kde v louce rostly Echinocereus correllii, a po cca 20 km směrem k Big Bendu, u cesty na odpočívadle byl tehdy přes plot nainstalován ocelový dvoják. Zcela jistě proto, aby odpočívající řidič mohl přelézt přes plot za potřebou.

Thelocactus flavidispinus var. flavidissimus PP 03, Marathon, Tx.

I my s Mírou Sladkovským jsme tam tehdy přelezli, a mimo to, co jsme tam zanechali, našli jsme na stráni hotové poklady. Namátkou Ariocarpus fissuratus, Coryphantha hesteri, Echinocereus neocapillus, E. davisii. Rostla tam také babička tohoto krasavce, i po více než 20 letech ve mně budí moc příjemné vzpomínky.

Ariocarpus trigonus PP 1061, La Joya (1)

A znovu ariokarpusy od La Joya. Už jsem o nich informoval v loňských novinách. Nedá se říci nic jiného než že tyto rostliny na tělech zřetelně nesou markanty Ariocarpus trigonus, květy však nejsou vždy žluté, jak se k trigonům sluší, ale častěji patří spíše do skupiny A. retusus, resp. confusus.

Ariocarpus trigonus PP 1061, La Joya (2)

Tohle místo dotyku A. trigonus a A. confusus určitě stojí za důkladnou polní studii, v okolí krásného městečka Aramberri. Ale najde někdo v téhle chaotické době, kdy je třeba za co nejméně peněz vidět co největší kus Mexika, dostatek času (nebo peněz?).

Ariocarpus trigonus, La Joya (3)

V říjnu jsem také dokončoval rekonstrukci hlavního skleníku. Pokrývá ho tříkomůrkový 16 mm silný makrolon, a já se teď bojím, jestli bude pro mé rostlinky dostatek světla, resp. aspoň tolik, kolik ty kytky měly pod stářím zešedlými drátěnými skly. I když – astrofyta i ariokarpusy nejsou zas až tak náročné, jako třeba echinocereusy. Uvidíme za pár let, dodám své zkušenosti.

Skleník po rekonstrukci

A ještě trochu z problematiky naší prodejny. Stalo se už téměř módou, uveřejňovat dlužníky na webech. Je až neuvěřitelné, kolik se těchto pazdrátů na webech toulá, jsou jich statisíce.

Nejdrzejším u nás je asi nějaký Jaroslav Macek ze Dvora Králové, který když už ví, že mu nic nepošleme, další objednávku poslal na manželku svoji Mackovou. S jejich aktivitou se už bude zaobírat exekutor.

Nyní je ale třeba dávat si bacha i na neplatiče ze zahraničí. Koho by to napadlo, že i tam už se nakazili českými manýry? A nebo, že by ty jejich manýry dorazili k nám?

Například jeden darebák z Polska,
Darius Tochowicz z Jastrzebie Zdroj,
nám v této chvíli dluží už 10 000 Kč.

A další:
Kchachan Al. z Ruska 7 000 Kč,
Rasa Gabor z Maďarska 4 000 Kč,
Farkaš Rich. z Maďarska 1 500 Kč,
Mushtaq Ah. z Pakistánu 1 100 Kč,
Renard Nikolas z Belgie 1 400 Kč,
Samonin Oleg z Ruska 900 Kč.

To jen tak na okraj. Dnes už se to nestane, z ciziny nejdřív peníze a pak teprve zboží. Protože čtenost našich novin je taková, jaká je (do vánoc přesáhne návštěvnost půl milionu přístupů), třeba se najde ten, kdo výše uvedené osoby zná a bude jim moci trochu domluvit. Neboť na jejich hříchy nezapomeneme, budeme je uhánět až do smrti, a chodit strašit je budeme i po smrti.

Tak zase za měsíc – Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630