Mexické druhy rodu Sedum, díl 3.

Sedum suaveolens

Sedum suaveolens

V roce 1976 Myron Kimnach objevil na západě  Sierra Madre  nádhernou rostlinu s alabastrově bílými rozetami, kterou popsal jako nový druh rodu Echeveria. V roce 1977 rostlina ve sklenících botanické zahrady v Huntingtonu poprvé vykvetla, což znamenalo zjištění, že se jedná o zcela nový druh rodu Sedum, významně se  odlišující od ostatních druhů svého rodu.

Sedum suaveolens - květenství

Rostlina byla pojmenována Sedum suaveolens. Charakteristický znak pro tento druh je krátký květní stvol nesoucí bílé voňavé květy, nahloučené v hustých skupinách. Květenství těsně přesahuje výšku růžice. Květy jsou bílé, petaly zpočátku vzpřímené, později  rozevřené.

Sedum suaveolens - květenství

Rozety, připomínající spíše rod Echeveria, jsou široké 6 –8 cm. Listy jsou silně ojíněné, lehce namodralé až alabastrově bílé barvy, často s růžovým nádechem na horní ploše. S. suaveolens se rozšiřuje dceřinými růžicemi rostoucími na krátkých stolonech.

Sedum suaveolens - detail květů

V kultivaci rostlina dává přednost chladnějšímu stanovišti s putovním stínem. Půda musí být dobře vzdušná s dobrou drenáží. Během chladného období zaléváme občas, spíše udržovací zálivkou, vždy po vyschnutí substrátu. V horkých letních dnech může být půda trvale vlhká. V zimě rostlinu necháme zcela na sucho v místnosti s teplotou ±5°C.

Sedum suaveolens - detail květů


Sedum caducum (díl 1.)
Sedum alexanderi (díl 2.)

zpět

Dagmar Petrlíková
E-mail: sedum@sedum.cz 
www.sedum.cz 
www.krasa-netresku.cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630