Fotoalbum Sulcorebutia 2008

Fotografie: RNDr. Václav Šeda
Fotoalbum připravila: Bc. Lucie Šedová

Počátkem roku 2008 vydal první českou monografii o rodu Ladislav Horáček pod názvem SULCOREBUTIA 2008 a tak se do rukou českých a slovenských kaktusářů dostalo dílo o rostlinách v současné době populárních a žádaných. Kniha obsahuje i velké množství fotografií kvetoucích rostlin na přírodních nalezištích, informace o přirozených podmínkách, pěstování, výsevech a ochraně rostlin ve sbírkách, včetně autorova chápání jednotlivých druhů a změn systematiky v rámci rodu.

Je tomu letos 40 let, co jsem si z Pardubic přivezl z legendární kolekce p. Slávka Vojty první sulkorebucii se jménem S. tunariensis. Natolik mě zaujala svým zvláštním zjevem a intensivně barevným květem, že jsem kouzlu sulkorebucií naráz propadl a další roky horečně shromažďoval rostlinný materiál ze sbírek našich specialistů. Po roce 1989 se otevřely překvapivé možnosti volného cestování a po několika letech jsem s přáteli poprvé navštívil vysněnou Bolivii, domovinu sulkorebucií, rebucií, lobivií a dalších krásných kaktusů.

V průběhu mnoha let jsem fotografoval ve své sbírce kaktusy a hlavně pak sulkorebucie. Výsledkem je několik tisíc snímků, z nichž více jak 570 je představeno v tomto „fotoalbu SULCOREBUTIA 2008“. Fotografie představují kvetoucí kulturní rostliny v neobvyklé variační šíři druhů, která je zřejmá zejména ve větší kolekci rostlin. Mnohá studijní čísla představují často značně rozdílné formy popsaných druhů.

Ve fotoalbu je i mnoho fotografií rostlin, u kterých jednoznačné zařazení do systému dosud neproběhlo. Jedná se o holá jména (n. n.) s akronymy. Několik druhů, popsaných v roce 2008, nebo obecně obtížně dostupných, ve fotoalbu nenajdete. Výjimečně jsem použil i několik snímků z přírody. V popisech fotografií je dodržována systematika Ladislava Horáčka.


Přeji všem uživatelům fotoalba, aby moje fotografie byly přínosem
pro pochopení variability a vzájemných vztahů mezi druhy
jednoho malého velkého rodu z Bolivie.

Václav Šeda

 


 
Distribuce CD
Chrudimský kaktusář, katalogový kód Z 714
cena 120 Kč

Objednávky odesílejte na adresu
Ludmila Pavlíčková
Gorkého 886
537 01 CHRUDIM
Možno i telefonicky na 469 688 366 
nebo e-mailem: kaktus@chrudim.cz 
 

(C)

zpět