Obrázky z Oder


V tomto příspěvku, stejně jako v předchozím, se až kromě posledních dvou snímků vracím k záběrům z loňského roku. Tentokrát úplně vynechám kaktusy, hlavní objekt svého pěstitelského zájmu. 

Foto č. 1: Sempervivum cv. „Silberling“

Kolem skleníku mám vybudovánu zídku z břidlice, která slouží jednak jako izolace, jednak plní funkci okrasnou a je osázena především netřesky. 

Foto č. 2: empervivum – „Silberling“ - detail květu

Všechny netřesky ve vhodných podmínkách poměrně rychle dokážou velmi dobře prosperovat a velice rychle zarostly spáry v zídce. 

Foto č. 3: Sempervivum sp.

Tato a následující fotografie ukazují, že při pohledu zblízka jsou i květy netřesků velmi zajímavé. 

Foto č. 4: Sempervivum sp.

Foto č. 5: Trichocaulon cactiforme

U této kytky jsem jednou přehlédl, že se rozhodla v zimě růst a silně se zdeformovala. Naštěstí se deformace horní části ve vhodných podmínkách jakžtakž srovnala a rostlina znovu vykvetla.

Foto č. 6: Conophytum conradii

Květ tohoto konofyta asi málokdo nazve krásným, i když zajímavý svým způsobem rozhodně je. Vzhledem k špatným světelným podmínkám během celé doby kvetení ovšem zůstaly květy otevřené jen částečně. 

Foto č. 7: Cissus tuberosa

Tato rostlina vytváří vytrvalý, částečně nadzemní kaudex, z kterého vyrůstají každoročně obnovované liánovité výhony. Tyto výhony na vhodných místech samovolně zakořeňují a vznikají nové kaudexy. Tímto způsobem lze rostlinu velmi lehce množit a brzy dosáhnout zajímavých tvarů. Cissus tuberosa byl již podrobněji představen v internetových katusových novinách v červenci 2002:
http://www.cact.cz/noviny/2002/07/bonsaje07.htm

Foto č. 8: Cissus tuberosa

 


Petr Šustek, Odry
Změna e-mailu: petr.sustek@seznam.cz 
 

(C)

zpět