Sclerocactus wetlandicus ssp. ilseae Hochstätter 1993 (II.)


Sclerocactus wetlandicus ssp. ilseae patří k malým, poměrně novějším druhům a zaslouží si naši pozornost… Psal jsem na závěr prvního článku v  tomto internetovém periodiku v roce 2004 a musím konstatovat, že se asi nic moc nezměnilo a nikdo nový o tomto druhu a poddruhu nenapsal něco významnějšího a nevyskytly se ani nové fotografie... Zadal-li jsem do Googlu jméno našeho sklerokaktusu, vyskočil na prvním místě tento můj dva roky starý článeček. Musím samozřejmě zmínit (novou) knihu pana Fritze Hochstaettera - The Genus Sclerocactus, která vyšla koncem roku 2005, kde je řada fotografií i tohoto poddruhu (s polními čísly fh 0700 a fh 0701).

Letos opět kvetly dvě rostliny Sclerocactus wetlandicus ssp. ilseae RP 25 současně, kvetly na jaře a bohužel jsem je nějak nestihnul vyfotografovat… Tyto dvě roubované rostliny (jedna z nich je na obr. č. 3 v prvním článku) pocházejí ze stejného zdroje a v roce 2004 se je nepodařilo sprášit. O rok později kvetly stejné rostliny a opět nic, žádný semeník! Měl jsem za to, že asi budou tyto dvě rostliny stejného klonu, a že je vyloučeno, abych se vzájemným sprášením dočkal semen…

Obr č. 1 - Sclerocactus wetlandicus 
ssp. ilseae RP 25 se zralými plody

Na jaře (asi v květnu) kvetla jedna rostlina RP 25 třemi a druhá dvěmi květy téměř současně a já je opět pilně sprašoval. Asi po dvou týdnech jsem byl překvapen, že zbytky květů neodpadly a měl jsem opravdu pět plodů! Samozřejmě, že mohly být i bez semen, protože přece jen každý z nás zažil, že někdy rostliny vytvoří plody, kde se nakonec najde i pár semínek, která ale bývají často nevyvinutá. Netrpělivě jsem čekal skoro dva měsíce a 2. července jsem se dočkal, kdy plody začaly praskat příčnou trhlinou u báze plodu. V době zralosti byly plody asi jeden centimetr v průměru s nepatrně větší výškou. 

Zajímavé bylo, že plody měly krásnou růžovou neseschlou dužinu (v originálním popisu je to uvedeno) na rozdíl od Sc. mesae-verdae, u kterého byly letos zralé plody před prasknutím (stejného typu) úplně seschlé. Semena se volně sypala z plodu (viz obrázek č. 1) a po uzrání všech pěti, jsem mohl sečíst sklizeň. První rostlina se třemi plody měla v plodech 20, 21 a 30 semen a všechna byla vyvinutá. Druhá rostlina měla dva plody se 17 (+2) a 19 (+3) semeny. V závorce jsou nevyvinutá semena. Celkem jsem tedy sklidil 107 plně zralých zrn a zbývá jen počkat, jak budou klíčit (doufejme!)…

Obr č. 2 - Sclerocactus wetlandicus ssp. ilseae RP 25 kvete i v září

Myslel jsem si, že je to pěkné letošní překvapení, ale další na sebe nenechalo dlouho čekat. Po sklizni semen nastalo pravé letní počasí a rostliny upadly do letní růstové stagnace. Přesto že jsou obě roubované na opuncii, nedostaly celý červenec vodu. Jak známo se v srpnu počasí úplně obrátilo, ochladilo se a já jsem téměř všechny rostliny opět zalil, aby mohl následovat pozdně letní až podzimní růst. Koncem srpna jsem ale objevil na rostlině, která měla v červenci tři zralé plody dvě již velká poupata. Jistě, stává se to i u jiných rostlin, že na podzim následuje druhá květní sezóna, nebo zejména u pediokaktusů bývají na podzim zřetelná nasazená poupata, která vydrží celou zimu a na jaře pak vykvetou. 

Obr č. 3 - Sclerocactus wetlandicus ssp. ilseae RP 25

Září je opět nádherné a rostlina vykvétá onoho 11. září dvěma nádhernými typickým květy (viz obr. č. 2). Rostlina je plně napitá (viz obr. č. 3) a na spodní straně obrázku je vidět zaschlé místo letního plodu a je tak vidět letošní přírůstek. Za asi deset dnů seschlé nesprášené zbytky květů odpadly a dnes, posledního dne září se rostliny již začínají připravovat na mrazivou zimu venku…


Jiří Kolařík
 

(C)

zpět