Chiméra „Ariopsis” retusus vykvetla

V poslední úvaze na toto téma jsme mluvili o tom, že chiméra je už dost velká na to, aby na podzim vykvetla. Tehdy jsem pokládal otázku, jak asi vykvete. Jestli to bude květ Echinopsis nebo Ariocarpus. Ta otázka byla pochopitelně už dopředu zodpovězená. Je jasné, že květ z epidermis echinopsis by byl „psí“, a květ z epidermis ariokarpu by byl ariokarpí. A jak ukazuje poslední obrázek – stalo se podle předpovědi, a na květu chiméry, který vykvetl středu růžice ariokarpusu není psího vůbec nic. A abychom si to předvedli pěkně chronologicky, začněme s fotkami popořádku.

Nejdříve byla chiméra – na Echinopsis naroubovaný Ariocarpus retusus se zbláznil, buňky se pomíchaly a vznikla tak dvojjediná rostlina, nesoucí na sobě zčásti tělo Echinopsis a zčásti Ariocarpus. Na ní se objevila odnož – také zčásti ta a zčásti ona.

 

Ta odnož byla zakořeněna. Zpočátku rostl bujně Echinopsis a jediná tuberkule z Ariocarpus zůstávala při bázi rostliny. Pak se ale začal prosazovat Ariocarpus, tuberkule vystoupala po boku Echinopsis až na vrchol a pak už se začala tvořit růžice.

No, a tady je květ, trochu víc do žluta, než by se na retusus slušelo, ale i přes to je jasné, že Echinopsis by kvetl úplně jinak. Nezřídka se ovšem stává, že vykvete i podložka pod roubem, uvidíme, třeba se i v této rostlině probudí psí pudy!

Na rostlině se zase objevila odnož, opět napůl pes a napůl ariák, na jaře bude zakořeněna – a její osud budeme na této stránce i nadále sledovat.


Pavel Pavlíček
e-mail:
pavlicek@chrudim.cz