Zase chiméra

Dnes se spolu podělíme o vývoj chiméry Ariocarpus retusus a Echinopsis eyriesii (dále jen ariák a pes). Na prvním obrázku je mateční rostlina, ze které jsme již asi před rokem a půl uloupli jednu odnůžku (č1). Jak vidíte, na boku rostliny se vyvíjí další odnož, která opět nese znaky psa i ariáku (jak by bylo lépe jí říkat? Echinopsis byl první, takže třeba Echinocarpus?).

První odnož vidíte na dalším obrázku. Jasně je vidět, že se nejdříve docela bujně vyvíjel pes, který měl jednu ariokarpusovou tuberkuli při bázi rostliny. Zakrátko však tuberkule při růstu jakoby vystoupala k vrcholu psa, a na obrázku je už zřetelně vidět, že ariokarpus se stal zcela dominantní. A co je ještě zajímavé? Jak matka, tak i odnož číslo 1 rostou velmi dobře, rozhodně lépe, než normálně naroubované rostliny. Zkrátka, jsem překvapen jejich životaschopností a vitalitou. Rozhodně je to tak, že kořeny jsou od psa a nahoře přebral vládu ariák – co více bychom si mohli přát? Škoda, že podobný postup nelze produkovat masově.

Na jaře bude odlomena odnož číslo 2 – a na těchto internetových stránkách budeme společně sledovat život téhle zajímavé rodinky i v budoucnu. Matka je už dost velká na to, aby zakvetla, ale ještě nic. Co kdybychom si společně zatipovali, jakým květem rostlina vykvete – jestli to bude spíše pes, nebo podle očekávání – ariák?

Nyní se podívejme na další zvláštnost. Ta sice není tak výjimečná, jako vznik chiméry, ale přesto působí velmi atraktivně.

Jedná se o roubovance semenáčku A. retusus PP 378, pocházející z poměrně navštěvované lokality poblíž Las Tablas. Vlivem nějakých nadpozemských okolností dvě rostliny opustily normální vývin a mění se v takovéto paskřivce. Rozhodně se nejedná o kristátu. Je to jev, kterému se zřejmě nechá říkat „monstrózní růst”, i když některé části monstrózy hřebenovitě svůj růst protahují. Na jaře jednu z rostlin rozřežu a naroubuju. Uvidíme, jak se oddělky budou dále vyvíjet – a i o tuhle vzácnost se s vámi na obrázcích rozdělím.


Pavel Pavlíček
e-mail:
pavlicek@chrudim.cz