Václav Jakubec, Luštěnice u Mladé Boleslavi

Venca (*1946) začal s kaktusy ve svých 22 letech, dost kuriózním způsobem. Se svou vlastní tchýní si každý z nich koupil pár kaktusů na výstavě Flora Olomouc – a pak následovala zcela regulérní soutěž o to, kdo víc a kdo lépe. Brzy začal vyhrávat Vašek, to byl také důvod postavit foliák.
Krátce nato i byl postaven i nový skleník 6 x 3 m, s naftovým topením, později se topilo akumulačkami, pak jednoho dne na začátku zimy 1988 přišla vichřice a na skleník shodila sousedovic střechu. Aby při jednom neštěstí nezůstalo, následovala marodka, nemocnice, neočekávaný příchod mrazů – 13 °C a zánik velké části sbírky. Na troskách starého vzniká o to lepší nové, po převratu 89 se staví nový skleník 5 x 15 m, dokonce se sklípkem, který bude sloužit k posezení u vínečka či pivečka. Vašek je dobrý řemeslník, vyučený elektrikář, snadno zvládá řadu dalších profesí, skleník je
exkluzivní stavba, pokrytá makrolonem, kytky v něm rostou jedna radost.
  Václav Jakubec (foto únor 2001)

Jakubec je starostou Luštěnic, pro svou obec pracuje už déle než 10 let, ale rád si udělá čas na každého návštěvníka, ať je to jedinec, skupina nebo celý zájezd. Pokud je ovšem návštěva dopředu sjednána.

Skleník   Pohled na sbírku astrofyt

Pro zájemce je připraveno mnoho levných přebytků, je to všehochuť – prostě bez specializace. Stejně tak působí sbírka, i když každého zaujme hned po příchodu nádherná kolekce
Astrophytum, množství mamilárií, parádní ferokaktusy, nebo třeba tento Ariocarpus trigonus nebo oblíbené Turbinicarpus schmiedickeanus a T. panarottoae.

Ariocarpus trigonus   Ferocactus (reppenhagenii?)


Najdou se tu ovšem i kaktusy z jižní Ameriky, tento
notokaktus mluví sám za sebe, ale i velká skupina různých velkých kristát. Sbírku zpestřují i ostatní sukulenty ale i oddělení orchidejí, z nichž v únoru 2001 některé překrásně kvetly. Častým návštěvníkem Jakubcova skleníku je i mediální kaktusářská hvězda závěru roku 2000 – Rudolf Šubík, který byl právě na konci minulého roku vyznamenán čestným uznáním Zlatý Alberto 2000. Málokdo ví, že i Rudolf bydlí od r. 2000 v bytovce právě v Luštěnicích.

Euphorbia   Orchidea

Jakubec byl už 3x za poznáním kaktusové flóry v Jižní Americe, zejména v Bolívii a v Peru, ale na Mexiko, kde byl už 5x, nikdy nedá dopustit. Jeho touha – rád by se podíval do Bacha California, ale i do Brazílie, Argentíny nebo Chile…

V okolí Luštěnic je možné navštívit i další sbírky, pár kilometrů odtud je ta Horáčkova, sbírku tady má i Miloš Zubr – hlavně mnoho hezkých gymnocalycií – asi 10 km od Luštěnic.

V Luštěnicích je možné se i dobře najíst, v místním hotelu je také levné ubytování s možností objednávky jídla třeba pro celý zájezd.

Adresa: Václav Jakubec, Husova č. 176, 294 42 Luštěnice

Tel. do zam.: 0326/357 139
Fax 0326/ 357 131
Tel. domů: 0326/357 150
Mobil: 0602/234 137