Ladislav Horáček, Písková Lhota - Krnsko

Láďa Horáček, kaktusář, který s kaktusy začal už jako devítiletý kluk, společně s dalším kamarádem z vesnice, před více než 30 lety.

„Tehdy jsem si postavil malý foliáček, do kterého jsem mohl vlézt a kochat se s kytkama,” říká Láďa.

„Začínal jsem s lobiviemi a echinopsy, asi jako každý, tenkrát se toho tady moc neposhánělo, takže nějaké mexické raritky tu nebyly. Vážněji jsem začal kaktusařit díky Karlovi Lexovi z Tábora, tam jsem jezdil na prázdniny k babičce. Takže Karel – to je můj kaktusářský táta, pomáhal jsem mu s přesazováním, a tím jsem se u něj učil a navíc jsem si od něho vždy odvezl fůru kytek.

Už jako třináctiletý jsem byl členem Mladoboleslavského kroužku kaktusářů. Od té doby jsem vlastně kaktusařit nepřestal, sbírečku jsem uchoval i v čase vojny

  Ladislav Horáček

Sbírka se postupně stále více specializovala na Mexiko, je tu překrásná kolekce ariokarpusů, dekoraci zajišťují vzrostlí gruzoni, plodí tu i skvěle vytrněné echinocereusy z jihu USA.

Ariocarpus   Gruzoni

V poslední době se tu stále častěji objevují i kytky z Jižní Ameriky, zejména sulkorebutie a weingartie. „S tím, jak jezdím po Bolívii, mám tyhle kytky stále raději. Vejde se jich na kousek spousta a kvetou tak překrásně …”


Echinocereusy   Sulcorebutia


Poprvé Láďa vyjel za kaktusy v roce 1992, na 6 týdnů, společně s Reinem Chalupským z Mostu: „Vyjeli jsme si dva vesničani s rádiovkami s anténkami, přistáli jsme v New Yorku, přejeli jsme do Texasu, na hranice v Laredo a odtamtud až hluboko do Mexika, ke Querétaru. Autobusem, stopem, pěšky, jak to šlo. Od té doby jsem byl v Mexiku 8x a 4x v Bolívii, Peru a Argentině.”


Skleník   Crassula sv. Pink Mary

Sbírka je umístěná v úplně novém skleníku, u úplně nového domku, u jabloňového sadu, na 60 metrech je tu množství sbírkových i prodejních rostlin. Najdou se tu i sukulenty, které opatruje Láďova manželka. Za rok sem přijede množství lidí, byli tu i tři autobusové zájezdy najednou. Kdyby prý v sezóně za víkend nikdo nepřišel, tak by Láďa vylezl před vrata a koukal by, co se děje.


Horáček a Písková Lhota se proslavili i každoroční a dnes už tradiční akcí v Dračí sluji. To je vlastně stodola, kde se čepuje pivo a v případě deště se sem přestěhují z venku i kaktusáři. Přijíždí sem stabilně asi 60 přátel, aby tu jednou ročně popovídali o kaktusech, a to vždy v sobotu, která je nejblíže 21. srpnu. Tohle setkání je ovšem zcela volně přístupné komukoliv.

Návštěvník se v Pískové Lhotě snadno na Horáčkovi doptá. V okolí stojí za to navštívit boleslavský hrad, jsou tu v okolí i další dobré sbírky, třeba
Vašek Jakubec v Luštěnicích. Blízko jsou i dvě hospody s možností jídla a hotel na přespání.

Kontakt:
Ladislav Horáček
Písková Lhota, 294 31 Krnsko.
Tel.: 0326/721533 nebo 0602/ 611757
e-mail:
lhoracek@ste.cz