Výsev „na salátek“

Moje oblíbené parodie jsou hezké kytičky, ale jak většina z Vás jistě ví, práce s prachovými semeny bývá docela peklo. Obzvláště když dodavatel semen zabalí ten mrňavý poklad do igelitového sáčku. To pak zafunguje statická elektřina a vyklepat všechna semínka ven z obalu je opravdu umění. Při tom zápasu se může velmi snadno stát, že semínka létají dost daleko. A výsevovou směsku si přeje asi málokdo.

Z toho důvodu se mi moc neosvědčilo vysévat do jinak oblíbených krabiček typu nanukáč a různé druhy vedle sebe. Ve snaze bezpečně oddělit jednotlivé druhy jsem začal pošilhávat po menších a uzavíratelných krabičkách, kde by byl každý druh zvlášť. Vyzkoušel jsem mnoho druhů obalů (obvykle od potravin) z různých obchodních řetězců i malododavatelů. Stačilo pořádně vymýt krabičku od pomazánky a bylo to. Postupem času jsem začal zjišťovat, že pro moje účely nejvíce vyhovují 300 ml polypropylenové vaničky, do kterých se v marketech balí např. vlašský salát. V malém se někdy dají sehnat také v papírnictví, nabízejí je i v Chrudimi (Z 164, vanička 300 ml, 5 ks/16 Kč).

V krabičkách lze provozovat i něco na způsob Fleischerovy metody. Mám vyzkoušeno, že 70 °C v myčce nádobí pohodlně vydrží. Další, dle mého názoru obrovskou výhodou, je skutečnost, že jsou velmi skladné a lze je takřka neomezeně stohovat, čímž lze ušetřit spoustu místa. Toto je tedy výhodné převážně pro ty z nás, kteří vysévají „na okno“.

Dalším usnadněním jsou popisky. Jak je vidno na obrázku, rozřezal jsem seznam dodaných semen a na jednotlivé krabičky izolepou nalepil popisky a pak do příslušné vysel podle čísel jednotlivé druhy. Takto jmenovka vydrží celý výsevní cyklus a pro další použití se snadno nahradí novou.

Pokud by měl kdokoli zájem tento postup vyzkoušet, stačí mě kontaktovat. Mohu poskytnout vzorky, ještě nějaké nepoužité mám. Pokud to někoho zaujalo vážněji, zde je odkaz na e-shop dodavatele.

Pozn. red.: jistě si čtenář povšiml styl uložení vaniček s výsevy „nastojato“ u okna. To se mi jeví jako docela šikovné, i když ne každá manželka je radostí bez sebe. Viděl jsem to už i jinde (např. u pana Šnicera), a z nedostatku místa se to chystám aplikovat i já. Dobrý nápad! Jen bacha na dubnové sluníčko, to už by mohlo od JZ výsev ohřívat více, než je zdrávo. -PP-

zpět

Text a foto Jan Poustka
redakčně poněkud upraveno 
Vyšlo na webu klubu kaktusářů Plzeň
Zpravodaj 2018-5
Publikováno s laskavým svolením redakce.
http://kkplzen.eu/index.php

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630