Ing. Josef Odehnal

Od roku 1990, kdy byla založena Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů (SČSPKS) až dodnes, stáli v čele tři prezidenti: Ing. Zdeněk Červinka z Čelákovic, Ing. Josef Odehnal z Brna a Ing. Jaroslav Vích z Chuchelné. Druhým prezidentem, který loni oslavil 80. narozeniny, je známý pěstitel kaktusů a cestovatel po jejich nalezištích – Ing. Josef Odehnal.

U Pepíka Odehnala v roce 1997, když jsem měl ještě tmavé vlasy

U Pepíka Odehnala v roce 1997, když jsem měl ještě tmavé vlasy

A o něco později u Pavlíčků v roce 2009

A o něco později u Pavlíčků v roce 2009

Musím vzpomenout pár základních dat úspěšného oslavence. Josef Odehnal se narodil 21. 3. 1938 v Kninicích u Boskovic, vystudoval VŠ zemědělskou, na fakultě ekonomické úspěšně končí v roce 1966 a nastupuje jako odborný pedagog v Brně, kam se přestěhoval. Záhy začal s pěstováním kaktusů od výsevů, nebo s rostlinami získaných od známých brněnských pěstitelů. Úspěšné kaktusářské začátky lze datovat od roku 1968. Nezůstalo jen u pěstování kaktusů, ale zapojil se aktivně ve výboru Astrophyta. V letech 1993-2004 vykonával funkci předsedy brněnského klubu Astrophytum. V roce 2005 byl za dlouholetou práci ve výboru oceněn titulem Čestný předseda Astrophytum. Brněnským předsedou byl prakticky 11 let. Na Valné hromadě SČSPKS, která se konala roku 1996 ve Dvoře Králové nad Labem, byl zvolen druhým prezidentem Společnosti. Po 12 letech, na Valné hromadě SČSPKS ve Zlíně roku 2008, končí jako prezident a třetím prezidentem se stává Ing. Jaroslav Vích.

Stanislav Stuchlík a Zlatý Alberto Josef Odehnal
Chrudim, 27. 9. 2008

K 70. narozeninám roku 2008, byl Pepík za dlouholetou propagaci kaktusářství oceněn vyznamenáním nejvyšším - Zlatý Alberto. Uplynulo dalších deset let a Josef Odehnal je stále velmi aktivní, především studiem na nalezištích kaktusů. Byl jeden z prvních Čechů, kteří vycestovali do Ameriky, zpočátku sám, s bráchou či jiným, známým kaktusářem. Už více než dvacet let cestuje s našimi kaktusářemi, naposledy loni, kdy se vrátil z cesty po Chile.

J. Odehnal (CZ), W. Papsch (A), G. Matuszewski (PL), tři tehdejší prezidenti na Pobeskydí 2004

J. Odehnal (CZ), W. Papsch (A) a G. Matuszewski (PL),
tři tehdejší prezidenti na Pobeskydí 2004

Já si Pepíka pamatuji už ze sedmdesátých let, kdy jsme u něj byli se zájezdem. Později, v osmdesátých letech, jsem s Milanem Tůmou několikrát Pepíka navštívil v jeho sbírce. Do Brna jsme rádi zajížděli i později, neboť u Pepíka bylo stále co objevovat a vždy jsme si přivezli pěkné kaktusy. Nezapomenutelné byly jeho přednášky u nás v Klubu kaktusářů v Ostravě, na Pobeskydí, i v jiných klubech, ale to jsme se už setkávali pravidelně i několikrát ročně.

Setkání přátel na lokalitě Miraflores, Argentina 2008, zleva: Jaromír Chvastek, Martin Tvrdík, Josef Odehnal, Rudolf Slaba, Lumír Král

Setkání přátel na lokalitě Miraflores, Argentina 2008,
zleva: Jaromír Chvastek, Martin Tvrdík, Josef Odehnal, Rudolf Slaba, Lumír Král

Nejkrásnější bylo setkání v Argentině v roce 2008, kdy jsme zkoumali lokalitu gymen u Miraflores. Za chvíli vedle našeho auta zastavilo další a začalo troubit, mysleli jsme si, že je to nějaký gaučo. Když jsme slezli z kopce, tak nás vítali kluci, kteří jeli kolem a hned usoudili, že zde musí být kaktusáři. Slovo dalo slovo a už jsme společně s Josefem Odehnalem, Vláďou Šormou, Jaromírem Chvastkem a Rudolfem Slabou jeli do vesnice na pivo. Posedali jsme na zem před obchůdkem a vyměňovali si informace o navštívených lokalitách.

Setkání přátel v Argentině 2008, nešlo jinak než zajet na pivko do obchůdku, zleva: Lumír Král, Vladimír Šorma, Josef Odehnal, Jaromír Chvastek, manželé Martin a Petra Tvrdíkovi, Rudolf Slaba

Setkání přátel v Argentině 2008, nešlo jinak než zajet na pivko do obchůdku,
zleva: Lumír Král, Vladimír Šorma, Josef Odehnal, Jaromír Chvastek,
manželé Martin a Petra Tvrdíkovi, Rudolf Slaba

Jestliže jsme se náhodně potkali v Argentině, nikdy jsme po lokalitách necestovali společně. Asi nám to nebylo souzeno. Škoda, neboť Pepík je zkušený cestovatel, velký znalec kaktusů, který napsal hodně článků do časopisu Kaktusy i jinde. Je to skvělý parťák na cesty, který se o své znalosti rád podělí. Jeho zážitky z cest pobavili všechny přítomné na přednáškách i při běžných diskuzích na kaktusářských akcích.

Josef Odehnal ve sbírce R. Poloka (6. 5. 2007)

Josef Odehnal ve sbírce R. Poloka (6. 5. 2007)

Nikdo by ani neuvěřil, že Josef Odehnal loni oslavil v plné síle osmdesátku. Je stále vitální a plný energie, kterou by mohl závidět nejeden kaktusář. Teď už nezbývá nic jiného, než jubilantovi Josefovi Odehnalovi k jeho narozeninám popřát hodně optimismu, pohody a spokojenosti v rodině i s jeho milovanými kaktusy.

Jan Harašta a Josef Odehnal, Brno 2018

Jan Harašta a Josef Odehnal, Brno 2018

Takže Pepíku, na úplný závěr jen otřepanou frázi. Za sebe i všechny kaktusáře přejeme do dalšího života především hodně zdraví, štěstí a pěstitelských úspěchů, aby Ti pichlaví krasavci dělali ještě dlouhou dobu velkou radost.

zpět

Lumír Král, redaktor spolkového zpravodaje OSTNÍK, jehož kompletní obsah hledejte na webu www.pavko.cz/kko/

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630