Výsevy a pěstování klíčících rostlin
pod umělými zdroji světla

Léta letoucí vysévám pod zářivky. Mám obyčejné denní teplé, a postupně je nahrazuji Flora trubicemi. Řekl bych, že semena pod nimi (asi 15 cm) klíčily i rostly dobře, (mezery mezi trubicemi asi 10 cm). Nevýhody: příliš mnoho energie se mění v teplo, se stářím trubic světlo mínus, teplo plus. Drahý provoz (v porovnání s LED osvětlením).

Výsevy kaktusů

Zkouším výsev pod led pásky. Zdá se, že v tom mém momentálním spektru chybí více bílé, chce to vychytat. Klíčí to dobře, klíčenci se protahují. Všude je pěstování pod LED světlem (nebo výbojkami) vyzkoušené, zelené byliny rostou bezvadně na desítkách hektarů. Ale kaktusy? Nevím, třeba to ví jiní. Rozdělí se o své poznatky?

Výsevy kaktusů
 
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/


Milí přátelé, sám vysévám pod umělým světlem přesně 50 let. Mojí „Biblí“ v tomto směru byl sborník o výsevech (1981), který byl vydán v Chrudimi. Je tam úžasně zajímavý článek Ing. Malého o využití sodíkových výbojek.
 
Výsevy kaktusů a jiných sukulentů, (Kolektiv, Jubilejní sborník Chrudim 1981)

Výsevy kaktusů a jiných sukulentů,
Kolektiv autorů, Jubilejní sborník Chrudim 1981

Přesto, že na toto téma bylo psáno někdy před 40 lety, já můžu jen potvrdit, že úžasnější růst jsem nikdy za ta léta neviděl. Thelocactus bicolor roubovaný na Pereskiopsis pod výbojkou vykvetl asi 9 měsíců od výsevu.

Výsevy kaktusů - semenáčky Thelocactus bicolor

 Semenáčky Thelocactus bicolor

Při dnešních cenách energie osvětlení plochy o průměru asi 60 cm 250 W vychází jistě dost draze, ale dle mého mínění poskytované spektrum je úžasné, a všechny semenáčky po přenesení pod přirozené světlo redukovaly trny!

 
S díky a pozdravem
Jiri Hanzelka, Praha

 

 


Na výzvu Výsevy a pěstování rostlin pod umělými zdroji světla reagoval i dr. Jan Říha:


Nejsem začátečník, semena kaktusů aj rostlin jsem zkoušel vysévat a pěstovat ca před 50ti lety, a od té doby pořád. Je to velmi efektivní možnost jak urychlit start života semen a růst klíčenců, rostlin v nejranějším stadiu vývoje. Je to poněkud odlišná fáze vývoje/života rostlinného jedince, než je život/existence dospělce. Voda, teplo – a světlo jsou zásadní, ale pro start života semene je právě tím důležitým efektem „světlo“.

Víme, že mnoho rostlin má v semenech biologické (dormantní, uspávací) látky, které opožďují, brzdí klíčení. Lze je vyplavovat, vymývat kyselinami, oxidanty, látkami typu fytohormonů, mykoprodukty, je ale také možné odstranit je světlem.

Takže světlo. Je nejdůležitějším zdrojem energie. Jestli máte zkušenosti s výsevy pod umělým osvětlením, budu moc rád, když něco sdělíte. Zdraví vás Jan Říha.

 
Autor textu:
Jan Říha

riha.j(zav)sendme(t)cz

 

Další příspěvky na téma Výsevy a pěstování klíčících rostlin
pod umělými zdroji světla v tomto vydání novin (únor 2019):

LED kultivátor
Výsevy kaktusů - umělé osvětlení a denní světlo

Poznámka: obšírnou diskuzi o pěstování kaktusů pod umělým světlem
naleznete na fóru Klubu kaktusářů Plzeň:
Výsevy pod umělým světlem

 zpět
 

 

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630