Agave v mojí sbírce (4)

Agave pumila – krásná neznámá. A to doslova, jelikož není znám původ této rostliny. Přírodní stanoviště je neznámé a kolují domněnky, že se jedná o hybrid mezi A. lechuguilla a A. victoria–reginae f. minima. Květ na tomto druhu nebyl nikdy viděn. Rozmnožování probíhá pomocí odnoží, kterých je ovšem velmi málo. POZOR – odnože se tvoří jen na mladých rostlinách.

Agave pumila - juvenilní fáze

Obr. 1 – Agave pumila – juvenilní fáze

Agave pumila má dvě růstové fáze (tzv. dimorfismus). Juvenilní fáze trvá asi 10 let, kdy rostliny jsou velmi kompaktní (viz. obr. 1). Poté se začínají listy prodlužovat a v druhé fázi se podobají rostliny na A. lechuguilla. Rostliny jsou na pěstování nenáročné, avšak rostou extrémně pomalu. Rostlina na obrázku č. 2 je stará 12 let – květináč průměr 15 cm. V létě můžeme hojně zalévat, ale je potřeba dávat pozor na praskání rostlin. Substrát necháme vždy dobře vyschnout. Doporučuji také v nejteplejších měsících přistínit. Zimování běžné s teplotou kolem 10 °C a jednou za měsíc mírně zalít.

Agave pumila – dospělá rostlina

Obr. 2 – Agave pumila – dospělá rostlina

Agave romanii - A. filifera × A. celsii var. albicans. Neznámý, ale velmi pěkný hybrid. Rostliny jsou kompaktní (obr. 3).

Agave romanii

Obr. 3 – Agave romanii

Agave romanii cv. Shadow Dancer – kultivar Agave romanii, který na sebe upoutá pozornost naprosto odlišným zbarvením listů. Už podle barvy je jasné, že tyto rostliny nesnášejí letní úpal. Je opravdu škoda o takovou perlu přijít.

Agave romanii cv. Shadow Dancer

Obr. 4 – Agave romanii cv. Shadow Dancer

Agave parryi – krásné rostliny dorůstající průměru až 90 cm. Barva listů je stříbřitě šedá. Rostliny pocházejí z vyšších nadmořských výšek a snášejí mráz okolo -20 °C. V našich podmínkách je nejlépe rostliny chránit před zimní vlhkostí. Tento druh má několik variet, forem a kultivarů.

Agave parryi f.compacta

Obr. 5 – Agave parryi f.compacta

Agave parryi f. compacta – menší forma základního druhu dorůstající průměru cca 40 až 50 cm. Mrazuvzdornost je obdobná jako u základního druhu.

Agave parryi v. truncata – její listy jsou stříbřitě modré, silné a krátké s nápadnými červenohnědými zuby a koncovými trny. Její velikost může dosahovat až jednoho metru. Mrazuvzdornost těchto rostlin je menší než u základního druhu. Uvádí se okolo -15 °C. Této agáve se také přezdívá artyčokové agáve, a to pro její kompaktní růžice, které tuto zeleninu připomínají.

Agave parryi v. truncata

Obr. 6 – Agave parryi v. truncata

Agave parryi cv. variegata – Tento kultivar je opravdová miniaturka, která dorůstá velikosti do 15 cm. Rostliny mají výrazné žluté lemování a dlouhé hnědočervené trny. Tyto rostliny na sebe upoutají pozornost v každé sbírce. Kultivar se vyskytuje pod množstvím různých synonym. Nejčastěji jako A. patoniivariegata“ nebo A. minimavariegata“.

Agave parryi cv. variegata

Obr. 7 – Agave parryi cv. variegata

Agave parryi v. huachucensis – nejmohutnější varieta, která může dosahovat průměru až 1,2 m. Já Vám dnes ukážu kultivar marginata (obr. 8). Je to opravdu trpaslík, který určitě nepřesáhne 15 cm.

Agave parryi v. huachucensis cv. marginata

Obr. 8 – Agave parryi v. huachucensis cv. marginata

Agave parryi v. neomexicana – maximální velikost těchto rostlin je 60 cm. Tvoří kompaktní šedomodré růžice a tyto rostliny snesou mráz až -30 °C.

Agave parryi cv. Hunburry – tyto rostliny jsou habitem podobné formě compacta, ale jejich velikost nepřesahuje 15 cm. Takže opět jedna pěkná malá agave.

Agave parryi v. neomexicana

Obr. 9 – Agave parryi v. neomexicana

Agave parryi cv. Hunburry

Obr. 10 – Agave parryi cv. Hunburry

Agave parryi cv. Cream Spike – nádherné rostliny dorůstající průměru až 60 cm. Rostlina na obrázku má půl metru v průměru. Tyto rostliny můžete najít také pod názvem Agave applanata „ Cream Spike“, což by asi k této rostlině sedlo více. Rostliny snášejí plné slunce a v létě vydatnou zálivku. Odolnost k mrazu není známa.

Agave parryi cv. Cream Spike

Obr. 11 – Agave parryi cv. Cream Spike

Agave parryi cv. Cream Spike - pohled do růžice

Obr. 12 – Agave parryi cv. Cream Spike - pohled do růžice

Agave v mojí sbírce 1 | 2 | 3

Pohledy do sbírky Michala Rece 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7| 8 | 9 | 10 | 11

 zpět
Autor textu a fotografií:
Ing. Michal Rec
michal.rec(zav)carciton(tečka)cz
Spolek kaktusářů Olomouc

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630