Astrophytum capricorne (A. Dietrich) Britton et Rose
z La Rinconada

Před 20 lety jsem dostal semenáč od známého pěstitele astrofyt Heinze Hoocka s úplně rezavými vločkami. Ty jsme dříve nazývali jménem Astrophytum capricorne var. mayor. Po 20 letech dosáhla rostlina výšky asi 12 cm a vločkování bylo stale světlejší, až téměř zbělalo. To jsou ty pravé rostliny A. capricorne, z prvních sběrů Poselgera, v roce 1851, u La Rinconada, nedaleko Saltillo ve státě Nuevo Leon. Heinz Hoock chtěl tyto rostliny vidět na nalezišti, před 33 lety je našel přímo za vesnicí La Rinconada, odkud pocházi i tato velmi stará dvojhlavá rostlina.

Astrophytum capricorne, La Rinconada, 21. 4. 2018

Astrophytum capricorne, La Rinconada, 21. 4. 2018

Pro populaci od La Rinconada byl napsán první platný popis. Zde se také nachází typová lokalita druhu.

V kultuře jsou to velmi vděčné rostliny, a je možné je mít celý život ve sbírce. Pokud jim dáte na léto co nejteplejší místo, tak se několikrát za rok odvděčí velkými květy o průměru kolem 10 cm, s velmi intenzívně červeně zbarveným jícnem. Plody obsahují neobvykle velké množství semen.

Bylo by doporučeníhodné, aby dnešní nová generace cestovatelů zkontrolovala, jestli se to původní naleziště ještě nachází za vesnicí La Rinconada. Přeju vám mnoho úspěchů s touto krásnou rostlinou, pokud ještě někdo dnes sbírá a pěstuje astropfyta.

zpět

Text a foto
Josef Busek
kb.josefbusek(z)t-online(t)de
D-82538 Geretsried

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630