Agave victoriae-reginae

Když si zpětně prohlížím naše zpravodaje, uvědomuji si, jak velmi málo článků je věnováno sukulentům a myslím si, že je to škoda. Přestože se věnuji především kaktusům, zpestřuji občas sbírku i sukulenty, zejména těmi, které mají k mým rostlinám nějaké bližší pouto.

Při focení kaktusů v přírodě jsem se vždy snažil všímat i doprovodné vegetace, a tak jsem fotil často rostliny jako Echeveria, Pachyphytum, Sedum, Tradescantia, Phemeranthus i malinké rostlinky rodu Grahamia. Čeho si snad ale každý kaktusář všimne, jsou skvostné a dominantní Agave.

Agave victoriae-reginae, Viesca, Coahuila, Mexiko

Agave victoriae-reginae, Viesca, Coahuila, Mexiko

Tyto rostliny patří mezi neoddělitelnou součást zejména některých Mexických a Severoamerických oblastí. Mezi snad neznámější a možná i nejkrásnější patří Agave victoriae-reginae. Krásné bílé lemování upoutá vaši pozornost už zdaleka. Rostliny se bohužel mnohdy vyskytují na dosti nepřístupných místech a skalních stěnách, obdobně jako A. albopilosa. A. victoriae-reginae je rozšířená zejména v poušti Chichuana v mexických státech Nuevo León, Coahuila a Durango.

Viděl jsem ji na více místech, ale nejkrásnější rostliny byly asi u Viescy (Coahuila, Mexiko). Rostly až hodně vysoko na skalnatém kopci, kam se už málokomu chce šplhat, a tak jsem se tam vydal pouze s Vaškem Hlaváčkem. Cestou jsme míjeli další druhy, jako např. Lophophora fricii, Astrophytum senile, Mammmillaria lenta, Ariocarpus fissuratus. „Viktorky“ byly opravdu úžasné, a tak jsme neváhali a doplnili pár dalších snímků.

Snažili jsme se najít i nějaká semínka, ale jediný stvol měla zrovna ta rostlina, které rostla na samé hraně skály, pod kterou už byla jen obrovská propast. Stvol se tyčil do výšky okolo 3-4 m a rostlina pod ním byla již mrtvá. Nezpevněný terén a silný vítr mi moc odvahy nedodal, zato Vaškovi to bylo jedno, ten už byl od začátku smířen s tím, že v Mexiku klidně i zemře :-) Díky němu však máme dnes krásné semenáčky a s trochou trpělivosti snad jednou budou vypadat jako ta kráska na fotce.

zpět

Text a foto Sikora Henryk
Vyšlo na webu klubu kaktusářů Plzeň
v rubrice Cesty za kaktusy a sukulenty.

Publikováno s laskavým svolením redakce.
http://kkplzen.eu/index.php

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630