Agave v mojí sbírce (2)

V dalším díle našeho putování po rodu Agave, se blíže podíváme na rostliny z okruhu A. potatorum a A. isthmensis. Tyto rostliny jsou vyhledávané a v našich sbírkách se s nimi čas od času můžeme setkat. Agave potatorum patří mezi malé druhy agáve s velkou variabilitou a její průměr se pohybuje v rozmezí 10-90 cm. Její pěstování není obtížné, ale tento druh určitě nesnáší nízké teploty. Rostliny z oblastí nejsevernějšího výskytu snáší teploty jen slabě pod bodem mrazu. Různě barevné formy a kultivary udržujeme pouze v teplotách nad nulou. Zálivka by měla být, pokud možno nárazová a ve vrcholném letě je dobré dopřát rostlinám lehké přistínění.

Agave potatorum – dolní listy poničené letošním suchem. Rostlina potřebuje také přesadit.

Obr. 1 – Agave potatorum – dolní listy poničené letošním suchem.
Rostlina potřebuje také přesadit.

Agave potatorum přirůstá poměrně rychle, takže i tady platí, že přihnojit tak jednou za sezónu. Při zimování dopřejeme rostlinám opět občasnou zálivku, aby nedocházelo k usychání listů. Teplota zimování postačí kolem 10°C. Agave potatorum je ve své domovině využíváno k výrobě vína „pulque“, jak již vyplývá z latinského názvu potatorum=pijanské. Často se setkáváme u Agave potatorum s neplatnou varietou verschaffeltii. Jedná se pouze o formu s vykrajovanými okraji listů.

Agave potatorum cv. SHOJI RAIJIN

Obr. 2 – Agave potatorum cv. SHOJI RAIJIN

Agave potatotum cv. SHOJI RAIJIN – kompaktní kultivar A. potatorum pocházející z Japonska. Jeho velikost je maximálně 10 cm a masité listy jsou ojíněné. Synonymum pro tento kultivar je Agave potatorum v. minima, „ Silver Star“, „Blue Rose“. Rozmnožování pouze odnožemi.

Agave potatorum cv. „KICHIJOKAN“

Obr. 3 – Agave potatorum cv. „KICHIJOKAN“

Agave potatorum cv. „KICHIJOKAN“ – velmi atraktivní kultivar, který dorůstá do velikosti cca 25 cm. Čím je rostlina starší, tím výraznější je vybarvení a otrnění listů. Pěstování je totožné se základním druhem.

Agave potatorum cv. „KISSHO KAN VARIEGATA“

Obr. 4 – Agave potatorum cv. „KISSHO KAN VARIEGATA“

Agave potatorum cv. KISSHO KAN“ – další velmi podobné rostliny předchozímu kultivaru jsou „KISSHO KAN“. Jejich poznávacím znamením bývá velmi výrazné a pěkně zabarvené otrnění.

Agave potatorum cv. „KISSHO KAN BLUE“

Obr. 5 – Agave potatorum cv. „KISSHO KAN BLUE“

Agave potatorum cv. „TRADEWINDS“ – je dalším velmi pěkným kultivarem A. potatorum. Tyto rostliny jsou v mládí modrošedě zbarvené a až postupem času (cca 5 let) získávají svoje typické variegátní zbarvení, které se stářím rostliny zvýrazňuje. Velikost rostlin je do 30 cm.

Agave potatorum cv. „TRADEWINDS“

Obr. 6 – Agave potatorum cv. „TRADEWINDS“

Agave potatorum cv. „BLUEWINDS“ – tato rostlina se od předchozí liší tím, že okraje listů jsou čistě bílé. Rostlinu ve sbírce mám, ale letošní léto s ní zacvičilo tak, že se s Vámi o foto podělím až někdy příště.

Agave potatorum cv. „RUM RUNNER“ – tato rostlina nadělá ve sbírce opravdu hodně parády a tady platí snad nejvíce, čím starší tím hezčí. Tento kultivar se vyznačuje výrazným kontrastem žlutých a zelených ploch. Sytost žlutého zbarvení je velmi rozdílná u jednotlivých rostlin. Tento kultivar přirůstá pomaleji a doroste opět do velikosti kolem 25 cm. Tuto rostlinu můžete také najít pod názvem Agave isthmensis cv.“RUM RUNNER“. Ve stáří tvoří husté trsy.

Agave potatorum cv. „RUM RUNNER“

Obr. 7 – Agave potatorum cv. „RUM RUNNER“

Agave potatorum f. compacta – Tuto rostlinu jsem zařadil mezi A. potatorum, jelikož jsem ji tak pořídil a sám si myslím, že je to správně. Ve vyhledavačích ji najdete nejspíš pod názvy A. marmorata cv. Oddball , A. marmorata cv. Papilio nebo A. marmorata cv. Papilio platanioides. Je to trošku potvůrka, protože je citlivá na přemokření a nemá ráda letní úpal. Její růst je také pomalý a předpokládám, že maximální velikost bude kolem 15 cm. Moc zmínek o ní není a je to opravdová raritka.

Agave potatorum f. compacta

Obr. 8 – Agave potatorum f. compacta

Agave isthmensis – tyto rostliny jsou blízké k Agave potatorum a není divu, že některé kultivary jsou řazeny k oběma druhům. Jedná se o opravdu malé agáve. Průměr rostlin nepřesahuje 25 cm a květní stvol vyrůstá do cca 2 m. Tyto rostliny je potřeba chránit před jakýmkoliv poklesem teplot pod bod mrazu. Jsou to rostliny Jižního Mexika a chlad jim opravdu nesvědčí. Jsou to rostliny s kompaktní růžicí.

Agave isthmensis

Obr. 9 – Agave isthmensis

Agave isthmensis cv. “Ohi Raijin Shiro Nakafu“ – na závěr opravdu trpasličí, vzácný a nádherný kultivar A. isthmensis pocházející opět z Japonska. Jeho velikost nepřesahuje 10 cm a odnože vyrůstají z axil listů. Listy jsou nádherně zbarvené a rostliny rostou velmi pomalu. Starší rostliny pak tvoří trsy. Rostliny se také vyskytují pod názvem Agave isthmensis „Mediopicta Alba“.

Agave isthmensis cv. “Ohi Raijin Shiro Nakafu“

Obr. 10 – Agave isthmensis cv. “Ohi Raijin Shiro Nakafu“

Agave v mojí sbírce (1)

Pohledy do sbírky Michala Rece 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7| 8 | 9 | 10 | 11

 zpět
Autor textu a fotografií:
Ing. Michal Rec
michal.rec(zav)carciton(tečka)cz
Spolek kaktusářů Olomouc

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630