Zamykání sezóny 2018

Kaktusářská sezóna tohoto roku je z moci mě svěřené, oficiálně ukončena.
Tomu, kdo bude přistižen při jakékoli činnosti kaktusářské, budou zabaveny všechny pinzety, peány, nože roubovací a veškeré další kaktusářské potřebnosti!


(Tento článek píšu v polovině října, venku je nádherných 25 stupňů, ve skleníku s otevřenými okny 34. Až se nechce věřit, že za týden či dva, můžou přijít chladné dny s deštěm, či dokonce sněhem. Ale ty menší kaktusy jsem přece jen ještě zalil. Výsevy, které se v miskách už příliš těsnaly, jsem přepikýroval a po obědě půjdu přesazovat. Nikde to ale na mě neříkejte.)

Poslední sobotu v září proběhlo v Chrudimi Zamykání sezóny. Akce, kterou asi netřeba představovat. Toto Zamykání bylo jubilejní, již třicáté. Už v pátek proběhla v kavárně U Lávky schůze Společnosti českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů a schůze redakční rady časopisu Kaktusy.

Schůze SČSPKS, foto Jan Gratias.

Schůze SČSPKS, foto Jan Gratias

Večer se pak kaktusáři družili na zahrádce u Pavlíčků při skvělém pivečku z poctivého rodinného pivovárku pana Peška. Královny Elišky, tak se toto pivo jmenuje, se vypilo v pátek a sobotu na 400. A k tomu se opeklo 50 kilo domácích klobás pana Remeše z Bylan.

O Královnu Elišku se staral můj švagr Láďa.

O Královnu Elišku se staral můj švagr Láďa.

Luďek, náš dvorní opékač.

Luďek, náš dvorní opékač.

Krásné paní prodavačky.

Krásné paní prodavačky.

V sobotu, už od časného rána, přiváželi prodejci své zboží na nevětší burzu. Počasí nám přálo, prodejci mohli parkovat na trávě blízko vchodu do budovy a tak se už před osmou burza hemžila kupujícími, i když oficiální začátek je psán až na devátou.


Na burze bylo prodáno rekordních 1200 vstupenek. Každoročně slýchám různé reakce kupujících. Jeden říká „Letos je mnohem více lidí než obvykle.“ Jiný zase „Tak málo lidí jsem tu ještě nezažil, to Zamykání jde pěkně do kopru.“ To asi podle toho, v jakou dobu se dotyčný na burze nachází. Jsou chvíle, kdy je volněji, jsou ale i chvíle, kdy lze burzou projít jen stěží.

Filip Jelínek, jeden ze spokojených prodejců. Plzeň.

Filip Jelínek, jeden ze spokojených prodejců. Plzeň.

Tak už to prostě v Chrudimi na burze bývá, a dokud nás budete poctívat svou přítomností, tak tomu i bude. Počet návštěvníků se ustálil na tisíci, plus mínus padesát. Jen letos a loni bylo lidí výrazně víc, což přičítáme státnímu svátku, který připadl na pátek. Věřím, že po burze byli spojeni jak prodejci, tak kupující. Sortiment nabízeného zboží byl opravdu široký.

Pavlíčci u vchodu na burzu.

Pavlíčci u vchodu na burzu.

Odpoledne, v chrudimském kinosále bylo předáno prestižní ocenění ZLATÝ ALBERTO.

Keramická plastika „ZLATÝ ALBERTO“, foto Jan Boháček.

Keramická plastika „ZLATÝ ALBERTO“,
foto Jan Boháček.

Za místní spolek kaktusářů a za Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů ho předal prezident Společnosti Jaroslav Vích.

Předseda SČSPKS Jaroslav Vích při předávání ocenění, foto Jan Boháček.

Předseda SČSPKS Jaroslav Vích při předávání ocenění, foto Jan Boháček.

Oceněným pro rok 2018 se stal pan PhDr. Rudolf Slaba.

PhDr. Rudolf Slaba, „ZLATÝ ALBERTO“ pro rok 2018, foto Jan Gratias.

PhDr. Rudolf Slaba, „ZLATÝ ALBERTO“ pro rok 2018,
foto Jan Gratias.

Po předání ceny následovaly hezké přednášky pánů Rudolfa Slaby, Igora Drába, Luboše Hojného, Jar. Šnicera, Jar. Vícha, Gřegoře Matuszewského a Petry Tvrdíkové. Přednáška posledně jmenované byla zvláště povedená, i když nás potrápila technika a videa vložená mezi obrázky se správně nezobrazovala. Slibujeme ale, že na příští sympozium přizveme odborníka na PC techniku, a že přednáškové shov bude preciznější.

Večer pak jako obvykle Countrybál s živou hudbou. Opět velmi vydařený zvláště díky skupině Plzeňáků. Zatančili jsme i zazpívali, veselo bylo. V neděli ráno na zahrádce u Pavlíčků zavoněla česnečka. Výborná to věc na spravení žaludku.

Milí čtenáři, za rok se těším na shledanou.
Karel Pavlíček - předseda spolku kaktusářů Chrudim

 zpět
Autor textu
Karel Pavlíček

karelpavlicek(zav)seznam.cz

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630