Kája Mařík 80
Vyšlo ve Zpravodaji klubu kaktusářů Plzeň 4/2018

Dne 19. září 2018 oslavil náš velký kamarád Karel Mařík krásné jubileum 80 let. Vyučil se valcířem, pak si dodělal strojní průmyslovku. Pracoval na Ostravsku, ve FN Plzeň, jako správce léčebny v Janově a jako jednatel vodohospodářské firmy REVOS v Rokycanech.

Karel Mařík ve svém skleníku, Janov

Karel je člověk s obrovským sběratelským nasazením a velikým přehledem. K jeho zálibám patří filatelie, filokartie (sbírání pohlednic) a je autorem a spoluautorem asi pěti knih, např. Radnicko. Je turista a značkař - získal odznak zlatého turisty. Působil i jako hudebník (bubeník) a hlavně je velký sběratel kaktusů a sukulentů.

Na začátku kaktusaření u něj byla veliká síla a chuť po novém a nepoznaném. Vše umocňovalo zřízení, které nikoho moc daleko nepustilo. Dnes je to pro mladé těžko popsatelná doba. Tehdy i americké rostliny byly něco podezřelého.

Karel je jedním ze zakládajících členů kaktusářského spolku nejen v Rokycanech (1963), ale také v Plzni. Již předtím byl členem kroužku kaktusářů při Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Dlouhá léta byl tvůrčím předsedou v Rokycanech. Za jeho působení se začalo jezdit na dvoudenní zájezdy po sbírkách a po otevření hranic i do německých botanických zahrad.

Jeho oblíbenými rody jsou Lobivie, Parodie, Copiapoe, Mediolobivie. Kájova sbírka bývala umístěna v pronajatém skleníku Léčebny Janov. Dnes má skleníček před domem v zahradě.

Na podzim se pravidelně pořádá třídenní sympozium na Šumavě, jehož je Kája zakladatelem, vyniká zde také v kuchyňské směně. Moc hezké posezení pořádá každoročně pro kamarády kaktusáře u svého krbu zvaného Aurora.

Za neskutečný kus práce pro klub a pro kaktusaření patří Karlovi obrovský dík. Za to vše mu moc děkujeme a přejeme do dalších let hlavně mnoho zdraví a nepřestávající sběratelský zájem.

Kamarádi z výboru Klubu kaktusářů v Rokycanech

zpět

Luboš Kanca
laabus(zav)seznam-t-cz

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630