Nová kniha Ladislava Horáčka: Moje latinská Amerika

V pořadí již třetí kniha tohoto známého cestovatele a kaktofila. Tentokrát je zaměřena trochu jinak. Pojednává o všech státech latinské Ameriky, které navštívil. Měl jsem to štěstí být s ním na těchto cestách více než dvacetkrát, tak mnoho příběhů, pocitů i nálezů mohu náležitě pochopit i ocenit.

Největší prostor v knize zaujímají dvě Láďovi lásky: Mexiko a Bolívie. Oba státy opakovaně navštívil více než padesátkrát. Po charakteristice jednotlivých států následuje velká a pestrá plejáda kvalitních fotografií kaktusů a jiných rostlin, často i nesukulentních. Velký prostor je věnován i přírodních krásám a zvláštnostem jednotlivých států. Nechybí představení původních obyvatel, jak žijí v současnosti, jak se baví i pracují. Za zmínku stojí i fotky kulturních památek starých indiánských kultur, kterých je v uvedených státech nepřeberné množství. Hned v úvodu knihy je fotka Ládi, když před neuvěřitelnými 28 roky jako jeden z prvních Čechoslováků začínal cestovat po zemích kaktusům zaslíbených. Málo kdo si ho již takto pamatuje…

Další část knihy pojednává o expedicích do Peru, Argentiny a Chile. Všechny tyto cesty jsem měl to štěstí s ním i absolvovat. A věřte, že to byl vždy úžasný zážitek! Po charakteristice jednotlivých států, včetně jejich historie vždy následuje plejáda fotek přírody, lidí, živočichů i zajímavých rostlin. Nechybí fotky místních lidí, velkých měst i prostých vesniček. Právě tento velký kontrast dělá z knihy hodnotnou publikaci, zobrazující ten pravý a nefalšovaný život plný kontrastů. To je ta pravá tvář latinské Ameriky.

Posledními dvěma státy, které Láďa navštívil, již jen v doprovodu své manželky Nadi, jsou Kuba a Panama. Zde byli na dovolených, ale i tam fotil přírodu, lidi a jejich život.

Knihu lze doporučit všem, co rádi cestují a poznávají něco nového, krásného. Věřte, že více než 250 stránek textu i fotografií vám dá minimálně inspiraci i ponaučení. Doporučená prodejní cena 300 Kč je vskutku jen symbolická.

zpět

S pozdravem
Pavel Heřtus

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630