Escobaria missouriensis (Sweet) D.R. Hunt

Titulní druh byl svého času uváděný v rodu Neobesseya, přestože prošel i rody Coryphantha, Mammillaria i dost exotickým rodem Neomammillaria.

Escobaria missouriensis v. caespitosa, Montgomery

Escobaria missouriensis v. caespitosa, Montgomery

První popis byl publikován už v roce 1826: Mammillaria missouriensis Sweet, Hort. Brit., 171. 1826. Nalezneme jej i pod těmito synonymními jmény:

Coryphantha missouriensis (Sweet) Britton et Rose v NL Britton a A. Brown
Coryphantha missouriensis v. caespitosa (Engelm.) L. Benson
Coryphantha missouriensis v. robustior (Engelm.) L. Benson
• Coryphantha similis (Engelm.) Britt. et Rose
Escobaria missouriensis ssp. navajoensis Hochstätter
Escobaria missouriensis var. caespitosa (Engelm.) D.R. Hunt
Escobaria missouriensis var. missouriensis (Sweet) D.R. Hunt [superfluous autonym]
Escobaria missouriensis var. robustior (Engelm.) D.R. Hunt
Escobaria missouriensis var. similis (Engelm.) NP Taylor
Mammillaria roseiflora (Lahman) Weniger
Mammillaria similis Engelm.
Mammillaria similis var. robustior Engelm.
Neobesseya missouriensis (Sweet) Britt. et Rose
Neobesseya wissmannii (Hildmann ex K. Schum.) Britt. et Rose
Neomammillaria similis (Engelm.) Britt. et Rose

Escobaria missouriensis DJF 1671

Escobaria missouriensis DJF 1671

V tomto příspěvku nehodlám diskutovat o správnosti poněkud kontroverzní systematiky, ale zaměřím se jen na typovou formu Escobaria missouriensis. Ta je stejně odolná vůči mrazu, jako rostliny z okruhu Escobaria vivipara, ale oba druhy se od sebe rozhodně liší. Barva květů, plody i semena jsou jiné, také pokusy křížit náš druh s Escobaria vivipara byly marné. Ovšem druhy a formy ve skupině E. vivipara se kříží velmi ochotně, a často vidím, že čistota jednotlivých forem ve sbírkách v Evropě je bohužel sporná. Nejbližší příbuzní k Escobaria missouriensis jsou E. asperispina a také E. cubensis, kterou mezi mrazuvzdorné samozřejmě nelze zahrnout.

Escobaria missouriensis v. caespitosa, Washington

Escobaria missouriensis v. caespitosa, Washington

Vraťme se k titulní hrdince.
Oblast jejího výskytu je velmi široká, táhne ve státech USA od Arizony, přes Colorado, Montana, Nebraska, New Mexico, North Dakota, Oklahoma, Jižní Dakota, Texas, Utah a Wyoming. Jak jméno napovídá, tento druh roste často podél řeky Missouri, do výšky 1800 m n. m. Rád vyhledává terén se suchou stepní trávou a nízké plošiny vápencové jílovité půdy, často v doprovodu borovic a jalovců.

Escobaria missouriensis

Escobaria missouriensis

Stonky jsou jednotlivé i trsovité, ve východních populacích dosahují šířky 3,5-5 cm a až 5 cm na výšku, kde v suchém období zatáhnou a jsou ploché, téměř v rovině terénu. Trsovité rostliny mohou v polštáři dosáhnout šířky až 30 cm.

Escobaria missouriensis

Escobaria missouriensis

F5 – Escobaria missouriensis 06

Bradavky mohou být až 2,5 cm dlouhé, v mladých areolách mírně chlupaté, areoly nesou 6-20 trnů o délce 4-16 mm a 0-3 trny středové, 8-20 mm na délku. Barva trnů kolísá mezi bílou až světle hnědou. Kořeny jsou silné, silně větvené.

Květy až 5 cm široké, velmi variabilní barvy od světle zeleno-žluté do žluto-zelené, uprostřed okvětních lístků se objevuje světle růžová barva mědi. Plody 1-2 cm velké, v oranžové až červené barvě, přetrvávají od podzimu do pozdního jara, jsou jedlé s nakyslou chutí. Semena černá, 1 mm velká.

Escobaria missouriensis

Escobaria missouriensis

Pěstování tohoto kaktusu je jednoduché, pokud dodržujeme několik pravidel. Musíme si v první řadě uvědomit, že je to kaktus pro otevřenou větrnou plochou krajinu, a tak snahy o pěstování ve vlhkém, uzavřeném skleníkovém prostředí jsou odsouzeny k neúspěchu, a to i v případě, že rostlina nějak přežije. Pak můžeme zapomenout na kvetení, každá zálivka, a to zejména v letních vedrech, může utěsnit rychlý zánik rostliny. Můžeme doporučit pěstování na skalce nebo i v kontejnerech, ale vždy v otevřeném prostoru.

Escobaria missouriensis

Escobaria missouriensis

Dobře drenážovaná skalka pokrytá podzimními plevely a zimní šedou zelení je pro tento kaktus ideálním místem. Kořenový systém může růst bez omezení, opravdu, toto je zlaté pravidlo. Většina mrazuvzdorných kaktusů vyžaduje dostatečný prostor pro kořeny, potom i vydatně odnožuje a bohatě kvete. Podkladem musí být dobře propustný substrát s velkou příměsí podílů minerálního typu, např. štěrku, keramzitu, lávy, rozbité cihly, v podílu nejméně 70 %, zbytek je půda – s listovkou (nejlépe vyhovuje buková nebo březová), dobrý je přídavek vápence, také popele z tvrdého dřeva, což přináší bohatství minerálů.

Severní populace tolerují zimní teploty, jak je uvedeno v literatuře, až do -45°C, já jsem u svých rostlin bez problémů zaznamenal nejnižší teplotu -34°C.

Escobaria missouriensis

Escobaria missouriensis

Jestli je nějaký problém pěstování v našem klimatu, pak to může být příliš mnoho podzimního vlhka. Tomu můžeme předejít, že koncem září pořídíme nad rostlinami průhlednou stříšku, s dobrou možností proudění vzduchu.

Další informace o Escobaria missouriensis lze číst na skvělém webu Gabo Vereše

zpět

Autor Piotr Modrakowski
piotr.modrakowski(z)gmail(t)com
volný překlad podle článku
v polském časopisu Kaktusy i inne (pdf)

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630