Pozvánka na výstavu sukulentů v Brně 2018
Botanická zahrada Masarykovy univerzity

Skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (roh ulic Kotlářské a Veveří) v září znovu přivítají výstavu sukulentů, kaktusů, tilandsií a dalších epifytních rostlin. Tentokrát potrvá od 7. do 14. září 2018 vždy od 9:00 do 17:30 hodin. Pořadatelé opět představí sukulentní rostliny z nejrůznějších koutů světa v jejich tvarové rozmanitosti a mnohotvárnosti.

Pohled na výstavní expozice

Pohled na výstavní expozice

Větší prostor letos vystavovatelé věnují rostlinám pocházejícím z jihu Afriky a Madagaskaru, které doplní sukulenty z Mexika a dalších částí světa. Návštěvníci si mohou prohlédnout například unikátní kolekci různých druhů stapéliovitých P. Hanáčka, část sbírky J. Glosera nebo B. Vrškového, kteří své výpěstky obvykle vystavují jen na této výstavě. Zastoupeny také budou populární rostliny s kaudexy a pachykauly. Své výpěstky a přebytky přivezou mimo již výše zmíněných pěstitelů další specialisté, např. P. Heřtus, M. Marčák, O. Potyka, M. Rec, D. Sedláček, manželé Tomandlovi, S. Typovský nebo J. Urbánek.

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Specializovaní pěstitelé z Moravy, Čech i Slovenska a odborníci z Botanické zahrady Masarykovy univerzity vystaví téměř 500 rostlin. Od unikátních afrických a madagaskarských sukulentů, „živých kamenů“, rarit rodů Adenia, Avonia, Bursera, Commiphora, Conophytum, Gasteria, Haworthia či Lithops po různorodou mexickou flóru včetně kaktusů a jiných exotických rostlin.

Výstavní expozice - rod Conophytum

Výstavní expozice - rod Conophytum

Zvláštností výstavy bude kolekce různých sukulentů tvarovaných a pěstovaných jako bonsaje. V souvislosti s tím návštěvníci uvidí také doprovodnou výstavu fotografií Ivany a Jiřího Jandových na téma „Sukulenty jako bonsaje“.

 

Kolekce kaktusů

 

Poster Stapelie

Výstava je ojedinělou příležitostí vidět na jednom místě množství rodů a druhů sukulentů
z nejrůznějších čeledí a světadílů v kulturním prostředí Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno, která se na akci se významně podílí. Vstupenky umožňují prohlídku všech jejích expozic. Děti, studenti a senioři mají slevu na vstupném.

Výstavní stoly se sukulenty

Výstavní stoly se sukulenty

Protože jde o výstavu prodejní, mohou si zájemci doplnit svoje sbírky o nové rostliny za velmi přijatelné ceny. Nabízen bude široký sortiment semenáčů i dospělé sbírkové exempláře (sukulenty včetně kaktusů aj.) z přebytků pěstitelů včetně rarit.

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Úlohou výstavy je také osvěta – proto nebude chybět například ukázka odborné literatury. Přítomní pořadatelé (manželé Tomandlovi) poskytnou zájemcům pěstitelské rady a pro skupiny, např. zájezdy a školní třídy, zajistí průvodce výstavou s populárně vědeckým výkladem. Fotografie z minulých výstav jsou umístěny na webových stránkách www.sukulentar.cz.

Výstavní expozice sukulentů

Výstavní expozice sukulentů

Výstavní expozice sukulentů

Výstavní expozice sukulentů

8. 9. 2018 bude v parčíku PřF u výstavních skleníků probíhat populární burza minerálů a fosílií.

Doprava: Pěšky z centra Brna cca 15 minut, tramvají č. 12 z hlavního autobusového nebo vlakového nádraží, výstup na Konečného náměstí přímo u vchodu do botanické zahrady, doba jízdy 10 až 15 minut. Autem – parkování například na parkovišti u Právnické fakulty MU na Veveří, potom pěšky 5 minut k botanické zahradě.

Na Vaši návštěvu se těší pořadatelé.

Skleníky botanické zahrady

Skleníky botanické zahrady

Ilustrační fotografie jsou z minulých výstav sukulentů v Brně.

zpět

Kontakt na organizátora výstavy:
Adolf Tomandl
tel. 739 965 177
nebo 582 338 360 (po 20 hodině)
E-mail: atomandl(at)seznam(dot)cz
www.sukulentar.cz  

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630