Březen 2018 ve sbírce u Pavlíčků

Celá zima veškerá žádná, a pak nám najednou přeskočila z února do března, a mrzne celý den a noc, i v úředním jaru. Ale v teplém skleníku dělá radost množství poupat, a postupem jara i květů, některé si tedy předvedeme.

Echinofossulocactus pentacanthus PP 408, Tula, Tam.

Echinofossulocactus pentacanthus PP 408, Tula, Tam.

Začneme zajímavostí, však už vloni v novinách byla – ale bez kvítku. Echinofossulocactus pentacanthus PP 208, ze semínek poblíže městečka Tula v Tamaulipas. Je to mutace, nebo chiméra? – nevím. Ale zajímavost určitě. O té lokalitě, odkud tahle zvláštnost pochází, hezky píše na svém webu Petr Antálek, viz E. pentacanthus. Okolo Tuly se ovšem běžně najdou rostliny s větším počtem okrajových trnů. To svědčí o tom, že jméno pentacanthus je jen podmnožinou z množiny E. dichroacanthus.

Echinocereus rosei BW 063

Echinocereus rosei BW 063

Jako první z echinocereusů vykvetl E. rosei. I o této rostlině už byla v novinách zmínka. Z jedné porce semen jsou obě tyto rostliny, s rozdílnou barvou květů. Pocházejí ze sběru pana Bluma, BW 063.

Echinocereus rosei BW 126

Echinocereus rosei BW 126

Druhá kytička je té první hodně podobná, taktéž Blumův sběr – BW 126. Obě kytičky by měly dobře snášet mráz, já jsem to ale neriskoval. Proto také (v teplejším zimování ve skleníku) vyrašily květy tak brzy.

Echinofossulocactus crispatus N 83.001

Echinofossulocactus crispatus N 83.001

Nyní se podívejme na dva obrázky z foťáku Jardy Záhory, moc hezké fotky byly pořízeny v mé sbírce při jeho návštěvě. První je skupina Echinofossulocactus crispatus N 83.001. Zajímavé je, že květy rostliny vlevo nahoře kouzelně voní, snad trochu vanilkou, zatímco ostatní nikoliv.

Pachypodium succulentum var. griquense

Pachypodium succulentum var. griquense

Na druhém obrázku je Pachypodium succulentum var. griquense, už dost velkou rostlinu jsem koupil před 30 lety od pana Speckse. Dnes už je to impozantní rostlina s krásnými květy.

Echinofossulocactus erectocentrus GL 89.3 Aramberri, Nuevo Leon

Echinofossulocactus erectocentrus GL 89.3 Aramberri, Nuevo Leon

Jarní kvetení v naší sbírce, to jsou vedle echinocereusů zejména fosuláče. Na obrázku je Echinofossulocactus erectocentrus GL 89.3 Aramberri, Nuevo Leon.

Mammillaria giselae, Hans Daniel

Mammillaria giselae, Hans Daniel

Závěr dnešního povídání patří drobné mamilárce, ta dělá postupem času trsy tělíček s desítkami drobných květů. Mammillaria giselae (ze skupiny kolem M. schiedeana).

A ještě poznámka na konec. S pomocí ing. Jar. Záhory CSc. otevíráme už v tomto vydání novou stálou rubriku – Rod Echinofossulocactus v přírodě i v kultuře. Jaroslav je jedním ze znalců, zaměřených na tuto skupinu kaktusů.

Tak zase příští měsíc – Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630