Únor 2018 ve sbírce u Pavlíčků

Konec února, když už už jsme za rohem cítili jaro, po té zimě nezimě, najednou udeřily kruté poklesy pod -10 °C. V půlce března budu sundávat fóliový kryt z vytápěných stolových skleníků, tak jsem zvědav, co pod makrolonovými víky uvidím. Ve skleníku je to ovšem pohoda. Začátkem března je už sluníčko dost vysoko, takže teploty po poledni vystupují ke čtyřicítce.

Vytápěné stolové skleníky

Vytápěné stolové skleníky

Festival květů nám představuje miska plná Turbinicarpus, krásné kytičky, které jsem získal nedávno, ještě se jmenovkami Pelecyphora valdeziana a pseudopectinata. Oba druhy na obrázku lze snadno odlišit, pseudopectinata – s podlouhlými bradavkami (pectinatus = hřebínkovitý), a valdezianus – tj. ten s areolkami kulatými.

Turbinicarpus pseudopectinatus a T. valdezianus

Turbinicarpus pseudopectinatus a T. valdezianus

Aztekium valdezii – kvetly mi 4 kytičky, šmrdlal jsem štětečkama všech hustot a velikostí, ale nezdálo se mi, že by se na nich pyl uchytil. Teď jsem je zkusil kartáčovat, a ve vatě na temínku se objevily desítky semínek. Vypadá to, že brzy bude semen plná Evropa – a přiznejme si – je to absolutně ideální (a asi jen jediná) ochrana přírodních populací. I když – A. valdezii je díky svému umístění na strmých stěnách kaňonu před „drancováním“ komerčních firem dostatečně chráněno. Také odlehlost lokalit od sjízdných cest v ochraně hraje svou roli, ne každý se na cestu korytem řeky odváží, ne každý se sem dostane v době, kdy je hladina i pro čtyřkolku sjízdná.

Aztekium valdezii

Aztekium valdezii

Jen jako zajímavost – objevil jsem nabídku semen na jednom z čínských webů, objednal jsem 5 porcí po 0,2 dolarů, dorazilo mi asi 1000 zrnek (asi za 30 Kč celkem). Pokládám to za špatný vtip, včera jsem to vysel – úspěch nečekám, takže zklamání nehrozí.

Lobivia wrightiana chilensis KK 641

Lobivia wrightiana chilensis KK 641

Kupodivu – objevil se teď hezký květ na Lobivia wrightiana chilensis KK 641, kytička byla u vrcholu skleníku, na nejteplejším místě. Proto asi své kvetení o pár týdnů urychlila.

Escobaria cubensis

Escobaria cubensis

Kvete mi teď několik Escobaria cubensis, není jim ani rok, ale na dobré podložce Ferocactus glaucescens některé kytky dělají divy. Letos jich pár stovek hledám po všech pěstírnách v Evropě, marně. Kdyby někdo z čtenářů uměl pomoci – určitě bych dobrou radu ocenil. V plném květu jsou teď Mammillaria perezdelarosae andersoniana PP 1353. Množství poupátek na každé malé hlavičce ukazuje výkonnost této něžné miniaturky.

Mammillaria perezdelarosae andersoniana PP 1353

Mammillaria perezdelarosae andersoniana PP 1353

Poslední obrázek představuje Turbinicarpus pseudopectinatus, zasazený do substrátu, který odvětrává z kopce zvaného Bílá Hora u Karlových Varů. Mexické kytky v něm rostou velmi kompaktní, s bohatým kořenovým systémem, jak nakonec dosvědčuje roztrhnutý květináč. Škoda, že to nemám blíž.

Turbinicarpus pseudopectinatus

Turbinicarpus pseudopectinatus

Nastává březen. Majitelé netopených skleníků ještě se stěhováním nespěchají, kdo ví, čím nás ještě rozháraná matka příroda překvapí. Ovšem ti, kteří mohou přitopit aspoň na těch +5, ti už určitě neváhají, a přenášejí své kytičky na blahodárné světlo. A je se zase na co těšit. Něco vyfoťte, a prostřednictvím rubriky „Foto měsíce“ se pochlubte i ostatním kaktusomilům.

Hurá. Jaro už je tady!
Tak zase příští měsíc – Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630