Cesta za Mammillaria hermosana

V roce 2016 naše cesta Mexikem směřovala více na západ, než je obvyklé, konkrétně do státu Zacatecas. Jedním z důvodů byla právě nedávno popsaná Mammillaria hermosana (2014). Za Moctezumou se krajina začala měnit v jednu velkou rovinu. Na pozemcích se tu obvykle pase dobytek, nebo něco pěstuje. Naše cesta směřovala do Municipio Villa de Cos. Za vesničkou Hernández byla nutná „čůrací“ zastávka. Zápach chcíplého psa a všudy-přítomný komunální odpad mě utvrzoval, že tady hledat kaktusy asi nemá cenu. Jaké bylo ovšem překvapení, když Jirka M. objevil první Echinomastus, konkrétně se jednalo o E. unguispinus v. laui.

Echinomastus unguispinus v. laui, Hernández, San Luis Potosí (foto H. Sikora)

Obr. 1: Echinomastus unguispinus v. laui,
Hernández, San Luis Potosí (foto H. Sikora)

Brzo jsme nacházeli další kytky, např. C. poselgeriana, E. horizonthalonius, F. latispinus, ad. Zajímavá byla přítomnost Coryphantha macromeris, která se zde nacházela na hranici areálu svého výskytu. Zamířili jsme po silnici Zacatecas – Saltillo k vesničce Vista Hermosa. Cestou jsme měli ještě jeden tip u El Rucio, bohužel to byla mylná informace a tak jsme pouze bloudili křovím, kde nebyl ani trn. Každopádně milá krajinka a příjemný nocleh nám to vše vynahradil. Další den jsme již směřovali na známou lokalitu u El Encino.

Pohled na krajinu výskytu Mammillaria hermosana, Zacatecas (foto J. Musil)

Obr. 2: Pohled na krajinu výskytu Mammillaria hermosana,
Zacatecas (foto J. Musil)

Zkusili jsme první kopeček, který nám padl do oka. Našli jsme pár zajímavých kytek, např. pěkný Echinofossulocactus, nejspíš violaciflorus nebo dichroacanthus (podle J. Záhory). Po chvilce jsme nalezli i první Mammillaria hermosana.

Mammillaria hermosana, El Encino, Zacatecas (foto H. Sikora)

Obr. 3: Mammillaria hermosana, El Encino, Zacatecas (foto H. Sikora)

Mammillaria hermosana, El Encino, Zacatecas (foto H. Sikora)

Obr. 4: Mammillaria hermosana, El Encino, Zacatecas (foto H. Sikora)

Když nám trochu padla do oka, brzo jsme našli další. Jenže na to, že nás bylo celkem sedm, tak jsme asi po dvou hodinách našli jen šest rostlin. Pokračovali jsme na sever. Natěšení z nálezu jsme brzo udělali další zastávku. Hned u cesty nás potěšila kvetoucí N. conoidea, což na říjen není moc obvyklé. Nacházeli jsme další rostliny, jako M. chionocephala, E. pectinatus nebo první na této cestě Thelocactus hexaedrophorus.

Thelocactus hexaedrophorus, Felipe Carrillo Puerto, Zacatecas (foto H. Sikora)

Obr. 5: Thelocactus hexaedrophorus, Felipe Carrillo Puerto,
Zacatecas (foto H. Sikora) 

Echinocactus horizonthalonius, Felipe Carrillo Puerto, Zacatecas (foto H. Sikora)

Obr. 6: Echinocactus horizonthalonius, Felipe Carrillo Puerto,
Zacatecas (foto H. Sikora)

Milovníky E. horizonthalonius by jistě potěšily místní, krásně vytrněné, rostliny. Po chvilce ale někdo z nás prohlásil: „Tady je hermosana taky!”. Sklonili jsme hlavy, zarazili oči více do země a po krátké době jsme nalezli poměrně značné množství těchto rostlin. Právem jsme si označili lokalitu jako „plzeňskou“.

Mammillaria hermosana, Felipe Carrillo Puerto, Zacatecas (foto J. Musil)

Obr. 7: Mammillaria hermosana, Felipe Carrillo Puerto,
Zacatecas (foto J. Musil)

Mammillaria hermosana + mexické peso, Felipe Carrillo Puerto, Zacatecas (foto H. Sikora)

Obr. 8: Mammillaria hermosana + mexické peso, Felipe Carrillo Puerto,
Zacatecas (foto H. Sikora)

Mammillaria hermosana (Linzen, Hoeve et Mart.-Aval.), byla dříve známá jako M. schrottii, distribuována v evropských sbírkách okolo roku 1988. Jedná se o malý druh rodu Mammillaria patřící do skupiny M. lasiacantha, s kterou je snadno zaměnitelná. Hlavní odlišnost je zejména v plodech, které jsou ukryté hluboko v těle rostliny, mnohdy v úrovni terénu, v době sucha i pod, zatímco M. lasiacantha červené plody vystrkuje ven. Autoři nového popisu, Linzen, Hoeve et Martínez-Ávalos, umístili tento druh do série Herrerae spolu s Mammillaria sanchez-mejoradae a Mammillaria roemeri. Podle informací Miloslava Hájka, ale i tyto rostliny nakonec vytlačují plody ven jako M. lasiacantha. Možná je to dáno napitím rostliny. Nakonec to s tou příbuzností k M. roemeri a sanchez-mejoradae není stále tak jisté a příbuznost bude možná ještě předmětem zkoumání.

Mammillaria hermosana JV 216, La Abundancia, Zacatecas (foto J. Valoušek)

Obr. 9: Mammillaria hermosana JV 216, La Abundancia,
Zacatecas (foto J. Valoušek)

Echinocactus horizonthalonius JV 215, La Abundancia, Zacatecas (foto J. Valoušek)

Obr. 10: Echinocactus horizonthalonius JV 215, La Abundancia,
Zacatecas (foto J. Valoušek)

Prvotní popis mluví o dvou populacích s poměrně malým počtem. Typová lokalita se nachází v Municipio Villa de Cos, Zacatecas, u zmiňované vesničky Vista Hermosa, nebo Puerto Madero, další dvě asi 60 km východně v Municipio Mazapil. Ani pro české kaktusáře není tato rostlina zcela neznámá. Ještě než v roce 2014 vyšel popis M. hermosana, skupina ve složení Jiří Valoušek, Roman Čermák a Zdeněk Vaško našli tuto malou mamilárii poblíž osady La Abundancia a Carril El Fresno.

Mammillaria hermosana, Carril El Fresno JV 214, Zacatecas (foto J. Valoušek)

Obr. 11: Mammillaria hermosana, Carril El Fresno JV 214,
Zacatecas (foto J. Valoušek)

Echinocactus horizonthalonius JV 213, Carril El Fresno, Zacatecas (foto J. Valoušek)

Obr. 12: Echinocactus horizonthalonius JV 213, Carril El Fresno,
Zacatecas (foto J. Valoušek)

Tato rostlina byla zprvu přiřazována k M. gasseriana. Diskuze na toto téma se oživila v roce 2012 na plzeňském fóru. V roce 2013 navštívila lokalitu další česká skupina a v té době se již začala tato rostlina šířit i do našich sbírek pod označením VZD 1181 El Encino.

Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Obr. 13: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Obr. 14: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Obr. 15: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Tato lokalita se nachází asi 20 km severozápadně od Vista Hermosa. Později byla ovšem nalezena další místa, např. u San Felipe. Plzeňská výprava pak posunula hranice ještě severněji, až k Felipe Carrilo Puerto. Z výše uvedený informací vyplývá, že se jedná o druh rozšířený na poměrně velkém území. Dá se předpokládat, že budou existovat i další místa.

Jedná se o malé rostliny dorůstající průměru max. 3,5 cm. Charakteristické jsou její pektinátní trny, které chrání rostlinky před ostrým sluncem, a v zimě naopak před mrazem. Velmi atraktivní jsou bílé květy se středovým růžovým proužkem. Kvete brzo z jara. V době sucha se obtížně hledá, jelikož se zatahuje do země, někdy i pod úroveň terénu. To potvrzují i informace další české skupiny z května 2017, kdy na původní lokalitě u La Abundancia a El Encino nenašli jedinou rostlinu. To by byla ovšem ta lepší zpráva, druhou možností je, že rostliny někdo vysbíral.

Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Obr. 16: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Obr. 17: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Mammillaria hermosana se zatím řadí v našich sbírkách spíše mezi ty vzácnější. Slovo „hermosana“ je odvozeno podle nedaleké vesničky Vista Hermosa. Znamená rovněž v překladu – hezká, pěkná, krásná. Vzácnost je ovlivněna zejména nedostupností semínek. Jsou asi 1 mm velká a dobře ukrytá v těle rostliny. Dostat se k nim není úplně snadné, a pokud se to povede, není jich moc. Musíme být přitom velmi opatrní, abychom nepoškodili rostlinku. Klíčivost je poměrně dobrá, rozhodně lepší než např. u M. theresae. Rostlinky dobře rostou na vlastních kořenech, přestože původní zdroje tvrdily, že M. schrottii je obtížně pěstovatelný druh. Pro rychle namnožení je vhodné roubování, např. na Pereskiopsis, kde rychle narůstá a odnožuje.

Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Obr. 18: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Obr. 19: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto M. Hájek)

Obr. 20: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto M. Hájek)

Poděkování: Na závěr bych chtěl poděkovat Jiřímu Valouškovi, Zdeňku Vaško, Miloslavu Hájkovi a Jiřímu Musilovi za poskytnuté fotografie a informace k článku. Henryk Sikora,
KK Plzeň.


  Zdroje:
1. Linzen, Hoeve & Mart.-Aval. Mammillaria hermosana spec. nov. - ein neues Mitglied der Reihe Herrerae Lüthy (Mammillaria hermosana spec. nov. - a new member of series Herrerae Lüthy), Mitteilungsblatt des Arbeitskreises für Mammillarienfreunde, 38, 1/2014.
2. Mammillaria hermosana, Mammillaria of the Month, 09/2014 www.mammillaria.net/index.php/mamm-info/14-mamm-of-the-month
3. Mammillaria hermosana, 14 Nov. 2005, 05 Mar 2018. www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/32495/Mammillaria_hermosana
4. J. VALOUŠEK. Mammillaria hermosana. Fórum, KK Plzeň, 1/3/2012, kkplzen.eu/

zpět

Text: Henryk Sikora
Foto: Jiří Valoušek, Zdeněk Vaško,
Miloslav Hájek, Jiří Musil a Henryk Sikora
Plzeňské fórum www.kkplzen.eu

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630