El Retiro

K této lokalitě bych ještě rád doplnil jednu zajímavost. Když jsme v roce 2016 cestovali přes Coahuilu, všiml jsem si, že v oblasti, přibližně od San Pedro, přes El Hundido, Cuatro Ciénegas až po Ocampo, se nacházelo velmi mnoho uhynulých kaktusů. Pozoroval jsem, že oproti předchozí cestě, některé lokality značně prořídly. Bylo tu spousta mrtvých rostlin, zejména rodů Astrophytum, Echinocatus, Grusonia, Coryphantha, ad.

El Retiro, 5. února 2016

El Retiro, 5. února 2016,
(zdroj https://www.vanguardia.com.mx)

Ale abych vysvětli titulek…

El Retiro je název farmy, kde jsme odbočovali na Thelocactus lausseri. Pro lepší orientaci, je to někde mezi Ocampo a Cuatro Ciénegas. Povedlo se mi v archívech dohledat, že dne 5. února 2016, mezi 4 až 5 h ranní, byla zde naměřena teplota -17 °C. Pravděpodobně se jednalo jen o krátkodobý pokles, přesto docela extrémní. Část populace rostlin v širším okolí tuto teplotu nejspíš nevydržela. Doufejme tedy, že do budoucna nastanou příznivější léta a rostliny doplní své přirozené ztráty.

El Retiro, 5. února 2016

El Retiro, 5. února 2016,
(zdroj https://www.vanguardia.com.mx)

Otázkou však je, zda slovo „přirozené“ je relevantní. Stále častěji vědci hovoří o tom, že extrémní výkyvy teplot má na svědomí globální oteplování, neboli člověk.

Autor Henryk Sikora, Plzeňské fórum, www.kkplzen.eu

Pozn. Pavlíček: Stejný poznatek jsme získali s Liborem Kuntem také. V oblasti severně od Parras de la Fuente byly po celý týden teploty hluboko pod bod mrazu, a to i ve dne. Minima klesala po několik dní k -15 °C! Pohybovali jsme se tu asi měsíc nato, poškozené kaktusy jsme neviděli, ovšem na ostatních rostlinách mrazy znát byly.

El Retiro, 5. února 2016

El Retiro, 5. února 2016,
(zdroj https://www.vanguardia.com.mx)

zpět

Text
Henryk Sikora, Plzeňské fórum,
www.kkplzen.eu
Foto El Retiro, zdroj: https://www.vanguardia.com.mx

 
 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630