Splněný sen – Mammillaria luethyi

Asi všichni máme své tajné sny, svá přání, která se snažíme si splnit. Kaktusářská tajná přání budou asi u všech z nás cílit stejně – mít ve sbírce tu nebo onu vzácnou rostlinu, udělat perfektní výsev semen vzácných nebo obtížně pěstovatelných druhů, no a u kaktusářů – cestovatelů je to bezesporu přání vidět v přírodě konkrétní taxon.

Pohled na lokalitu Mammillaria luethyi

Pohled na lokalitu Mammillaria luethyi

Samotné pozorování vzácného či jinak výjimečného druhu na přírodním stanovišti je však finále, pomyslná třešnička na dortu, protože nejprve se musí ujíst korpus, který může občas pěkně dusit. V případě kaktusů se jedná o hledání dané lokality, které je v mnoha případech lopotné, strastiplné, bohužel, častokrát bezúspěšné. O to více si člověk váží toho, pokud se mu povede splnit si svůj sen.

První objevený exemplář Mammillaria luethyi

První objevený exemplář Mammillaria luethyi

V mém případě jsem měl velké štěstí, že jsem mohl vidět v Mexiku, ale i v jiných částech světa ty nejvzácnější rostliny na stanovišti, fotografovat je a laskat se s nimi. Dlouhou dobu však unikal pokoření bod nejvyšší – stonkem však nejmenší, sen nejtajnější – Mammillaria luethyi!

Porovnání dospělé Mammillaria luethyi s mincí o průměru 20 mm

Porovnání dospělé Mammillaria luethyi s mincí o průměru 20 mm

Na sklonku roku 2017 jsem měl vzácnou příležitost cestovat po Mexiku s partou skvělých lidí, která se domluvila předem, že si bude užívat plnými doušky Mexika a plnit si své sny a vzpomínat na více než čtvrtstoletí cestování po Mexiku. Mým cílem bylo vidět tuto mamilárii v přírodě nejen proto, že si splním onen kaktusářský sen, ale také proto, že se ponaučím, kde jsme dělali chybu při několika bezúspěšných hledáních této vzácné rostliny. Zárukou splnění mého snu byl Jarda Šnicer, se kterým jsem ji hledal bez úspěchu v roce 2009. Jarda, jakožto největší „hledač a objevovač“ kaktusů ji našel o pár let později a bylo tedy otázkou času, než se na lokalitu podívám spolu s ním (za což jsem mu po právu vděčen).

Pohled na část populace Mammillaria luethyi z pohledu předkloněného člověka

Pohled na část populace Mammillaria luethyi
z pohledu předkloněného člověka

Setkání s tímto drobínkem, s úžasným filigránským šperkem přírody, mě úplně ochromilo. Mammillaria luethyi je skvost, šlechta, před kterou je třeba pokleknout – a to před každou, pokud jí chcete kvalitně vyfotografovat (výjimkou je hrdý Milan Zachar fotografujíc i ty nejmenší rostliny „dlouhým“ teleobjektivem ve stoje). Tak milá „litko“ ještě jednou dík za splněný sen!

 zpět
Libor Kunte
kuntelibor(at)volny(dot)cz

 
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630