Prázdniny 2017 ve sbírce u Pavlíčků

Letošní prázdniny byly krásné, teplé, až dnes, kdy tento článek píšu, se hrozně ochladilo, ještě včera bylo o 15 stupínků víc. Mnoho sluníčka, mnoho květů i dost světla na focení. A tak Vám nejdříve předložím památeční rostlinu, kterou jsem hluboko před kotrmelcem získal od jubialnta, Dr. Jana Říhy.

Jan Říha

Jan Říha

Je to rostlinka ze semen, které on získal v dobách, kdy to žádní fachidioti tak nepočítali, při svých toulkách po mexickém státu Oaxaca – Coryphantha retusa, Mitla, Oax. Zatímco Honza oslaví 70, téhle kytičce bude dobrých 40. Moc si jí vážím, stejně jako Říhy. Takže nejdříve představím Říhu, kterého bez dovolení vyfotil a rozeslal po netu Pepík Bušek, jak se kochá výpěstky rajčat v místech, kde ještě nedávno piplal spousty kaktusů.

No a nyní ona rostlina – Coryphantha retusa Mitla, JR

No a nyní ona rostlina – Coryphantha retusa Mitla, JR

Další kaktus jsem vysel ze semen od Petra Pavelky, který má také nemalé zásluhy na tom, že se k nám rozšířilo mnoho druhů z Chile, které u nás předtím nebyly. Je to Pyrrhocactus spec, PV 1905.

Pyrrhocactus spec. PV 1905

Pyrrhocactus spec. PV 1905

Další parádnice má opět původ u českého cestovatele – Ládi Horáčka. Do svého deníku si jí zapsal pod číslem Sulcorebutia spec. LH 1084. Málo platné, české expedice přivezly do Evropy mnoho a mnoho krásných druhů. Však jen v Česku je podle posledního sčítání kolem 6000 vážných zájemců o tak ušlechtilou zálibu, kterou pěstování kaktusů bezesporu (i přes zavilé kladení překážek úřady), je.

Sulcorebutia spec. LH 1084

Sulcorebutia spec. LH 1084

Abych se i já se svým dovozem přidal mezi ty darebáky, v roce 1990 jsem brabence u Salinas v SLP okradl o trochu semen Echinomastus unguispinus laui, zapsáno pod číslem PP 018. Tenkrát nás doprovázel Američan (rodina přicestovala z Belgie) Steven Brack. Hodně na něj vzpomínám, jako na znalce, obdivovatele i ochranáře přírody a kaktusové flory zvlášť. Tehdy se ještě mohly do Evropy dovážet i rostliny, ale i tak nám dovolil kopnout jen tam, kde to populaci neuškodilo.

Echinomastus unguispinus laui PP 018

Echinomastus unguispinus laui PP 018

Další z plejády našich kaktusářů je kamarád Zdenda Urban z Orlických hor. Ten se zasloužil o to, že tu pěstujeme Copiapoa grandiflora ZU 117, další z čilských klenotů.

Copiapoa grandiflora ZU 117

Copiapoa grandiflora ZU 117

Velmi záslužnou pozici v soutěži o krásu i hodnotu našich sbírek si drží Jarda Šnicer. Vyfotil jsem Thelocactus conothelos argenteus SS 224F, akronym SS představuje – snad se nepletu – dvojici cestovatelů Slaba, Šnicer.

Thelocactus conothelos argenteus SS 224F

Thelocactus conothelos argenteus SS 224F

Nálezců z Čech je jistě dlouhá řada, v této rubrice se však musím řídit jen tím, co se mi podaří zrovna vyfotit. Takže ještě tři moje nálezy: Echinocereus chloranthus longispinus PP 727, který u nás moc výrazně dlouhé trny nedělá, ale na lokalitě to byly trňáky výstavní.

Echinocereus chloranthus longispinus PP 727

Echinocereus chloranthus longispinus PP 727

Turbinicarpus pseudomacrochele PP 213, Cardonal, Hgo

Turbinicarpus pseudomacrochele PP 213, Cardonal, Hgo

Dalším je Turbinicarpus pseudomacrochele PP 213, Cardonal, Hgo, s mírně varírující barvou kvítků. A poslední je Echinofossulocactus pentacanthus PP 408, Tula.

Echinofossulocactus pentacanthus PP 408, Tula

Echinofossulocactus pentacanthus PP 408, Tula

Thelocactus leucacanthus se ve sbírkách moc neobjevuje. Je to tím, že při nevhodné volbě stanoviště snadno flekatí, neřeknu přesně, zda je vinna zima, nebo naopak horko. Tenhle fešák se však pyšní ztepilým tělem i nádhernými květy.

Thelocactus leucacanthus sanchez mejoradae

Thelocactus leucacanthus sanchez mejoradae

S přáním pěkného babího léta se loučím, připomínám datum kaktusářské pouti v Chrudimi – je to opět poslední sobota v září, tedy 30. 9. 2017 – program hledejte na https://www.cact.cz/chrudimska-burza-a216

Za měsíc na shledanou – Pavel Pavlíček

 zpět
Autor textu a fotografií:
Pavel Pavlíček

E-mail: pavlicek@chrudim.cz
http://www.cact.cz/

   
© www.cact.cz/noviny  ISSN 1805-2630